Alaca Kaldı Kış Tırmanışı

7-10 OCAK 2006 KALDI – ALACA KIŞ TIRMANIŞI ETKİNLİK RAPORU

 7 Ocak akşamı Çukurbağ Köyündeki abimiz Mehmet ŞENOL’ un evinden traktör ile hareket ettik. Emli Vadisinde beklemediğimiz bir durum oldu. Vadide hiç kar yoktu. Ekibimizdeki 4 kişide plastik ayakkabı vardı. Akşam Pınarı kamp yerine kadar yürümek plastik ayakkabılar olduğu için zor oldu. 8 Ocak sabahı kötü bir hava ile uyandık. Planımıza göre kampı Avcı Beli (Avcı Veli) geçidinin üstüne taşımamız gerekiyordu. Sisli ve rüzgarlı bir havada kampımızı toplayıp yürüyüşe başladık. İlerleyen zamanlarda görüş alanımız oldukça düştü (40-50 metre civarı). Avcı beli çanağına ulaşmadan önce (2800-2900 metrede) kampımızı kurmaya karar verdik. Hava oldukça kötüydü. Yarın havanın iyi olması ümidiyle dinlenmeye geçtik. 9 Ocak sabahı saat 03.00 ‘da uyandık. Hava yine kapalıydı. Avcı Veli geçidi bulutlar içindeydi ve ince bir kar yağıyordu. Havanın kötü olması nedeniyle tekrar uyuduk. Saat 04.30 ’da tekrar uyanınca havanın düzelmeye başladığını gördük ve tırmanış hazırlıklarına başladık. Saat 06.00 ‘da kamptan ayrıldık.KALDI TIRMANIŞI (9 Ocak)
Kamp Yeri: Avcı Veli Geçidi Civarı
Tırmanış Ekibi: Burak GÜRER, Volkan KARA, E.Burak İNCE, M.Üryan TUZCU (Zirve Dağcılık), Oktay SALUR (Hacettepe Üniversitesi)
Tırmanış Malzemeleri: Kazma, Krampon, İp, Perlon Bantlar, Karabinler
Tırmanış Hareket Saati: 06.00 (Hava şartları kötü olduğu için tırmanışa daha erken saatlerde başlanamadı - Tırmanış boyunca hava açıktı) Tırmanış başlangıcında Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü’nün diğer ekibi ile karşılaştık (7 kişi). Saat 07.30- 08.00 civarı avcı beli geçidine vardık. Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü’nün diğer ekibi Alaca Zirvesine doğru devam etti. Bizde Kaldı zirvesine doğru yola koyulduk. Kaldı Başına ulaştığımızda diğer ekibin Alaca zirvesine ulaştığını gördük.  Saat 14.15 de Kaldı zirvesinin kılçık olarak adlandırılan sırt hattına ulaştık. Kılçık sırt hattının az altından yan geçiş yaparak son etaba vardık. Bu noktada, zamanın az kalması nedeniyle (saat 14.00’de zirvede olmayı hedeflemiştik) değerlendirme yaparak karanlığa kalmamak için geri dönüşe karar verdik. (Zirveye 100 metre vardı.)

Kampa Dönüş Saati: 17.15 ALACA TIRMANIŞI (10 Ocak)
Kamp Yeri: Avcı Veli Geçidi Civarı
Tırmanış Ekibi: Burak GÜRER, Volkan KARA(Zirve Dağcılık), Oktay SALUR (Hacettepe Üniversitesi)
Tırmanış Malzemeleri: Kazma, Krampon (Kazma hiç kullanılmadı)
Tırmanış Hareket Saati: 10. 15
Kampa Dönüş Saati: 13. 45

 Alaca zirvesinden dönüşte kampta kalan arkadaşlarımız (E.Burak İNCE, M.Üryan TUZCU)  kampı toplamışlardı. Planımıza göre Sarı Mehmet’lere gidecek ve Mehmet ŞENOL arayıp Çukurbağ köyüne dönecektik. Kamp yerinden saat 14.00 gibi hareket ettik. Sarı Mehmet’lere saat 17.30 civarı ulaştık. Mehmet abi bizi bekliyordu. Traktöre binip Mehmet abinin evine gittik. Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü’nün diğer ekibi de oradaydı. Biraz sohbet edip tırmanışlar hakkında konuştuk. Acayip acıkmıştık. İkram edilen patatesleri afiyetle yedik. Ama biz alabalık yemek istiyorduk. Diğer arkadaşlarımız Emler zirvesi için hazırlıklara başlarken bizde arabalarımıza binip Mehmet ŞENOL’ un evinden ayrıldık. Civardaki tüm alabalıkçılar kapalıydı. Bizde açlıktan midemiz kazınarak alabalık yiyememenin inadıyla Pozantı’ya gidip orada balık yemeye karar verdik. Nihayet Pozantı’da karnımız doydu. Herkese başarılı tırmanışlar dilerim.

Okunma 9341 defa
Bu kategoriden diğerleri: « BDK Peck Aladağlar yedigöller Solo »
Yorum eklemek için giriş yapın