GÜZELLER KAR KULVARI C-2 TRAVERSİ

Ekip: Atakan SARI
Kamp yeri: Sulağankeler 
Süre: Sualağankeler den gidiş dönüş yaklaşık 10 saat. 
Çıkılan Rota: Güzeller kar kulvarı’ndan traversle  C-2  ( Kuzey batı )
Malzeme: Kask, buz çekici, krampon, 50 m yarım ip, emniyet kemeri, perlon bantlar,  birkaç sikke birkaç karabina. 

Açıklama: Bu rota  C 2 ye çıkmak için sulağan keler kamp yerinden pek tercih edilmez. Zira kulvar çıkıldıktan sonra yaz ayları hariç iniş için düzgün bir hat bulmak sorun olabilir. Kar açısından yoğun geçen bir kış sezonunda bu iniş ciddi çığ tehlikesi içeren dik kulvarlara dönüşür. İşin açıkçası kar kulvarının arkasındaki geçidin inişi pek çok kişi tarafından bilinmez. Çünkü Güzeller zirveyi ziyaret eden bir çok dağcı bile bu bölümü göremez. Çok aşağıda ve sapada kalır. 

Bu bölüm net olarak en iyi şekilde C-1 ile C-2  kuzey sırtına  Akkapız dan çıkan  çarşak hattının sonundan ve C 2 zirveden görülebilir. 
İlk olarak Güzeller kar kulvarını çıkın. Geçide varınca  C-2 zirvesi ile Kuzeybatı duvarı göreceksiniz. Sağa şağıya irtifa kaybedip Güzeller, C 1 ve C 2 arasında kalan çanağa doğru inin. Bu bölümü sağ taraftan, yani Güzeller tarafından geçmek daha mantıklı. Çünkü bu bölümde yaz sonlarına kadar pürüzsüz kayaların üstünden akan su kaynakları bulunabiliyor.  


C-1 duvarının alt kısımları ise daha çorak ve inişi zahmetli. 
Yarım saatlik dik bir inişin ardından C 2 K.batı duvarının altından sağa doğru çapraz yükselin. dağın arkada gözüken ilk bölümü tırmanışın başladığı yerdir. Set set başlayan kayalar ileriki bölümlerde biraz daha dikleşip direk olarak zirveye çıkar. Sağa ve sola  seçenekli bir yapı! İster yer yer dik kaya ve yüzeyler ister  güney tarafı ve ve sırt hattı.
(Sırta erken çıkmak işi biraz daha uzatır.Zirve sırtı her iki taraftan yer yer çok ince çürük ve boşlukludur. )  

Yaklaşık 1 saatlik bir tırmanışla zirveye varın.  
Yorum :  Bu dağ yanındaki diğer zirvelerden çok daha farklı ve harika manzarası var. İki tane de sakallı akbaba ortamı kolaçan ediyor. Kemik durumları falan! Ayrıca bir zirve defteri yok. Zirvede oturduğum yerden  baba yaparken niyet ve kısmet ile ilgili yazılmış hoş bir kağıt buldum. Baya derinlerden çıktı. Kazsam daha çıkar mı acaba diye düşündüm fakat gereksiz kasmadım. Dönüşte Güzeller e çıkıp manzaralı bir yemek faslı yaptıktan sonra klasik kulvar dan batı çanağına ve ordan da sulağankeler e dönüp faaliyeti bitirdim. 

  Kış için çok zevkli ve bir o kadar da karlı olacağını düşündüğüm bir travers. Umarım vakit bulup gelebilirim.


Hepinize sevgiler! 

R.F. ATAKAN SARI  ( İzmir ) 

Okunma 10229 defa
Yorum eklemek için giriş yapın