Eznevit Güney Yüzü Klasik

 

06.07.2006 Cumartesi günü İstanbul ekibi olarak saat 11:00’e doğru Çukurbağ’a ulaştık. Orada bizi bekleyen Anakara ve Gaziantep ekipleriyle birlikte fazla vakit geçirmeden traktörlere atlayıp Çukurbağ’ın yukarılarındaki yaylaya doğru yola koyulduk. Benim niyetim daha önce gittiğim Ziyaret mahallesinden Eznevit Yayla’ya dik çıkan rotayı takip etmekti. Fakat traktörcü Mehmet’in önerisi daha mantıklı geldi ve onun bizi götürdüğü noktadan yürümeye başladık. Bu sayede 500 metreye yakın irtifa ve en az 1.5 saat vakit kazandık. 1.5 saatten daha kısa bir sürede Eznevit yayladaki kamp yerine ulaştık. Kampın kurulması, yemek ve sohbet fasıllarından sonra sabah 2:00’de kalkmak üzere istirahate çekildik.

 
Hava oldukça değişken idi. Gece yağmur yağdı ve zirve denemesini iptal edilme olasılığı belirdi. Fakat 2.00’de uyandığımızda yıldızlar gözüküyordu. Demek ki yola çıkabilirdik. Kalabalık olmamızdan dolayı yola çıkmamız 3:30’u buldu. Yola koyulmamızdan biraz önce sis geldi ve işimizi biraz zorlaştırdı. El yordamıyla yönümüzü belirleyip yükselmeye başladık. Genelde bulutun içinde olmamız sebebiyle görüş mesafesi fazla değildi. İki arkadaşımız yorguluk sebebiyle yarı yolda dönme kararı aldılar. 7:30’da zirve sırtına ulaştık. Zirvenin daha doğuda olması gerekiyordu. Sisin içinden gözüken yükseltiyi zirve zannettik. Tam oraya çıkmaya hazırlanırken bir anda bulutlar dağıldı ve güneş yüzünü gösterdi. Bu sayede zirvenin biraz daha ileride olduğunu anladık.
Sırtı doğuya doğru keserek saat 8:00’de zirveye ulaştık. Klasik zirve seremonilerinden sonra inişe başladık. Karın azalmış ve oturmuş olmasından faydalanarak normalde kışın çığ kulvarı olabilecek bir rotadan inişe başladık. Saat 10:30 gibi de kampa ulaştık. Arkadaşlarımız birer birer toparlanıp traktörlere doğru harekete geçerken ben ve Burak Gürer Aladağlar’ın başka zirvelerini denemek üzere kampta kaldık.

Zirveye ulaşan arkadaşlarımızın isimleri:

İSTANBUL
ERHAN PEKMEN 
CEM ÖZAKÇAYLI. 
İSMET İNAN
AHMET BALPINAR
SELİM BAŞTÜFEK
HAKAN EFE ÇEVİK
ÖZGÜR ÇAPRAZ
SUNA ÜN
AYFER YILMAZ
NURTEN CANBEYOĞLU
AHMET ÇİĞDEM
DERYA BARBAROS 
NİLGÜN MAĞDEN 
SONER LEVENTOĞLU
HAYRİ AYTAR
GÖKALP SAKLI 
YÜCEL BAĞATUR
İLKNUR BAYRAK
CEM ERGÜN
SÖNMEZ ERKAYA
RÜŞTÜ AVCI

ANKARA
ABDULLAH KOÇ
MİTHAT ŞENER 
AHMET ŞÜKRÜ KÖSE
HAVVA ARSLAN
SERDAR YEŞİLYURT
VOLKAN UYGUN

GAZİANTEP
BURAK GÜRER
EGEMEN BURAK İNCE
MEHMET KAYA

Okunma 10078 defa
Yorum eklemek için giriş yapın