Isparta Dedegöl Dağı Tırmanışı

Ekip: Hüseyin Yalçın, Burak Serter, Atılay İnal, Mert Güneş Sönmezsoy 
Tarih: 21-22 Ekim 2006
Kamp Yeri: Eldere, Kuzu Kulağı Yaylası 
Teknik Malzeme: İp, Perlon, Karabin, ATC, Pursik, Kolon.
 

 

20 Ekim *****a gecesi 24:00'de özel aracımızla Isparta'ya hareket ettik. Sabah saat 10:00 sularında Eğirdir'i ve Aksu ilçelerini geçip Eldere Köyü'nun üstündeki Kuzu Kulağı Yaylası'na vardık. Her tarafından sular akan, kaya tırmanış duvarlarının bulunduğu 1600 mt irtifada çok güzel bir yayla.. Kampımızı attık, biraz dinlendik ve ardından iki farklı rotaya istasyon kurup ip inişi ve top rope tırmanış yaptık. Bulunduğumuz yerde kar yoktu. Hava açık ve 15 derece civarıydı. Dedegöl dağına klasik rotasından değil, güney batı yüzünden çıkmayı deneyecektik. Fakat elimizde, bu yüzden çıkıldığına dair bir bilgi de yoktu. Başarır mıydık bilmiyorduk ama en azından deneyecektik. Hava şartları gayet iyi, yukarılarda en fazla 40-50 cm kar vardı. Çığ riski de olmadığı için, denemekte bi sakınca görmedik. 


 

22 Ekim Pazar, sabah 6'da yola koyulduk. Yiyecek ve diğer ihtiyaçlarımızı, en az bir gece dağda kalma ihtimalini düşünerek yanımıza almıştık. İki saatlik kolay bir yürüyüşten sonra, rotanın başlangıcı olan kaya bloklarının dibine gelmiştik. 100 mt'lik bir çarşak çıkışından sonra kaya bloklarının üzerindeydik. Saat dokuz gibi ilk sırtı aştık. Dağın bu yüzündeki çanağa varmıştık. Karlı bölüm de burada başlıyordu. Bulunduğumuz yerin irtifası 2300 civarıydı. Hava çoktan aydınlanmış fakat sis de bastırmakta geç kalmamıştı. Önümüzü göremediğimiz için, daha önce haritadan belirlediğimiz rotadan yolumuza devam ettik. GPS'le de tırmanış rotamızı kaydetmeyi ihmal etmiyorduk. Çanağa inmeden, soldan geçtik ve yaklaşık 55-60 derecelik bir eğime sahip yamaçta tırmanmaya başladık. 150-200 metre sonra rota zorlaşmaya başladı. Sırtımızda 15 kilo çantalarla 4+'lık çürük bir yerin tam başındaydık.
 


Biraz soluklandıktan sonra, Burak ve ben teknik malzemelerimizi de alarak, 60 mt kadar tırmandık. Güvenli bir istasyon bulup tek ip açtık. Çünkü ipimiz 60 metre idi ve yetişmesini ümid ediyorduk. İpi açtıktan sonra ben emniyetli bir şekilde aşağı indim. İp tam yetmişti. Aşağıdaki iki arkadaşımız da emniyetli bir şekilde yukarı çıktı. Ve yolumuza devam ettik. Kar, bu kesimde 40cm ulaşmıştı. 


 
Gün doğumundan itibaren bastıran sis, bir an olsun geçmedi. Zor şartlarda yolumuza devam ettik. Fakat yer yer büyük kaya kütleleriyle karşı karşıya kaldığımız için devam etmekte zorlanıyorduk. Saat 15:00 civarı, 2780 mt irtifaya varmıştık. Amacımız 2900mt civarındaki sırta varıp, sırt hattındaki birkaç saatlik yürüyüşten sonra 2990 mt irtifaya sahip dedegöl zirveye ulaşmaktı. Yoğun sis ve ekibin durumunu gözden geçirdikten sonra geri dönme kararı aldık. İnişte güney tarafına kaçarak çanağın diğer yüzüne indik. Kamp yerine vardığımızda saat 18:00 olmuştu. Çok keyifli ve yorucu bir faaliyetti. Tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 
Saygılar.. 
 
huseyin yalcin
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Okunma 15391 defa Son Düzenlenme Pazar, 16 Aralık 2012 21:49
Yorum eklemek için giriş yapın