VAHŞİ KEŞİŞ ROTASI TIRMANIŞI

ULUDAĞ KÜÇÜK ZİRVE KUZEYBATI YÜZÜ - VAHŞİ KEŞİŞ ROTASI TIRMANIŞI
FAALİYET RAPORU


Tırmanış Ekibi   : C.Utku YAKAR, Zeki Serkan TUNCEL
Alt Ekip   : Özlem KARİP , Canan KÖSE 
Hava Durumu   : Parçalı bulutlu, sıcaklık mevsim normallerinde
Tımanış Süresi   : 4,5 saat
Kullanılan Teknik Malzemeler : 2 adet 8.5 mm ip (50m), 1 set stopper takoz, 4 adet yaylı takoz, nut key, 12 adet ekspres, HMS ve kilitli karabinalar, reverso, perlon bantlar, emniyet kemeri, kask, kaya tırmanışı ayakkabısı.Sabah saat 09.45’de tophaneden yola çıkıldı.Saat 11.30’da volfram madeni tesisleri bölgesine ulaşıldı ve rotaya doğru hareket edildi.Saat 12.30’da rotanın altına ulaşıldı ve hazırlıkların tamamlanmasının ardından saat 13.00’da tırmanışa başlandı.Rota çok belirgin bir hat.Tırmanırken yön bulma konusunda bir sorun yaşanmıyor.


1.İp Boyu : Kısmen çürük ve emniyet imkanı pek olmayan  bu kısım , bacanın sol yüzeyi kulanılarak ip açılmadan sete kadar teker teker tırmanıldı.Bu kısımda boşluk hissi çok fazla. 40m (V)

2.İp Boyu : Rotanın egimi bu kısımdan sonra biraz azalıyor ve setler artıyor ancak çürüklük giderek fazlalaşıyor. Burası da ip açılmadan, hızlı bir şekilde ve taş düşme riski nedeniyle yakın aralıklarla tırmanıldı. 40m (IV)

3.İp Boyu : Rotanın en zorlu yeri.İp açarak ilerliyoruz.İçinde gittiğimiz büyük bacamsı çatlağın sol kanadında bulduğumuz bir sikkenin yakınlarından ana emniyet istasyonunu kuruyoruz.Alt ve üst ana istasyonları kurmak bir hayli zahmetli oldu.Bu ip boyunu lider giden Utku’nun  olağanüstü bir çabayla kayaların aralarındaki toprakları nut key ile eşeleyerek takoz atılabilecek yerleri meydana çıkarması sayesinde istasyonları kurabildik.Emniyet imkanları çok kısıtlı ve attığımız emniyetler çok güven vermiyor.


Özellikle rotanın ilk 7 metresinde ara emniyet atacak yer yok.Ana istasyonun da çok sağlam olmaması, burayı geçerken biraz stres yaratıyor.Bu bölgeyi geçtikten sonra eğim azalıyor ancak; çürüklük inanılmaz derecede artıyor.Önde giden kişinin düşüreceği taşlar , direk aşağıdaki emniyetçiye yöneliyor.Ve işin kötü yanı burada rota üzerinde askıda duran çok büyük bloklar bulunuyor.Bunları geçerken mümkün olduğunca dikkat edilmesi gerekiyor.50 metrelik ip bu son kısımda ucu ucuna yetiyor ancak biraz sıkıntı yaratıyor.Burayı da geçtikten sonra uludağ küçük zirvenin sırt hattına ulaşılıyor. 50m (V, V+)Okunma 9517 defa
Yorum eklemek için giriş yapın