Kuzey Diagonal (Uludağ)

Tarih: 04-05.03.2006
Rota : Kuzey Diagonal (Uludağ)
Hava : Cumartesi..........açık 30km poyraz
           Pazar................açık 20km güney batı (lodos)

4 Mart 2006 Cumartesi sabah 07:00'da 5 kişilik ekibimizle (Erdem Bayrak, Alexandr Georgiyevich Sırbu, Gökhan Kamış, Ceyda Canpolat, Korcan Karaoysal) wolfram (maden) civarına kamp atmak üzere hareket edildi. Ne yazık ki Uludağ’da yeni açılmış olan maden telesiyejinin cazibesine kapılarak 2. bölgeden madene 15 dakikada ulaşıldı! Kötü ama insan bazen tutamıyor kendini!

Maden kuzey yönünde açık olduğundan ve eğitim amaçlı gelmiş olan Marmara Üniversitesi’nden arkadaşlarımızı sabahın 5’inde uyandırıp rahatsız etmemek amacıyla kuzey çanağının hemen ucuna kamp atıp, çadırın havalandırmasından diagonali izlemeye başladık. Yemekler yenilip muhabbet edildikten sonra yatmaya karar verdik. Fakat lodos buna pek de izin vermedi. Tüm gece boyunca uyuyamayan ekip sabah 05.15’te kahvaltı için tulumların dışındaydı. Kahvaltı sırasında rotayla ilgili son sohbetler yapıldı. Son hazırlıklar tamamlandı ve yola koyulduk. 08.00’da rotaya doğru hareket ettik.Diagonal’in başlangıcına gelmemiz 20 dakika sürdü.

İlk boğaza kadar krampon gerekmiyordu ama boğazdaki ilk dik kısım ve devamı için krampon gerekliydi. Kemerlerimiz üzerimizde,teknik malzemelerimiz yanımızda olmasına rağmen ip açmayı gerektirecek bir durumla karşılaşmadık. Hem ekibimizin küçük oluşu hem de hızlı hareket ediyor olmamız bize yardımcı oluyordu. İlk boğaz ile ikinci boğaz arasına geldiğimizde ise ilk kısma göre daha rahat bir tırmanış oluyordu.

Rota bitimine doğru yaklaşırken güneyden,zirveden esen lodosun döküldüğü kısımlarda karın yumuşaması ve güvenilmez bir hal alması küçük zorluklarla karşılaşmamıza sebep olsa da herhangi bir tehlike oluşturmuyordu.İkinci boğazı da geçtikten sonra son ve rotanın en dik kısmına ulaştık. Hafif yükselip sola doğru yan keserek rotayı tamamlayacaktık bu arada üstümüzdeki balkonun bizi görmezden gelmeye devam etmesi en büyük dileğimizdi. Balkonun altından geçen herkesin balkona iltifatları bitmek tükenmek bilmiyordu.

Artık rota sonunda lodosun kardaki etkisi yoğun bir şekilde hissedilir olmuştu. Son ufak çabalarla rota tamamlandı. Yarım saat süren manzara ve sıcak tang keyfi ve şımarıklıktan sonra dönüş yoluna koyulduk. Kapıdan inerken zirveye giden Marmara’lı dostlarımızla karşılaştık. Kampa ulaştığımızda ise ekibimizin tek bayanı ve tek hastası olan Ceyda’ya saygılarımızı sunduk.

Okunma 5118 defa
Bu kategoriden diğerleri: « Hasan Dağı Demirkazık Batı Rotası »
Yorum eklemek için giriş yapın