DÜNYA BİSİKLET GÜNÜ - EYMİR GÖLÜ

Ekip:Onur ACAR (Pandül),Elçin YILDIZ (Bisiklet Gezginleri Grubu), Yürüyen Bulut,, Kerem YÜCEL, Ümran YÜCEL, Volkan Ferman VOLFREM,


07 Haziran 2009 Dünya Bisiklet Gününü kutlamak maksadıyla pazar günü pedalları Ankara Eymir gölünde çevirdik. Her zamanki gibi eski dostlarla hasret giderme imkanı bulurken yeni dostlar kedinmeyide unutmadık. Havanın oldukça sıcak olmasından dolayı göl etrafındaki tur sayımız 3 (36 km) ile sınırlı kaldı. Günün büyük bölümünü göl kenarındaki minderlerde geçirdik. Fotoğrafçı dostumuz Kerem (www.keremyucel.net), günün anlam ve önemine yönelik birçok fotoğraf çekti.

Bu arada Eymir gölünü bilmeyenler için bir kaç şey söylemek yerinde olacaktır.

Eymir gölü, Şehrin içinde ve bir o kadar da şehrin dışında bir tabiat parçası; Eymir gölünü Ankara için bundan daha iyi anlatan kelimeler olamaz bence. Birçok Ankara’lı şehre bu denli yakın bir göl ve ormanlık arazi olduğunu bilmez. Bilmemeleri daha mı iyi oluyor? Geçtiğimiz senelerde çıkan orman yangınlarını hesaba katarsak ne kadar az kişi bilirse o kadar iyi diyebilirim.

Orta Doğu Teknik Üniversitesine ait olan bu tabiat alanına üniversite öğrencisi ve personeli dışında girişler yasak aslında. Ancak, aracınızı göl dışında bırakmak şartıyla koşu, bisiklet, yürüyüş vs amaçlı girişler  serbest. Ayrıca gölün yukarı tarafındaki ormanlığın (Or-an semti tarafından) ordan süper rotalar çizerek ister yürüyerek , ister bisikletle göle inmenizde mümkün. Hatta birçok bisikletçi göle bu orman içindeki patikalardan inmeyi tercih ediyor. dönüş biraz zahmetli oluyor ama zaten bu zahmete de doğa tutkunları dışında kimse katlanmaz.

Orman içinde yüzlerce patika yol var. Kaybolmak imkansız çünkü bütün patikalar birbirleriyle bağlantılı. Yukarı doğru giderseniz ana yola, aşağı doğru yürürseniz göle ulaşırsınız. Şansınız varsa ormanın kuytu yerlerinde mevsime bağlı olarak tilki, tavşan, sincap, köstebek, kaplumbağa gibi hayvanlar görmeniz mümkün. Göl kenarında birçok kuş türünü görmenizde mümkün. Bunların yanı sıra gölde balıkda tutabilirsiniz. Ancak balık tutmanın belli kuralları var ve göl bekçileri tarafından denetleniyor.

Bol Pedallı Günler Dileğiyle

Onur ACAR

 

 

 

Okunma 18007 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 29 Ekim 2011 20:54
Yorum eklemek için giriş yapın