Bu sayfayı yazdır

AĞRI DAĞI - FOTOĞRAFLARLA KUZEYDOĞU YÜZÜ

 

2001 yılının baharında tırmandığım Nepal- Everest Dağı dönüşünde, Ağrı Dağı'nın uçaktan çektiğim bir fotoğrafı. Bu resimde dağın güney yamaçları görülmektedir. Haziran ayı başı olduğu için dağ hala 3000 metrelere kadar bembeyaz karla kaplı..
Aynı fotoğraf serisinden bu resimde, sağ üstte Ağrı Dağı ile sol orta kenarda yassı Tendürek Dağı görülüyor.
2001 yılı temmuz ayında, ortak noktaları Everest Dağına tırmanış yapmış olmak olan değişik milletlerden tırmanıcıların biraraya gelmesi ile yapılacak 'Ağrı Dağı Barış Tırmanışı' ekibi ve AKUT üyelerinden bazıları, Ağrı Dağının kuzeydoğu yüzü önünde.. soldan sağa: Swee Khoo Chiow (Singapur), Riccardo Torres del Nava (Meksika),Yılmaz Sevgül, Nasuh Mahruki, Fernando Rubio Gonzales (Kolombiya), Dr.Birol Say, Emrah…, Tunç Fındık, Özgür Kürüm, Marcelo Arbealez (Kolombiya), David Keaton (ABD). Tırmanış için Iğdır'dan yola çıkıp dağın kuzeydoğusuna, Haydardağı yaylası civarında 2000 metreye ana kampımızı kurmuştuk.
Ağrı Dağının kuzeybatısındaki Korhan yaylasında eski bir mezartaşı.
Ağrı Dağının Kuzeydoğu yüzüne hareket.
Dağın kuzeydoğusuna giden vadinin içinde, su kaynağı olan yegane yerde, 2500 metreye kurduğumuz 1. kampımız.
Ağrı dağının her tarafı gibi burada da uzun volkanik kaya sırtları vardı. Burada ekip üyeleri 3750 metredeki 2. kamp yerine çıkarken görülüyor..
3750 metrede, harika bir buzul deresinin yakınına kurduğumuz 2. kamp.
Ağrı Dağının kuzeydoğu yüzü'nde tırmanış. Bu yüzde, 40 derece eğimli kar-buz kulvarları ve çok çürük, gevşek kayalı volkanik sırtlar üzerinden tırmanılıyor. Tırmanış klasik rotaya göre çok daha dik ve riskli, ayrıca düşen taşlar büyük tehlike yaratıyor.
Ağrı Dağı kuzeydoğu yüzünün sağında uzanan kuzeydoğu buz kulvarının son etabı.
Kuzeydoğu buz kulvarının sonuyla birleşerek zirveye çıkan rotada, son etapta 70 metre kadar, 45 derece diklikte buzlu bir tırmanış var. Buraya sabit hat döşeyerek tırmanış ve inişte ekibin işini kolaylaştırdık.
Ağrı Dağının Doğu zirvesinden batıya, esas zirveye doğru olan görüntü. Dağın üst kısmını kaplayan kalın buzul tabakası ve daimi kar, aşağıların kurak, çöl gibi havasından sonra harika bir ortam farklılığı yaratıyor..
Yılmaz ile zirve fotoğrafımız..
Barış tırmanışı ekibi Ağrı'nın 5165 metrelik doruğunda.. Soldan sağa: Fernando, Riccardo, David, Tunç, Swee, Marcelo, Nasuh.
İnişte, Haydardağı yaylasına giderken Nasuh ile bir molada.

 Tunç FINDIK

Okunma 8503 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 22 Aralık 2012 23:15
Yorum eklemek için giriş yapın