BÜYÜK MANGIRCI KUZEYDOĞU MAHMUZU

BÖLGE: NİĞDE-ALADAĞLAR
            ROTA ADI: BÜYÜK MANGIRCI KUZEYDOĞU MAHMUZU

ROTA UZUNLUĞU: 350-400 m.

TARİH: 25-26 OCAK 2007

            HAVA DURUMU: AÇIK, -15

            KAR DURUMU: Rota üzerinde yüzeyler temiz, setler ve rüzgar almayan kısımlar toz kar, üst kısımlarda kar oldukça yığılmış 3-4 m.yi buluyor. Zirvede sert kar ve buz.

EKİP: Emrah Özbay

            Burak Çankaya

TIRMANIŞ RAPORU
            ULAŞIM:  04:15 Dağevinden hareket

                   05:15 Sarımemetler’den hareket

                   09:15 rotaya giriş  

1.      ip boyu sağlam kaya ve iyi tutamaklı.(30 m.) bu kısmın zorluğu V+. Solda 2 sikkeli bir istasyondan ana emniyet.

 


2.      ip boyu normalde setlerde tırmanışı içeren bu ip boyu kar durumu nedeniyle soldaki yüzeylerden yapıldı. V- zorluğunda (50 m.)

3.      ip boyu baca tırmanışını içeriyor. İp boyunun bitimi büyük babadan askı istasyon.(50 m.) bu etabın zorluğu V+.

 


4.      ip boyu kilit etabı oluşturuyor. Sola 3 m. yan geçiş ve negatif girişi takiben çatlak sistemlerinde devam ediyor.(45 m.) VI+ ve emniyet iyi.

 


5.      ip boyu sağlam kayada tırmanışla sete ulaşılır.(50 m.) V- zorluğunda.

 


6.      ip boyu büyük blokların olduğu sete çıkış.(30 m.) III+ derecede.

 


7.      ip boyu sağlam kayada sağa ve yukarı doğru tırmanış.(50 m.) Giriş V+ ve devamında da V derecelik bütünlüğü koruyor.

8.      ip boyu sağlam kolay kayada tırmanış. (20 m.) III derece. Setlerdeki kar oldukça  kaymaya eğilimli.

 


9.      ip boyu 10 m. III+ derece zorluğunda karlı yüzeyden bivak yerini oluşturan deliğe ulaşılır. Saat 17:00 geceyi burada geçirmeye karar veriyoruz. (Rüzgardan korunaklı bu oyuk geceyi geçirmek için ideal gözükse de yukarıda asılı duran kayalar ufak bir titreşimi bekliyor gibi.) soğuk geçen gecenin ardından 09:00 tırmanışa başlanıyor.V+ zorluğunda ki bu kısım en sorunlu geçişlerden birini oluşturuyor. Yüzey buz ve karla kaplı. A1.(bu kısımları tek ip boyunda ele aldım.)

 


10.  ip boyu  ulaşılan sette 4m.  yüksekliğinde kar var. Yaz tırmanışında emniyet imkanı sorun olmamıştı, lakin kışın çatlağın büyük kısmı buzlar altında. Oldukça zor mix etap. Çatlağı iyi kullanmayı gerektiriyor.(40 m.) Zorluğu VI+. Çatlağın içindeki babalarda istasyon kuruldu.

11.  ip boyu sola doğru kısa bir yan geçişi içeren(V) bu ip boyu buz nedeniyle daha aşağıdan geçildi. Bu karar kardan ve buzdan kurtulmayı sağlamakla beraber zorluk derecesini arttırdı. Su olukları ve yüzeylerden 50 m. sola ve yukarı VI, VI+

12.  ip boyu sırttan III+ derecede ve 20 m. kadar devam ediyor.I, II derece kayadan ve karlı sırttan zirve sırtına ulaşılır.15:15 de rotayı tamamladık.

            İNİŞ: Zirve sırtında sola yukarı doğru bir süre (400-500 m.) tırmanıp güneye bakan yamaçtan aşağı inildi. Zirve sırtında sert kar ve buz aşağıda vadinin içinde yerini tabaka kara bırakıyor. Çığ riski yüksek. 18:30 da Sarımemetlere ulaştık. Traktörle dağevine döndük.

            NOT: Verdiği destekten dolayı Federasyon Başkanımız Alaattin Karaca’ya teşekkürler.

Okunma 6022 defa
Yorum eklemek için giriş yapın