Pre-Paragliding World Cup Kayseri

Pre-Paragliding World Cup Kayseri 2006 başarıyla sonuçlandı. Yarışma sonunda Yamaçparaşütü dalında Fransız Olivier HUMBERT birinci, yine Fransız Eric OLIVIER ikinci, Türk Bilal KAYA üçüncü olarak yarışmayı tamamlamışlardır. Takım sıralamasında ise Fransız yarışmacıların takımı Tafioles birinci, SOL paragliders ikinci, Türkkuşu B takımı ise üçüncü olmuşlardır. Bu süre içerisinde Türkiye’de bir ilk daha gerçekleşti ve THK dışında bir Yelkenkanat yarışması da düzenlendi. Yelkenkanat yarışmasında ise toplamda Tuğrul YILMAZ birinci, Kamil DEMİRKAN ikinci, Mustafa YÜZÜAK ise üçüncü olmuştur. Takımlarda ise Türkkuşu A takımı birinci, Türkkuşu B takımı ikinci, Kayseri takımı ise üçüncü olmuştur. 

 


 

2004 yılında herkesin başarılı olarak kabul ettiği World Cup 2004’ten hem World Cup komitesi hem de Kayseri’liler memnun olmuş olacaklar ki yeni bir yarışma düzenlenmesi için her iki tarafta istekliydi. Kayseri açısından bunun asıl sebebi Ali Dağına ev sahipliği yapan Talas Belediyesinin 100. yılı olmasıydı. Bunun üzerine World Cup komitesine 2007 yılı için başvurumuzu yaptık. Normal şartlarda bir bölgede yarışma yapmak istendiğinde bölgenin ve organizasyon ekibinin çalışmasını görmek için bir Pre-World Cup-Ön Dünya kupası yapılması gerekir. Ancak Kayseri’nin böyle bir şeye ihtiyacı olmadığı belirtilince benimde niyetim bir ön yarışmaya gerek olmadığıydı. Bir Pre-World Cup hem zaman alıyor hem de maddi açıdan ayrı bir külfeti de beraberinde getiriyordu. Ancak pek çok Türk pilot World Cup’a katılmak için gerekli puanları toplayamadığından bu konuda ısrarcı oldular ve bunun üzerine yarışmadan iki ay önce yarışma yapma kararını verdik. Tecrübemize güvenip “kolay yaparız” dedik ancak ne kadar tecrübeli olursanız olun bu tür organizasyonlar hafife almaya gelmiyor. Bundan gerekli dersi de kendimize çıkardık.

 


Türk pilotları puan alsın amacıyla yaptığımız bu yarışmaya yabancı pilotlar katılmasın diye hiçbir yabancı sitede duyuru yapmadık. World Cup sayfasında bile yarışmadan bir hafta önce duyurusu yayınlandı. Buna rağmen 2 Fransız’ın gelişini engelleyemedik. Bunu birazda teknik delegemiz ve yarışmamızın gözlemcisi Xavier ayarlamış. Olivier Humbert ve Eric Olivier yarışmamızın tek yabancı pilotlarıydı ve yarışmada ilk 2 dereceyi alıp gittiler.


Yarışmaya birkaç gün kala hava durumu pekte iç açıcı değildi. Daha önce gelmeyi planlayan bazı arkadaşlar gelmekte vazgeçtiler. Saat başı meteoroloji raporlarına bakıp 7–8 internet sitesinden durumu takip eden bizlerde bu durumdan memnun değildik elbette ancak önümüzde başka seçenekte yoktu. Bütün hazırlıklar bu tarih aralığına göre ayarlanmış ve değiştirme gibi bir imkânımızda yoktu. Bizde 7 internet sitesi yağış derken yağış vermeyen bir tane internet sitesine göre hareket etmeye karar verip ona göre uçuş planlarını ve hazırlıklarını tamamladık. Her zaman olumlu düşünmeden yana olduk diyebiliriz. Yarışmanın ilk günü Perşembe son yarışma günü ise Pazar olarak planlandı. Ancak haftanın ilk günü Türk Hava Kurumu Yelkenkanat ve Yamaçparaşütü takımları ile Kuzey Kıbrıs Havacılık Federasyonu Yamaçparaşütü takımları erkenden geldiler. Birer ikişer diğer yarışmacılarda Kayseri’ye gelmeye başladılar. Pazartesi ve Salı günlerinde misafirlerimizi Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü misafirhanesinde misafir ettikten sonra bütün yarışmacıları Erciyes Üniversitesi Hızıroğlu Konağında misafir ettik. 2004 yılındaki yarışmaya pek ilgi göstermeyen Erciyes Üniversitesi bu sefer daha fazla organizasyonu içerisinde yer almak istiyordu ve bunu içinde elinden geleni yapıyordu.


Yarışmanın ilk günü Perşembe; yağmur yoktu ama termikte dağın dışında pek yoktu. Yamaçparaşütü yarışmacılarına 44,2 km’lik görev vermemize rağmen en iyi yarışmacı 5,9 km lik mesafe yapabildi. Yarışmacıların tüm zorlamalarına rağmen yarışmanın geçerli olması için istenen 15 km’lik mesafeyi yapan çıkmadı. Bu durumda jüri olarak toplanıp ilk güne 1000 yerine 100 puan üzerinden puan vermeyi kararlaştırdık. Buna göre İstanbul’dan Savaş KIROĞLU birinci oldu. İlk gün Yelkenkanat takımları uçuş yapmamayı tercih etti. İkinci gün *****a ise hava bariz biçimde kötüydü. Erciyes dağından gelen simsiyah bulutlar görev dahi vermeden günü iptal etmemize yetide arttı bile.  Ne Yelkenkanat pilotları ne de yamaçparaşütü pilotları havanın çokta iyi olmadığının farkındaydılar. Ayrıca meteoroloji raporları da hafta sonuna havanın daha iyi olacağını gösteriyordu. *****a akşamı Kayseri Büyükşehir Belediyesi yarışmacılar bir iftar yemeği verdi.


Üçüncü gün *****artesi iyi hava durumunu alan birkaç pilot daha geldi ve ümitli bir şekilde dağa çıktık. Bu gazla Yamaçparaşütü yarışmacılarına 52,3 km’lik bir görev verdik ancak yine gol çıkmadı. En iyi derece 19,9 km ile Fransız Olivier HUMBERT’in oldu. Onu vatandaşı Eric OLIVIER ve Türk pilot Bilal KAYA izledi. Görevi tam olarak geçerli saymak için gereken 5 kişinin 15 km i geçme şartı sağlandığı için sonuçlar 1000 puan üzerinden yapıldı ve genel klasmanda son yarışmadakilerin ağırlığı hissedildi. Gün Yelkenkanat pilotları içinde umut verici başladı. 52,4 km’lik görevi tamamlayabilen çıkmadı ancak Mustafa YÜZÜAK 17 km mesafe ile günün en başarılı ismiydi. Kendisini Kamil DEMİRKAN ve Bayezid YILDIRIM izledi.


 


Pazar günü her şey iyi başladı. Yamaçparaşütü için 35,4 km’lik görev verdik. Yelkenkanat için ise 52,4 km’lik görev verildi. Saat 14.00 te hiçbir yarışmacı çıkmayınca görev komitesi olarak yarışmanın tamamlanmasına kara verdik. Daha sonra pilotlar araçlar yerine uçarak inmeyi tercih ettikleri için kalkışlarını yaptılar ancak serbest uçan arkadaşlar havanın aslında iyi olduğunu da gördüler. Bu arada Yelkenkanat yarışmacıları son bir gayret yarışmayı iptal etmeden kalkış yaptılar ve 11 km’lik mesafe yapan Tuğrul YILMAZ birinci, Kamil DEMİRKAN ikinci ve Reşit BÜLBÜL üçüncü olmuştur. Gün sonunda Yamaçparaşütü yarışmacılarının biraz sitemleri de oldu ancak bir kere karar verdikten sonra tekrar bir değişiklik yapamayacağımız için son günüde uçuş günü kaybolmuş günlere ekleyip ödül töreni faslına geçtik.Ödül Töreni Talas Belediyesi’nin verdiği İftar yemeği ile başladı. İftar yemeğinden sonra ödül törenine geçtik. Önce Yamaçparaşütünde derece alan arkadaşlara ve takımlara ödüllerini verdik Bu sırada araziden yeni gelen Yelkenkanat yarışmacılarını yemeğe oturtmadan onlarında ödüllerini verip ödül törenini tamamladık.


 


 

2007 yılında 100. yılını kutlayacak Talas Belediye’si organizasyona tam anlamıyla sahip çıkmış ve her türlü ihtiyacımız karşılamıştır. Yarışma boyunca Kayseri Valiliği, Talas Belediyesi, Erciyes Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi Dağcılık Kulübü, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Meteoroloji İl Müdürlüğü’nün katkıları ile yarışmamız başarılı bir şekilde tamamlandı.


Ayrıca Yarışma boyunca Arif Kemal Buhara’nın arkadaşlarından oluşan bir grup serbest paraşütçü de gösterileriyle yarışmaya renk katmışlardır. Yarışma boyunca Arif’in kardeşi Fevzi tandem uçuşları ile vatandaşları da uçurmuş ve organizasyon halk arasına inmesini sağlamıştır.


2007 yılında 26 Ağustos – 1 Eylül arasında Yamaçparaşütü Dünya Kupası’nın 4. ayağı Kayseri’de yapılacak. Yarışmaya 125 kişilik kontenjan açıklaması yapıldı. Yani başvuran en iyi 125 pilotun alınacağı bu yarışma iyi pilotların kendi arasında yarışmalarını sağlayacak bir yarışma. Bu yarışma sırasında tandemler ile ücretsiz halk uçuşları yapılacak. 2004’te ve bu sene olduğu gibi base jump şovları ve daha da renklendirilmiş gösteriler ile bütün havacılık severler tarafından 2007 yılının unutulmayan bir yıl olarak bir köşeye yazılmasını sağlayacağız. Pek çok sürprizinde hazırlandığı bu yarışma ile ilgilenen bütün arkadaşlar www.outdoorfestival.org adresinden gelişmeleri takip edebilirler.Adres:
Erciyes Üniversitesi

Halil Bayraktar Sağlık Hiz. MYO

TALAS/KAYSERİ                                                                   
Adem HASGÜL

World Cup-KAYSERI / TURKİYE

Tel:      iş          0 352 437 49 01 iç hat 40009
Organizatörü
GSM   0 532 597 08 83
                 
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Okunma 290212 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 16 Kasım 2011 11:22
Yorum eklemek için giriş yapın