Bu sayfayı yazdır

Kadro boyu seçimi.(Evren Atvur)

 

Yuvarlanan iki tekerleğin üzerindeki metal gövdenin geometri ve boyutlarının uygun seçimi , dağ bisikleti tutkularının her zaman en büyük problemi olmuştur. 2,5-3 cm (1 inch – 2.54 cm.) ki bu , bisiklet kadroları arasındaki en az boy farkıdır. Alacağınız bisikletin kadro boyu ne olmalı ? 48 mi , 51 mi yoksa 53 cm. mi ? “Uygun kadro yüksekliği” nedir ve nasıl hesaplanır ? Bir dağ bisikletinin kadro boyunu ölçerken , bazı dağ bisikletlerinin kadro geometrilerindeki farklılığı da unutmamak gerekir. Kadronun üst borusu yere paralel olan dağ bisikletlerinde , ayna dişli milinin tam orta noktasıyla üst boru ve sele borusu kesişiminin orta noktası arasındaki uzunluk ölçülür. Sportif bir geometriye sahip pek çok dağ bisikletinde olduğu gibi üst boru eğimli ise , bisikletin kadro ölçüsünü , pedal göbeğinin tam ortasıyla üst borunun hayali yatay çizgisinin sele borusunu keseceği nokta arasından almak gerekir. 

Kendi vücut ölçünüzü bulmak için düz bir zeminde ayakkabılarınızı çıkarıp , bacaklarınızı omuz genişliğinde açın ve yerden apış aranıza olan dikey uzaklığı ölçün. Bu ölçünün 0,665 katsayısı ile çarpımından elde edeceğiniz sayı , seçtiğiniz bisiklet modelinin kadro boyunu belirlemekte esas alacağınız ölçüt olacaktır. Üst borusu yere paralel olan dağ bisikletleri için bulunan bu sayının , 3-8 cm. altında bir boyda bisiklet seçmek gerekir. Üst borusu eğimli dağ bisikletlerinde ise bulduğunuz sayıyı doğrudan kadro boyu olarak kabul edebilirsiniz ,çünkü burada bisikletin üzerinde ayakta durduğunuzda bacak arasıyla üst boru arasında yeterli serbestlik vardır. 

Üst borusu eğimli dağ bisikletleri için seçilebilecek en küçük kadro boyu , hesapladığınız sayının en fazla 5 cm. altıdır. Bu ölçü almak işi daha pratik olarak da açıklanabilir. Ayakkabısız olarak bisikletin üzerinde ayakta durduğunuzda kadro üst borusu ile bacak aranız arasında aşağı yukarı dört parmak boşluk kalmalıdır. Üst borusu , yere paralel dağ bisikleti almak isteyen bir kişinin bacak boyunun 79 cm. olduğunu varsayalım. 79 ile 0,665 katsayısının çarpımı 52,5 ‘ tir. Bu kişinin seçebileceği en büyük bisiklet 52,5-3=49,5 cm.’ dir. Bu kişinin satın almak istediği bisikletin üst borusu eğimli ise , üst sınır 52,5 cm ve alt sınırda 52,5-5=47,5 cm.’ dir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu ölçülerin bisikletin katalog ölçüleriyle aynı olmayacağıdır. Dikkat etmeniz gereken önemli nokta , sürüş pozisyonunuzun doğru olup olmadığı ve üzerindeyken kendinizi ne kadar rahat hissettiğinizdir. 

Gidona uzanmak için çok fazla öne yatmanız gerekiyor ya da pedal çevirirken , dönerken dizleriniz dirseklerinize değecek kadar yaklaşıyorsa size uygun olmayan bir bisikletin üzerindesiniz demektir. Bütün bunların ötesinde karar vermenizi etkileyecek bir konu da size uygun sınırlar içerisindeki küçük bir bir bisikletle büyük olanın avantaj ve dezavantajları olacaktır. Büyük kadrolu bir bisiklette , 

• Ağırlık merkezi daha yukarıda olacağından virajlarda daha fazla hakimiyet ve dikkat gerektirir. Dönüşlerde ise , bir taraftan diğer tarafa ağırlık aktarımı az da olsa daha güçtür. 
• Üst boru daha uzun olduğu için vücudun daha çok öne yattığı , görece daha gergin bir oturuş söz konusudur. 
• Büyüyen boyutlarla birlikte arka çatalın genişliği de artar. Bu ise , düz yolda veya süratli yokuş aşağı inişlerde çok daha dengeli ve oturaklı bir sürüş sağlar. Buna karşılık bisikletin dar alanlardaki manevra kabiliyeti azaldığından , dağ bisikletlerini sürekli arazide kullanan ve sık sık keskin manevralar yapmak zorunda olan bisikletçiler büyük kadro tercih etmezler. 
• Kadronun gidon borusu daha uzun ve bu nedenle ön tekerlek üzerindeki basınç daha az olduğundan bisikletçinin zor geçişlerdeki reaksiyon hızı , küçük kadrolu bir bisiklet kullanana göre daha azdır. 

İnsan vücudu yalnızca belirli bazı pozisyonlarda optimum ( en verimli ) gücünü ortaya çıkartabilir. Örneğin , bacak ve pedallar yere paralelken , pedal üzerine en büyük gücü , öndeki bacağın diz açısı 110 derece iken uygulayabilir. Ayaklarımızın ön yarılarıyla bastığımız pedalların yere paralel oldukları durumda , öndeki bacağın diz kapağının hemen altında , dış taraftaki küçük kemik çıkıntısının iz düşümünün pedal ekseniyle çakışması gereklidir. Diğer bütün pozisyonlar verimsiz bir güç aktarımı ve devamında diz sakatlanmaları demektir. Size uygun ölçü sınırlarında dahi olsa , seçtiğiniz en küçük boy bisiklette seleyi en geriye kaydırarak bile yukarıda söz edilen kıstasları sağlayamıyorsanız daha büyük bir kadroyu denemeniz doğru olacaktır.

Yorum eklemek için giriş yapın