Bu sayfayı yazdır

Yüksek İrtifa Hastalıkları

 

Yüksek irtifaya çıkıldığında, oksijen basıncı azalır, her nefeste alınan oksijen miktarı azalır. Çok yukarıya çok hızlı çıkılırsa sorunlar ortaya çıkabilir. 

Akut Dağ Hastalığı: 
Yükseklik arttıkça oksijenin ve basıncın azalmasıyla birlikte oksijenin vücuda girmesi azalır, “hypoxia” gelişir. 2400-2500 m. ye çıkıldığında ilk 24 saat içinde başlayabilir. 
Belirtileri; baş ağrısı, alışılmadık bitkinlik, mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, uyuma güçlüğü, aktivite sırasında solunum güçlüğü ve psikolojik yıpranma. 
Tedavi; belirtiler ortadan kaybolana kadar en az 400-500m. inip dinlenerek bol bol su içilmeli. Kendini iyi hissedince tekrar çıkılabilir. 

Yüksek İrtifa Akciğer Ödemi; 
ortam basıncı azaldıkça damar içi basıncı artar. Damarlardaki basınç akciğerlerin basıncından fazla olur ve damarlardan akciğerlere kan geçer. Yaklaşık 4200m nin üstüne çıkıldığında ilk 24-48 saat içinde başlayabilir. 
Belirtileri; Öksürük, hırıltılı nefes, göğüs ağrısı, öksürükte kan gelmesi, çok hızlı kalp ritmi, isteksizlik, kişilik bozukluğu. 
Tedavi; en az 500m alçalıp 2-3 gün bekleyip devam edilebilir. 

Yüksek İrtifa Beyin Ödemi; 
Beyindeki damarlardan kan sızar ve beyne geçer, beyin şişer. Belirtileri; Şiddetli baş ağrısı, kişilik değişikleri, “ataxia” düz çizgide bacakları bitişik yürüyemez, koma. 
Tedavi; hasta çıkışa devam edemez mutlaka indirilmelidir. 

Yüksek İrtifa Hastalıklarının Önlenmesi; 
2500-3000m nin üzerindeyken vücudun uyum sağlayabileceği hızda yükselmek gerekir. Bir önceki gece uyunan yerden en fazla 300m yükseklikte uyunmalı. Bol bol su içilmeli. Karbonhidrat zengini az yağlı yiyecekler yenmeli.

Okunma 8346 defa
Yorum eklemek için giriş yapın