Demirkazık Batı Rotası

Ekip: Hakan KOYUNCU, Şeniz TATAR, Serdar Özgür ATA
Hava: Meteorolijinin sağnak yağış raporlarına inat günlük güneşlik, gece dolunay.
Kullanılan malzemeler: Kaya tırmanışı için gerekli malzemeler bulundurulmakla beraber faaliyet süresince kullanım gereği duyulmamıştır.
Kamp yeri : Arpalık yaylası.

Faaliyet öncelikle bir kez daha www.meteor.gov.tr ‘nin ipiyle kuyuya inilmeyeceğinin ispatı idi. Sağnak yağış tahminlerine nazire Aladağlar’da karşılaşılabilecek en güzel havaydı. Ne rüzgar, ne bulut, ne soğuk, ne sıcak her şey tam kıvamında. Gece ise kocaman bir dolunay. Demirkazık bizi güler yüzle karşılamıştı.

Cuma akşamı 9:30’da İstanbul/Harem’den hareketle sabah 8 dolaylarında Niğde otogarındaydık. Otogarın yanı başındaki çorbacıda kahvaltı olarak içilen mercimek çorbalarının ardından yiyecek-içecek alış-verişi ve 9:30 Çamardı minübüsü ile hareket. Minübüsten inişte bizi traktörü ile Mehmet karşıladı. Meyva bahçelerinden toplanan elma ve armutlar ile dağdaki meyva ihtiyacı giderildikten sonra ve Mehmet’lerin evinde verilen 10 dak.’lik ihtiyaç ve dalından ceviz toplama molasının ardından bol sarsıntılı bir yolcukla öğleden sonra 1:30 gibi Arpalık yaylasındaki kamp yerine ulaşıldı. Kampın kurulması ve Mehmet’in keyifli sohbeti ile geçen 2 saat sonrasında yenen yemek ile yol yorgunluğunu atmak için 3-4 saat kestirme moduna girildi. Akşam 9 gibi verilen ikinci yemek molası ve yukarı gidecek çantaların hazırlanmasının ardından gece 2’de kalkmak üzere uyumaya kalındiğı yerden devam edildi.

Kamp yerinden yürüyüş gece 3:15’te başladı. Sağolsun dolunayda geceyi gündüz kadar aydınlatıyordu bu sayede kafa lambalarıda fazladan yük olma dışında bir işlev görmedi. Batı yüzündeki ilk 1-1.5 saatlik çarşak ve yürüyüş kısımlarından sonra tobleron kayalara ulaşıldı. Faaliyetin bundan sonrası zirve sırtına kadar kaya etaplarının geçişi ve tırmanışı şeklide oldu. Batı yüzünü geçip Peck kulvarına ulaşmak 2 saat kadar sürdü. Buna yarım saatlik bir rota arayışı ile geçen kayıp zaman dahildir. 6:30 dolaylarında Peck kulvarına girildi. Kulvardaki karın tamamı eridiğinden kaya etaplarının geçişi şeklinde süren tırmanışta ip açıp emniyet almayı gerektiren bir zorluk yoktu ancak zirve sırtına çıkarken ki son 15-20 metredeki çürük kaya etabı biraz stresli geçti. Basılan yada tutulan her yerin oynaması bolca taş düşmesine sebep olduğundan bu etap tek tek geçildi dolayısı ile biraz zaman kaybına neden oldu. Peck kulvarında fazla sağa kaymamızdan dolayı yanlış rotaya girmiş olmak vede son kısımlardaki çürük kaya nedeniyle kaybedilen 1 saatlik bir zaman ile birlikte 9:00 civarında zirve sırtına ulaşıldı. 

Güneşe kavuşmanın ve zirveyi görmenin rahatlığı ile burada verilen 15-20 dakikalık molanın ardında 9:45’te hedefe ulaşıldı. Zirvedeki güneşlenme, yeme-içme, fotoğraf çekme ile geçen 1saat 10 dakikalık zamanın ardından klasik rotadan inişe geçildi. Gerek görülmemesi ve zaman kaybınada yol açacağından ip açmaksızın külah geçildikten sonra doğu çarşağından inilerek mevsimlik göle ulaşıldı. Görkemli doğu duvarını seyrederek geçen 10-15 dakikalık molanın ardında Teke Pınarı üzerinden tekrar Arpalık’taki kamp yerine ulaşıldı. Kaptan çıkıp tekrar kampa dönüş yaklaşık 11 saat sürdü. Bunun 2 saati aşan dilimi rota arama ve yanlış rotada gitmenin neden olduğu kayıp zamandır. 

Kampın toplanması, bu arada Mehmet’in gelmesi, tekrar bol sarsıntılı ve stresli teker üstü traktör yolculuğunun ardından 16:30 gibi yemek yemek üzere alabalık lokantasında Demirkazık manzaralı masamıza kurulduk. Önümüzde bizi bekleyen 12 saatlik bir dönüş yolculuğu ve otobüsten inip işe gidecek olmanın tatsızlığına rağmen keyfimiz yerindeydi...
 
Ekip adına

Okunma 4681 defa
Bu kategoriden diğerleri: « Kuzey Diagonal (Uludağ) Hasan Dağı »
Yorum eklemek için giriş yapın