Krampon Bakımı

Kramponlar sizi kar ve buz üstünde sağlam tutmak ve yıllarca kullanıma dayanıklı olmak için tasarlanıp geliştirilmişlerdir.Tipik bir tırmanış sırasında kayalar üstünde yürümek ve tırmanmaktan dolayı bir çok kötü kullanıma maruz kalabilirler. Bu yüzden her geziden önce kramponları kontrol etmek yerinde bir davranış olur. Onları bir arada tutan vidaları , bağ düzeni ve uçlarını her zaman kontrol edin. Kramponunuzun tamire ihtiyacı olduğunu hissedeceğiniz en son yer dik bir yamaçtır.!!! 

Onları Keskin Tutun
Bir eğe kullanarak krampon uçlarını keskin tutun. Metalin zarar görmesine yetecek kadar ısındıran biley taşını kullanmayın.Eğenin dişleri yönünde eğelediğinize emin olun.Kenarı ve krampon uçlarını mümkün olduğu kadar keskinleştirin ve gövdeden uca doğru düz bir hattı korumaya dikkat edin. Kramponların performanslarını etkileyebilecek kavisleri kontrol edin. Mümkünse onları doğrultmaya çalışın. 

Bağları Kontrol Edin
Bağları kontrol ettiğinizden emin olun.Eğer deri bağlı bir botunuz varsa var sa aşırı yıpranmamış olduklarından emin olun. Kayış bağlılar için ise kopçaların hala güvenli olup olmadıklarını kontrol edin ve kayışlarda aşınma, çatlama ya da kesik olmadığından emin olun. 

Yedek Parçalar Taşıyın
Ve sonuç olarak kaybolmuş ya da değiştirilmeye ihtiyacı olabilecek vida ve perçin olup olmadığına bakın.Yanınızda ingiliz anahtarı gibi aletler ve extra vida, perçin bulundurun ki potansiyel kırık ve kayıplara hazırlıklı olun. 

Kaplı Muhafaza Edin
Kramponlarınızı desteklenmiş kutularda taşıyın ya da uç kılıflarını takın ki çantanız ve içindekiler keskinleştirilmiş uçlar yüzünden zarar görmesin.ÇEV:Ayça ÖZTÜRK
KAYNAK:www.rei.com

Yorum eklemek için giriş yapın