AĞRI DAĞI KIŞ HIZ TIRMANIŞI

AĞRI DAĞI KIŞ HIZ TIRMANIŞI

 

                20-22 Mart 2012 tarihleri arasında partnerim Esin HANDAL ile gerçekleştirdiğimiz Ağrı Dağı Kış Hız Tırmanışına ait rapor aşağıda yer almaktadır.Hız faaliyeti toplamda 21.30  saatte gerçekleşmiş olup; bunun yaklaşık 16 saati (15:50 dak.)  tırmanış, 5.30 saati (5:25 dak.) de iniş olarak tamamlanmıştır.

  

ETKİNLİK ADI                                                : Ağrı Dağı Kış Hız Tırmanışı                 

ETKİNLİK TARİHLERİ                                   : 20 Mart-22 Mart 2012 

ETKİNLİĞE KATILANLAR                             : Esin HANDAL, Mehmet YALDIZ 

ETKİNLİKTE KULLANILAN MALZEMELER : Kazma, krampon, ( 20 metre yarım ip- emniyet kemeri-buz vidası) 

                  

FAALİYET ÖNCESİ GENEL DURUM :     

         2012 kışı çok ağır geçtiği için henüz kimse Ağrı’nın zirvesine ayak basamamıştı. Takip edebildiğimiz kadarıyla sadece 1 ekip 4200m. kadar çıkabilmişti. Hava şartları gerçekten çok ağırdı.Benim kafamda uzun süredir yapmak istediğim ama diğer tırmanışlar nedeniyle ertelemek zorunda kaldığım Ağrı Dağı Kış Hız Denemesini bu yıl yapmak vardı. Kimsenin zirve yüzü göremediği bir sezonda hız denemesi yapmak. Belki de yapılacak olan bu hız tırmanışı kışın yapılan ilk hız tırmanışı olacaktı. Partnerim Esin HANDAL ile 2009 yılında  Khan Tengri Kuzey Rotasını farklı ekiplerle de olsa beraber denemiştik.2012 kışı bitiyor ve biz hala faaliyeti planlayamıyorduk. Sonunda 20 Mart tarihinde faaliyeti yapmaya karar verdik. Yani kış sezonunun bitmesine 2 gün kala.

 

TIRMANIŞ GÜNLÜĞÜ  : 

19 Mart 2012

Ben sabah erken saatlerde Erzurum’dan otobüse binerek zorlu bir yolculuktan sonra D.Bayazıt’a ulaştım. Yollar devrilen araçlarla dolu. Esin ise TDF’nin Kars’da düzenlediği Kayak Eğitim Kampını bitirmesinden sonra D.bayazıt’a gelecekti. Akşam geç saatlerde buluştuk, hemen alışveriş ve sonrasında otele yerleştik. Kısa bir durum değerlendirmesinden sonra hız tırmanışına bütün detayları konuşmuştuk. Bütün faaliyet planlandığına göre dinlenmeye geçebilirdik. İkimizde yorgun olduğumuz için hemen uykuya daldık.

20 Mart 2012

Saat 04:15’de kalkıp çantaların hazırlanması ve çorba-kahvaltı faslından sonra saat 05.00 civarı D.Bayazıt’tan ayrılıp kiraladığımız araçla Eli Köyü’ne gittik. Ağrı bütün güzelliğiyle önümüzde ve hava son derece açık. Saat 06:00 civarında araçtan indik ve artık tırmanış için her şey hazırdı. Ve artık Ağrı Kış Hız Tırmanış faaliyetimiz başlamıştı. Hedefimiz 3700m. civarında atılacak olan tek kamplı bir hız tırmanışıydı. Sabahın köründe hareket etmemiz ve henüz bundan dolayı karın erimemiş olmamasından dolayı 2500m.’ye kadar çok rahat çıktık. Rotada birkaç gün önce gelen ekiplerin izlerini ve kamp yerlerini gördük. 2500m.den sonra batak kar olmasından dolayı hedik takmaya karar verdik. Hediklerle bile batak karda ilerlemek o kadar zordu ki. İlk molamızı 3100m. civarında verdik ve son bir durum değerlendirmesi yaptık. Sıcak içecek ve besin takviyesinden sonra 3700m. atacağımız tek kampa doğru tekrar tırmanmaya başladık. Saatler 14:50’ gösterirken kamp atacağımız 3700m.deydik artık. İkimizin de durumu gayet iyi olduğundan ve havanın kararmasına epey vakit olduğundan acaba kampı 3800m ya da direkt 4200m. kuralım diye tekrar bir değerlendirme yaptık. İkimizde kondisyonumuza güveniyorduk ama kamp yükünü yukarı kamplara taşımanın anlamsız olduğuna sabah 1 saat erken kalkıp bu farkı kapatacağımıza karar vererek yaklaşık 9 saat süren tırmanış sonucunda kampımızı 3700m. kurduk. Bolca sıvı tüketiminin ardından yenilen baharatlı makarna harikaydı. Yemek sonrası çadırımızdan güneşin batışını seyrettik. Hava karardıktan sonra D.Bayazıt’tan davul zurna eşliğinde yükselen Nevroz kutlama naraları çadırımızın her yerinde inliyordu. Erken başlamıştı Nevroz kutlamaları D.Bayazıt’ta. Bütün bu naralar arasında biz yarın ki yapacağımız zorlu tırmanışı planlıyorduk. Planda gece erken hareket edilecek ve zirve sonrasında kamp toplanılacak ve sonrasında direkt Eli Köyüne inilecekti. Yani vur-kaç taktiği. 

  

 

21 Mart 2012

            Sabahın 03:30’da kalkıp kahvaltı ve hazırlıktan sonra 04:40 zirve için yola koyulduk. Çadırdan çıkar çıkmaz Ağrı’nın o dondurucu soğuğu ile karşı karşıya kaldık. İçimizden güneş çıksa da biraz olsun ısınsak diyorduk. 4200m. verilen kısa bir kuruyemiş-içecek molasından sonra hızla yükselmeye devam ettik. Bazı yerlerde batak kar vardı bata çıka da olsa ilerliyorduk. Platoya geldiğimizde bizi bir sürpriz bekliyordu. Cam buz. Platoda ve zirve külahında daha önceki yıllarda olduğu gibi kar görmeyi umarken cam buz ile karşılaşmıştık. Daha önceki kış tırmanışlarımda nadir olarak cam buzla karşılaşmıştım. Kramponları taktıktan sonra yanımızda buz malzemesi olmasına rağmen bu cam buzda ip açma gereği duymadık. Kazmanın ve krampon dişlilerinin hiç girmediği buzulu geçip saat 11.45’de zirveye ulaştık. Belki de bir ilki gerçekleştirmek üzereydik: Ağrı Dağı Kış Hız Tırmanışı. Esin’in bu ilk Ağrı Kış zirvesiydi.16 saatlik bir tırmanıştan sonra Ağrı zirvesindeydik ve biraz da bunun keyfini çıkarmalıydık. Zirvede 1 saat kadar kalarak zirvenin keyfini çıkardık. Saat 12.45 gibi inişe geçtik. İnişe geçtikten bir süre sonra hava birden değişti. Ağrı gerçek yüzünü göstermeye başlamıştı. Fırtına ve rüzgarda hızla inmeye devam ettik. Saat 15:50’de çadırımızdaydık artık. Fırtına ve rüzgar inişimizi çok yavaşlatmıştı. Faaliyet öncesi planımıza göre hemen kampımızı toplayıp D.Bayazıt’a inmemiz gerekiyordu. Esin’le çadırda son bir durum değerlendirmesi daha yaptık. İnişimizin büyük bir kısmının akşam karanlığında yapılması, akşamda Nevroz kutlamaları olduğundan hem köyün hem de D.Bayazıt’ın çok güvenli olmadığını düşünerek bu gece de çadırımızda kalmaya karar verdik. Akşam olduğunda aldığımız kararın ne kadar isabetli bir karar olduğuna tanık olduk. Resmen canlı olarak yaşıyorduk Nevruz kutlamalarını. 3700m.den canlı olarak seyrediyorduk Nevruz kutlamalarını. Sanki kutlamalar aşağıda değil yanıbaşımızdaydı. Kutlamalar sabaha kadar sürdü. Aşağıdan gelen yoğun müzik ve kutlama sesleri yüzünden ikimizin de pek uyuduğu söylenemezdi. Sabahın olmasını sabırsızlıkla bekliyorduk.

  

 

22 Mart 2012

           Gecenin uykusuzluğuna rağmen erkence kalkıp kampı toplamaya başladık. Saat 04.55’te kamp yerimizden ayrıldık ve hızla inmeye başladık. Son bir kez olsun bize kapılarını açan Ağrı’ya bakmak için bir kez mola verdik. Uzun uzun seyrettik kendisini. Saat 07:20’de Eli Köyü’nde bizi aracın beklediği yerdeydik. Araca binerek D.Bayazıt’a ulaştık. Otele gidip kalan eşyaların hazırlanması ve yemek faslından sonra saat 11:00’de ikimizde evimize dönmek üzere İstanbul otobüsüne binmiştik bile. Ben otobüsten Erzurum’da inecekken Esin İstanbul’a devam edecekti.

           Daha önceleri Ağrı Dağı Kış Hız Tırmanışı hiç gerçekleştirildi mi ya da denendi mi bilmiyorum ama bizim bu faaliyetimiz toplamda 21:30 saatte ve tek kamplı olarak gerçekleştirildi.

Partnerim Esin HANDAL’ı bir kez daha tebrik ediyorum. Yeni extrem faaliyetlerde görüşmek üzere.

 

Mehmet YALDIZ

 

            

 

Okunma 8893 defa Son Düzenlenme Salı, 22 Ocak 2013 10:42
Yorum eklemek için giriş yapın