Bu sayfayı yazdır

Hipertermi

 

Sıcak günlerde yapılan egzersiz sırasında vücut ısısı çok yükselir.organizmanın normal işleyişini sürdürebilmesi için vücut ısısı normal sınırlar içinde kalmak zorundadır. Vücut ısısının düşürülmesi için en etkili yol terlemedir. Sıcak bir ortamda yapılan egzersizle beraber saatte 1-2.5 litre ter kaybedilir. Ter vücut sıvılarından gelmektedir ve vücut fonksiyonlarının gerçekleşmesi için kritik bir madde olan tuzu içerir. Dolayısıyla aşırı terlemeyle birlikte vücutta sıvı ve elektrolit kaybı gelişir ve sıcak rahatsızlıkları ortaya çıkar. 

Hareket ettirilen büyük kaslarda ağrılı kasılmalar şeklinde kramplar başlar. Nedeni terle kaybedilen tuzdan kaynaklanır. Bu kaslara elle hafif masaj ve esnetme yapılır. İçine bir tutam tuz atılmış su içmek önerilmektedir. Sıcağa bağlı kramplar yeterince sıvı alanlarda pek görülmez. 

Sıcak Bitkinliği; 
Uzun süreli ve yoğun terlemenin ardından gelişir. 
Belirtileri; Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, hızlı solunum ve bitkinlik. 
Tedavi; etkilenen kişi gölge bir yere taşınmalı ve elektrolit dengeli, serin içecekler içirilmelidir. 1 lite suya 1 çay kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı şeker konarak hazırlanabilir. Sıcak bitkinliği fiziksel olarak zararlı değildir ancak daha ciddi aşamalara ulaşmadan önce mutlaka tedavi edilmelidir. 

Sıcak Çarpması; 
Çok tehlikelidir, vücudun alışık olmadığı sıcak ortamda bulunduğu durumlarda kazazede terler ancak kaybettiğinden daha fazla ısı üretir. Vücut ısısı 40-41 dereceye çıkabilir. 
Belirtileri; İlk aşamalarda bilinç düzeyinde birdenbire kendini gösteren değişiklikler: oryantasyon kaybı, sersemleme, saldırganlık, garip davranışlar ve tutarsız konuşmalardır. Cilt kuru ve kırmızı ancak terlidir. Hızlı solunum ve hızlı nabız hemen hemen her zaman görülür. Yıkım her an gerçekleşebilir. Vücutta su bittiğinde terleme durur, ardından koma ve ölüm gelir. 
Tedavi; Kazazedenin hayatını kurtarmak için hızlı soğutma gereklidir. Bunun için en iyi yöntem elbiselerin çıkarılması, pamuklu bir örtüyle örtülmesi, su püskürtülmesi ve yelpaze yapılarak serinlemenin sağlanmasıdır. Tüm bu yöntemler buharlaşma yoluyla ısı kaybını sağlar. Boyun, kasık ve koltukaltlarına buz torbaları koymak ve kol ve bacaklara masaj yapmak ısı kaybını hızlandıracaktır. Bilinci yerine geldikten sonra sıvı verilir. Mutlakla doktora görünmelidir.

Okunma 15349 defa
Yorum eklemek için giriş yapın