Dağcılıkta Beslenme İlkeleri Dağcı İçin Küçük Klavuz-Ümit Şahin

Öğeyi Oyla
(0 oy)

1. Bir dagcilik etkinliginde yiyecek seçiminin kesin kurallari yoktur. Hazir yemek reçetelerinde yararlanarak daga gitmeyin. Her dagci belli kurallara ve özellikle bir beslenmenin temel ilkelerine, yani dengeli ve yerli yerinde bir ögün kurmanin ana kurallarina uymak kosuluyla kendi çantasini deneyimiyle kendi hazirlamalidir. Birkaç kez yanilmayi göze alin. 
2. Eger yalniz degilde bir yemek grubuyla birlikteyseniz bu grubun mümkün olan en az sayida kisiden olusmasina özen gösterin. (Iki, ya da zorunluysaniz üç). Grubunuz degismez olsun. Unutulmamalidir ki yemek aliskanliklarinin birbirine uymasi çok zordur ama uzun süre ayni yemek grubunu olusturan ekipler birbirlerini kendilerine uydurabilirler. 
3. Bazi zorlu etkinlikler öncesinde ögünlerin bilesimleri ve zamanlari zorunlu olarak degisebilir. Ancak organizmanin en dogru sinyalleri verecegi unutulmamalidir. Aciktiginizi hissettiginizde besin ihtiyaciniz var demektir. 
4. Yiyecek seçiminde besin degerinin yaninda üç temel ögeyi gözönüne alin: 
• Tasinabirlik . Etkinliginin uzunluguna, zorluguna ve mevsimine göre sorun olabilir. Normalin üstünde bir çanta agirligina yol açan yiyecekler yanlis seçilmis demektir. Ambalajlamada teneke, cam ve tahtayi kesinlikle kullanmayin. 
• Dayanabilirlik . Dayanikliligi (tercihen dogal yollarla) artirilmis besinleri ya da bulgur, pirinç gibi klasik olanlari tercih edin. Vakumlu naylon, naylon film ya da alüminyum folyoyla büyük parçalar halinde ambalajlayin. 
• Kolay pisirilebilme. Pisirilmesine gerek olmayan besinler disindakiler mümkün oldugunca yari pismis ya da az yakitla pisirilebilir olmalidir. 
• Ikincil ögeler lezzet, ucuzluk, çesitlilik ve yaraticiliga açik olmalidir. Yemekten hoslanmadiginiz seyleri kendinizi mecbur hissedip götürmeye kalkmayin. Yaratici olmaya çalisin. Ayni malzemeyle üç-dört çesit çikarmayi bilin. Ancak büyük eforlar öncesinde ya da sirasinda fazla yaraticiliga zaman ve istek olamayacagini da unutmayin. Bütçenizi de fazla zorlamayin. Böylece bir yerine iki etkinligine gidersiniz. 
• Mümkün oldugunca dogal besinlere yönelin. 
• Bulabileceginizi bildiginiz her türlü yiyecek maddesini dag yöresindeki köy ve kasabalardan satin almaya çalisin. 
• Hazir içeçek götürmeye kalkismayin. Toz içeçekler elektrolit ihtiyacinizi karsilamaniza yardimci olabilirler. Ancak vitamin takviyesi için mutlaka vitamin tabletlerinden yararlanin. 
• Mecit Hoca’nin ögütünü sakin unutmayin, ocaginizi kontrol edin. “Dagda ocagi sönenin ocagi söner.” 


Pastoral dergisinden alınmıştır

Okunma 61220 defa
Yorum eklemek için giriş yapın