P3445 Kuzey Batı Yüzü

Gene aynı dönemlerde, Recep İnce ile Çatal'daki (Cimbar) çatlaklardan soldakine girmiş ve 3. ip boyundan dönmek zorunda kalmıştık. Bütün bu hayal kırıklıkları ile motivasyon dibe vurmuş, araya giren sakatlıklar ve iş güç durumları ise tuzu biberi olmuştu. 
 
Uzun zamandır  birlikte faaliyet yapmak istediğim Aykut Türem'le projemi konuştuk ve o da okeyleyince torasan faaliyetimizin önünde engel kalmamıştı. Aykut'un tavsiyesi ile Yıldız'dan Rauf Pınarbaşı'da ekibe katıldı ve 5 Ağustos günü hep beraber Emli'ye doğru yürüyüşe başladık. Vali konağı'nda kısa bir dinlenmenin ardından ilk gün için en azaplı olacak kısıma başladık. Yol yorgunluğunun üstüne, kamp yükü, ekstra 8-9 litre su ve de 750 m irtifa hepimizi fazlası ile kasacaktı. Saat 20.00 civarı hava karardıktan hemen sonra, şansımız yaver gitti de geçitten 5-10 dk ileride bir çadır düzlüğü bulduk ve kampımızı attık.

 


Projemiz, Karagöl vadisindeki P.3345 ve P.3350 duvarlarını çıkmaktı. Oldukça mütevazi olan bu çıkışları bölgenin daha önce görmediğim yerlerini keşfetmek için de istiyordum. H1 ile Boruklu arasındaki geçite varınca vadinin genişliği hepimizi hayrete düşürdü. Mevcut harita veya skeçler, torasan bölgesinin büyüklüğünü kesinlikle yansıtmıyordu.

 

400m aşağıdaki buzulların genişliği ve suyun şarıl şarıl sesi bizi hayrete düşüren başka bir sebepti. Aladağların başka hiç bir bölgesinda böyle gani gani su görmedim.

 

H1 zirvesinda yemek molası.H zirvelerini birbirine bağlayan sırt oldukçe geniş ve çok düzgün bir zeminden oluşuyor. Suyunuz yeterli ise rahatlıkla çadır kurulabilir ve eşsiz Aladağlar panoramasını doya doya yaşayabilirsiniz. Geri planda küçük cebel geçidi (en solda) ve Gürtepe doğu yüzü (en sağda) daha arkada ise Kaldı ve Alaca zirveleri.

 


P 3445 genel itibari ile çürük bir yapıdan oluşuyor. Bizim çıktığımız rota ise ilk çıkış rotasının tanımına göre farklılıklar içermektedir. Örneğin, 1. kilit ip boyunda sikke ve bahsedilen yangeçişin olmaması ve 2. ip boyunda aynı çatlak hattını takip etmememiz gibi. İp boylarını kayanın çürük yapısından dolayı kısa tuttuk. Zirveden sonra kampa dönüş ise hem uzun hem de inişli çıkışlı olduğundan (yaklaşık 5 saat) ikinci projemizi hemen rafa kaldırdık!

 

Yedigöllere doğru yeni projelere  yelken açmışken çarşak kaya karışımı bir yüzeyde kontrolsüz düşerek parmakları şişirmem faaliyete son noktayı koydu. Ev ödevini tam yapmamanın cezası herhalde!
Okunma 6357 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 22 Aralık 2012 21:08
Yorum eklemek için giriş yapın