Parmakkaya Güney Yüzü Tırmanışı

Etkinlik : Parmakkaya Güney Yüzü Tırmanışı
Bölgesi : Niğde – Aladağlar –Akşam Pınarı 
Tarihi : 7-9 Temmuz 2006
Ekip : Burcu GÜNAY, Merih KARAOĞLAN

Rota bilgileri   
Uzunluk : 125m

1. İp Boyu: Rota girişi, diğer tarafı boşluk olan boyun ile büyük negatif arasından yapıldı. İlk etaplar oldukça kolay ve kısa bir süre sonra sikkeye ulaşılıyor. Tırmanışa biraz sol taraftan biraz çürük bir yüzeyden devam edip 3 tane sikkenin bulunduğu kovuğa varıldı. Buradan sağa çok hafif yükselerek yan geçiş yapıldığında üzerinde perlonlar olan büyük kum saatine ulaşıldı.( V ) Kum saatinden istasyon alındı.(1.İstasyon) 
2. İp Boyu: Hafif sağa doğru çatlakımsı hat boyunca  yükselerek iki çatlak hattının ortasında kalan sete varıldı. (V+) Setin sağında sikkeler var ancak bunların çeker yönleri iniş için uygun.  Burada soldaki çatlak hattının girişi  kullanılarak istasyon kuruldu. (2.İstasyon ) 
3.İp Boyu: Setten soldaki çatlak boyunca devam edilip boyuna ulaşıldı. ( V+ )  Boyunun tam başlangıcında üzerinde perlonlar ve karabin olan kum saati ve biraz üstünde baba var. (3. İstasyon) 
4.İp Boyu: Önce hafif sağa geçilerek iğnecikli kayanın üzerinden devam edilip tekrar biraz sola yönelip sete varıldı. Burada güvenilir olamayan bir sikke var. Bu setten biraz yukarıda ve sağda kalan 2 sikkenin olduğu sete çıkıldı. ( V- ) Buradaki sikkelerden ve soldaki çatlaktan faydalanılarak istasyon kuruldu. ( 4. İstasyon ) 
5.İp Boyu:Sağa boşluklu bir yan geçiş ile başları hafif negatif olan çatlak hattına girildi. Çatlak hattı boyunca tırmanılarak devam edildi. Çatlak boyunca sikkeler  var. (  VI- ) Çatlağın sonlandığı yerin yukarısında sağ tarafta üzerinde perlonlar olan kum saati ve sikkeden istasyon alındı. ( 5. İstasyon ) 
6.İp Boyu: Rota zirveye kadar oldukça kolay devam ediliyor. Yine de ip açmakta fayda var. (III) Zirvenin birazcık altındaki babadan istasyon alınabilir. ( 6. İstasyon)

İniş: Babadan 5. istasyona buradan 4. ve 3. istasyonlara inildi. (Burada inişlerde,  kayanın iğnecikli yapısına  ipin takılma ve özellikle de 4. istasyonda istasyon altındaki çatlağa ipin girme riski var. Bu nedenle istasyonlarda perlonla gerekli uzatmaların yapılması ve ip çekilirken dikkat edilmesi faydalı olacaktır.)  3. istasyondan hafif sağa doğru  2. istasyonun olduğu sete inilerek bu setin sağındaki sikkelerinden yararlanıp iniş istasyonu kuruldu. Buradan da üzerindeki perlonlar sayesinde kolayca seçilebilen 3 sikkenin olduğu ancak setin olmadığı askı iniş istasyonuna inildi. Buradan da son bir inişle rota başlangıcına, büyük negatifin olduğu yere varıldı.


Teknik malzemeler : 1 Tam ip (60m), 2 telli takoz seti, 5 yaylı takoz, 
 2 nutkey, 11 ekspres set (uzun perlon bantlı) ve ekstra uzatma perlonları, kilitli karabinler, emniyet aletleri,  bolca perlon ve yardımcı ipler
(çakı, kask, emniyet kemeri ve tırmanış ayakkabısı)

Öneriler : Rota genelde düz bir hat olarak devam etmediği için ve özellikle de üst ip boylarında kayanın iğneli yapıda olmasından  ötürü ip sürtmesi ciddi bir problem halini alabilir. Bu nedene ara emniyetlerde ipin düz bir hat halinde olmasını sağlayacak gerekli uzatmaların perlonlarla yapılması her ip boyunda oldukça önemli bir nokta. Ayrıca 3 ip boyu olarak da çıkılabilen rotanın 5 ip yada 6 ip boyuna bölünerek çıkılması ip sürtmesine önemli ölçüde çözüm olabilmektedir, ancak süreyi uzatmaktadır. İniş sırasında, rota bilgilerinde de yazan, kayanın iğnecikli yapısına  ipin takılma ve özellikle de 4. istasyonda istasyon altındaki çatlağa ipin girme riskinden dolayı istasyonlarda perlonla gerekli uzatmaların yapılması ve ip çekilirken dikkat edilmesi faydalı olacaktır. Rotaya çift ip girilmesi ip sürtünmesi hariç her açıdan, özellikle de iniş süresini kısaltma açısından çok faydalı olacaktır. Bunların dışında rota, sabah saatlerinden itibaren günün önemli bölümünde gölgede kalmaktadır. Bu nedenle en azından boyuna çıkıncaya kadar hiç güneş görmüyor ve oldukça soğuk  olabiliyor. Faaliyet zamanı bakımından Akşam Pınarı’nın henüz kurumadığı yazın erken dönemlerinin tercih edilmesi iyi olacaktır. (Biz ordayken su azalmaya başlamıştı.)


Burcu GÜNAY

Okunma 19249 defa
Yorum eklemek için giriş yapın