Bu sayfayı yazdır

Dağ Bisikleti ile Tırmanış Teknikleri. ( Evren Atvur )

 

Bisikletinizle bir tepeye tırmanış sırasında arka tekerleğiniz patinaj yapmaya ve olduğu yerde kaymaya başlar. Böyle bir durumda, oturmak veya ayağa kalkmak fayda etmez, doğru sürüş tekniğini kullanmadığınız sürece düşme tehlikesi geçirebilirsiniz.Tırmanışa geçebilmek için, “çekiş gücü”nü gözönünde bulundurmanın vakti gelmiştir. Şehir bisikletlerinde çekiş gücü sadece havanın kötü olduğu durumlarda problem yaratabilir. Dağ bisikletlerinde ise çekiş gücü hemen her zaman kötüdür. Sağlam olmayan kayalar, kökler, çamur ve kum, fazla zorlu olmayan bir tepeyi bile işkenceye çevirebilir.

Bu problemle başedebilmenin yolu, gücü arka tekerleğe aktarıp tekerlek patinaj yapmaya başladığında bunu engellemeyi i öğrenmektir.

Nasıl Yapılır:

Rüzgarlı ve yolların karla kaplandığı havalarda, kamyonet sürücülerinin, araçlarının arka tekerleklerine yeterli ağırlığı sağlayabilmek için, araç kasalarına kum torbaları veya araba tekerlekleri koyduklarını görürsünüz. Bu, bisikletinizin arka tekerleği patinaj yapıp yolu kavrayamaz hale geldiğinde kullanacağınız bir tekniktir: Vücudu bisiklet selesinin arka tarafına doğru kaydırmak.

Denge 

Vücudu bisikletin arka tarafına kaydırmanın dezavantajı, ön tekerlek üzerindeki ağırlığı azaltıyor olmanızdır. Bu durumda ani manevra yapıp bisikleti arkaya doğru kaydırabilirsiniz. Yapmanız gereken şey, ağırlığınızı arkaya verirken ön tekerleğinizdeki ağırlığı sabit tutmaktır. Bunu yapabilmek için;
- Kalçanızı arkaya doğru kaydırırken, öne doğru eğilin
- Belinizi bükün
- Dirseklerinizi vücudunuza yakın ve rahat bir şekilde tutun.
- Başınızı dik tutun.

Bu şekilde olmak, ağırlık merkezinizi düşürecek ve ağırlığınızı bisiklete eşit bir şekilde dağıtacaktır. Ne kadar öne eğileceğiniz, yolun eğimi ve yolun çekiş gücüyle orantılıdır. Yol ne kadar pürüzlü ve eğimliyse, vücudunuz yere o kadar paralel olmalıdır.

Biçimsiz görünmekle beraber, çenenizi bisiklet didona yaklaştırıp, sırtınızı düzleştirip, kalçanızı hafif havaya kaldırabilirsiniz. Bu duruş komik olmasına rağmen oldukça etkilidir. Ne kadar geri kaykılacağınız ve öne eğileceğinizi öğrenmek, bisikletle tırmanışa geçmenin ustalığının başladığı yerdir. Bu da deneyim gerektirir. Zamanla basit öne ve geriye doğru kaykılma hareketlerinin engelleri aşarken ve uzun ve dik yokuşları tırmanırken size ne kadar faydalı olabileceğini göreceksiniz. 

Pratik yapmak: 
Değişik koşulları ve yokuşları barındıran bir yol bulun. Yokuşu çıkmanıza yardımcı olacak düşük bir vites ayarlayın. Öne eğilmeden ağırlığınızı arkaya kaydırın. Şimdi öne doğru eğilin. Bu hareketi değişik koşullarda ve değişik eğimlerde deneyin.

Pedal Çevirmek: 
Bir yokuşa yaklaşırken, genel eğilim vitesi düşürüp eğime doğru hızla atağa geçmektir; fakat bu yol genelde işe yaramaz. Bu işlem, arabanızın tekerleklerini buz üstünde patinaj yaptırmaya benzer; dengenizi kaybeder ve tekerleklerinizin kaymasına neden olursunuz. Bunun yerine, sizi çok hızlı pedal çevirmekten veya pedalların üstünde ayağa kaldıracak kadar sert olmayan doğru vitese geçmeye (zamanla hangi vitesin doğru olduğunu öğreneceksiniz) ve pedal devrinizi sabit tutmaya çalışın. Pedal çevirme teknikleri üzerinde durun.

Vites Değiştirmek:
Vitesi, yokuşu tırmanmaya geçmeden önce, henüz yokuşa girmeden değiştirmek genel bir eğilimdir. Yeni başlayanlar için bu, yapılacakların en iyisidir. Fakat dengeyi sağlama amaçlı olarak vücudunuzu öne ve arkaya hareket ettirmeyi öğrendiğinizde, vites değişimlerinizi hızınızı sabit tutarak ayarlayabilirsiniz. 

Tırmanırken kendinizi daha rahat hissetmeye başladığınızda, selede ayağa kalkma ihtiyacı hissedene kadar pedal devrinizi mevcut viteste sabitleyin. Bu noktada, daha düşük bir vitese geçin. Bu, hızınızı korumaya yardımcı olurken, tırmandığınız yokuşu daha kısa hissettirecek, tırmanışı daha kolay hale getirecektir. 

Doğru Rotayı Seçmek:
Tırmanışa geçmeden önce doğru rotayı seçmek de işinize yarayacaktır. Yeni başlayan bir bisiklet sürücüsü, en az engelle karşılaşacağı rotayı seçmeye eğilimlidir. Bu, mantıklı görünmekle beraber, en iyi rota olmayabilir. Herhangi bir engelden kaçınmak için bisikletinizin gidonunu sağa veya sola kırmak, size engelin üzerinden geçmekten daha fazla denge kaybettirebilir. 

Zaman geçtikçe, hangi engellerden kaçınıp, hangilerini rahatlıkla aşabileceğinizi öğreneceksiniz. Büyük kayalar ve geniş, ıslak kökler hızınızı tamamen kesecektir, ama küçük engellerden rahatlıkla geçebilirsiniz.

Bisikletinizle yolda ilerlerken, gözleriniz bir yandan gittiğiniz yolu taramalıdır. Büyük kaya kütlelerini , geniş kökleri, kumluk bölgeleri ve hızınızı kesecek engelleri bulmaya çalışın. Bir süre sonra bisikletinizin geçebileceği ve geçemeyeceği arazileri ve patikaları gözünüze kestirmeye başlayacaksınız. Deneyim kazandıkça, birçok insanın “dağ keçileri bile geçemez” dediği yollardan geçiyor olduğunuzu farkedeceksiniz!

Bakın, Ama “Bakakalmayın” :

Hem tırmanış hem de aşağı iniş sırasında yapılan hataların bir diğeri de, ilerlerken bir sonraki tehlikeli olabilecek engeli görmeye çalışmaktır. Bunu yapmayın. Araba sürerken manzara seyretmek uğruna yoldan bir anda ayrıldığınızı farketmek gibi, bisiklet sürüşü sırasında da dikkatinizi yoldan ayrımak tehlikeli sonuçlar yaratabilir. Bunun yerine, engeli görüp, dikkatinizi engelin etrafından dolaşabileceğiniz en kestirme yola vermeniz en doğrusu olacaktır. Yani engele “bakakalmayın”. Böyle yaparsanız, doğru rotayı bulup, engeli ortadan kaldırma ihtimaliniz %99.9 olacaktır. Engelden kurtulduğunuzda, yukarıda tarif edildiği gibi yolu taramaya devam etmelisiniz.

Çeviren : Evren Atvur©
Kaynak : www.rei.com

Yorum eklemek için giriş yapın