DEMİRKAZIK DAĞI HODDGING&PECK ROTASI TIRMANIŞI

DEMİRKAZIK DAĞI HODDGING&PECK ROTASI TIRMANIŞI
TEKNİK RAPOR
Hedef Zirve;              Demirkazık (3756 mt) - Aladağlar,Niğde
Tırmanış Rotası;       Hodgkin - Peck Kulvarı
Tırmanış Tarihleri;    13-15 Haziran
Tırmanış Ekibi;                      Konuralp Tolan (Ekip Lideri)
Hayri Aytar
Onur Acar
Cem Ergün
Enis Kayserilioglu

Hava Durumu;                     1.gün Gündüz saatlerinde az bulutlu – açık, akşam saatlerinde çok bulutlu yağışlı.
2.gün Gündüz saatlerinde açık, akşam saatlerinde parçalı bulutlu.
Kar Durumu;             Kamp alanı, çarşak ve “kapı” mevkii karsız, kulvar boyunca sert kar
Su Durumu;               1.Narpuzda ve Kayacık Pınarında Bol su mevcut.
Teknik Ekipman;      Ekip donanımı; 50mt 9mm ip, Takoz takımı, 5 Sikke ve çekiç, 10 express set, Perlon bantlar. Kişi Başı; Kask, Kazma, Krampon, Emniyet Kemeri, HMS, Pursik, Atc, Sekizli

Faaliyet Kronolojisi;           09:30 Niğde’den Demirkazık Köyüne Yolculuğu
10:45 Demirkazık köyünden Sokullu pınara traktörle hareket edildi
11:30 Sokullu Pınara varıldı ve yürüyüşe başlandı
14:00 Kayacık pınarına 50mt mesafede kamp atıldı
03:15 Zirve yürüyüşüne başlandı
05:15 Çarşak geçilerek Kapı mevkiine gelindi. Ve kazma krampon koşunuldu.
09:30 3250mt irtifada yol ayrımına gelindi ve sağ kulvar tercih edildi
10:00 3320mt irtifada yol ayrımına gelindi
12:00 3320mt irtifada Geri dönüş kararı alındı
14:00 kamp yerine varış ve kampın toplanması
15:30 Sokullu Pınar mevkiinden traktörle Demirkazık köyüne hareket
17:30 Niğdeye hareketFaaliyet Detayları;  Sabah saatlerinde vardığımız Niğde’de son alışverişlerimizi yaptık ve kahvaltının ardından 0930 aracı ile Demirkazık köyüne hareket ettik. Ekipce saat 1045 te Mehmetin traktörü ile Sokullu Pınar mevkiine doğru hareket ettik. Burada son ayarlamalardan sonra Biz Demirkazık ekibi olarak kamp yürüyüşüne Özgür Konyalı liderliğindeki ekibimiz de aynı mevkiden Kayacık Sırtından Kayacık Zirvesine Doğru hareket etti. 1. Narpuzda daha önce hiç görmediğimiz kadar çok su gördük. Buda bu sene yağışların bolluğunun bir göstergesi.

2 saatlik orta tempolu bir yürüyüşün ardından Kayacık Pınarı mevkiine gelerek çıkış yapacağımız çarşağı ve kulvara giren kapı tabirli alanı belirledik. Bu noktada kapı denilen geçite çarşaktan çıkmaktansa bulunduğumuz noktadan direk olarak sağlı bir yükselişle ulaşmaya karar verdiğimiz için kampımızı da bu noktada attık. Kampın kurulması ve yemek işlemlerinin halledilmesinden sonra sağanak yağmur başladı ve yaklaşık 1 saat kadar sürdü. Bu dakikadan sonra hava sürekli olarak daha iyiye giderek bize güneşli bir gökyüzü bıraktı.Akşam yemeğinden sonra saat 2100 de çadırlarımıza çekildik. Hava 0430 da aydınlanamaya başladığı ve kulvar girişine 1,5 saatte ulaşacağımızı planladığımız için 0200de kalkmaya ve 0300 de zirve yürüyüşüne başlamaya karar vererek çantalarımızı hazırlayarak uykuya çekildik.

0315 te zirve yürüyüşüne başladık. Genelde zevksiz ve yer yer çarşak yapısı içeren bir kulvarda dar zikzaklar çizerek 0500 te kapı mevkiine ulaştık.  Buradan itibaren kulvar gözüküyor. Kulvara girmek için 20mt kadar irtifa kaybettik ve saat 0515 te kramponlarımızı ve kazmalarımızı koşunarak kulvar yürüyüşümüze başladık. Kar nispeten sert yer yer de buzul özelliği gösteriyordu. Bazı yerlerde zemine tutunmak güç oluyordu. Eğim başlangıçta 34-40 derece iken ilerilerde 60 dereceye yakın değerlere ulaşıyor. Ayrıca yukarıdan gelen gerçekten büyük taşlara da dikkat etmek lazım. Cem Ergün’ün uyarısı ile karpuz büyüklüğündeki bir taştan son anda kurtuldum.
Dikkatli bir biçimde yine dar zikzaklarla yükselerek saat 1000 da 3250 mt irtifada beklediğimiz gibi çatal yapan noktaya geldik. Burada sağa girmemiz gerektiğini bildiğimizden kulvarın sağından yükselmeye devam ettik. Saat 1030 da 3320 mt irtifada beklenmedik şekilde kulvar tekrar çatallandı. Daha önce okuduğumuz ve dinlediğimiz hiçbir arkadaşımızdan böyle bir veriye ulaşmamıştık. Soldaki kulvar raporlarda yazdığı gibi III; III+ lık bir değil yaklaşık IV , IV+ derecelik kramponla çıkmanın mümkün olmadığı ikili bir kaya etabına çıkıyordu. İlk önce burayı deneyerek kulvarın burası olamayacağına karar verdik ve ikinci çatala geri indik. Ben sağ kulvara girdim. İleride amfi tiyatro denilen mevkii ve oradan dönmemiz gereken dar kulvarı görebiliyordum. Ama kulvar 4 veya 5 adet kısa kaya pasajları içeriyordu ve rotada bu kadar çok kaya pasajının olamayacağını düşünerek geri indim.Daha önceden Cem Ergün ikinci çatalın solundan çıkış yaptığı için rotanın burası olduğuna ikna olduk ve sol kulvardan çıkmaya karar verdik. Ama hala bu kulvarın içinde neden bu kadar sert bir kaya pasajı olduğunun rapolarda belirtilmediğ ine bir anlam veremiyorduk. Emniyetini aldığım Enis Kayserilioğlu ilk pasajı geçerek ufak bir istasyon kurdu ve Cem Ergün ile Onur Acarı yanına aldı. Daha sonra Onur Acar ve peşine Cem Ergün ikinci pasajı geçerek yukarıda ikinci bir istasyon yapısı kurdular. Burada bizim göremediğimiz iç bölgelere doğru giderek keşif yapan Cem Ergün kulvarın burası olduğunu söylerken emin olmadığı için karasızlığımızı gidermemiz kolay olmadı. Bu irtifaya varışımızdan 2 saat sonra hüküm verdik; Sağdan gitmeliydik. Bu dakikadan sonra karar verdiğimiz sağ kulvardan zirveye ulaşmamız yaklaşık olarak 4 saatimizi alacaktı. Ya bu gecede burada kalarak zirveyi deneyecektik yada geri dönerek 1930 istanbul otobüsümüze yetişecektik. Tam bu sırada Cem Ergünün patlayan kramponu ve bizi içine alan sis tabakası karar vermemizi kolaylaştırdı. Geri dönüş kararı aldık.
Artık güneşten nasibini almış olan kulvarın kayganlaşmaya başladığını gördük. Çok daha dikkatli olarak inişimizi yer yer kayarak ama kazma emniyetimiz ile durarak tamamladık. Ve sevimsiz çarşaktan inişimizi tamamlayarak kamp alanına saat 1400’da vardık. Kampımızı toplayarak Sokullu Pınara varışımız 1530’u buldu. Traktörle Köye döndük. Bir yemek molası verdik ve 1730 minibüsü ile Niğdeye hareket ettik.Rota Tarifi;                 Kulvara yaklaşım Sokullu Pınar kamp mevkiinden oluyor. Buradan Demirkazık Klasik rotasına gider gibi 1. Narpuz Boğazına giriliyor. 2.Narpuz mevkiine giderken Sokullu pınara 2 km mesafedeki Kayacık Pınarı mevkiine geldiğinizde vadinin sol yamacında yukarı doğru 400- 450 metre kadar yükselen çarşağı göreceksiniz. Bu çarşak Narpuz sivrileri ile Demirkazık Dağının arasında kalıyor. Çarşağın hemen hemen sonlarına doğru bariz bir şekilde sağa doğru kıvrılan kolundan içeri geçerek kapı denilen alana geleceksiniz. Bu noktadan itibaren kulvarın girişini net bir şekilde görebilirsiniz. 20 metre kadar aşağınızda kalan sivri kayanın solundan geçerek kulvarın başlangıcına ulaşabilirsiniz. Bu noktadan sonra genellikle 5 metre ile 1 metre arasında değişen genişlikteki  kulvar tabanından yükseleceksiniz. Kulvar 3250 metreye kadar hiç çatallanma yapmıyor. 3250 metrede sağa kıvrılan kulvarın tercih edilmesi gerekiyor. 50 metre sonra tekrar çatallaşan kulvarda yine sağ kulvarı tercih edeceksiniz.  Şelale yapısının sağından kaya basamaklarından yükselerek 4-5 adet III, III+ derecelik 2-4 metrelik kaya etaplarını geçerek amfi tiyatro denen alana ulaşacak ve buradan da bariz bir şekilde daralan kulvarı takip edeceksiniz. (faaliyetimizi bu noktada tamamladık)

Konuralp TOLAN

Okunma 14785 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 29 Ekim 2011 20:54
Yorum eklemek için giriş yapın