Piramit (3280) ve İkiz Kuleler Doğu (3150) İlk Sportif Tırmanışı

YTÜDAK - ODTÜ-DKSK ORTAK KAÇKARLAR FAALİYETİ

 

Ekip: 
Ayhan AĞAN (YTÜDAK ), 
Tolga KANIK (ODTÜ - DKSK) 
Tarih: 
9-11 Ağustos 1999
Yer: 
Kaçkarlar, Elevit Vadisi
Teknik Malzeme: 
1 adet 50 metre 8. 5 mm. İp, 2 kilitli, 2 hms, 2 VC, çeşitli boylarda bırakma perlonları, 5 sikke ve bunlara bağlanacak kısa perlonlar, kask, kaya çekici, emniyet pürsikleri, 2 armut karabin. (Hiç biri kullanılmadı) 

9 Ağustos Pazartesi: 
Saat 12:00'da Elevit Yaylası'na varıldı. Yükseklik 1800 m. Buradan kamp yüküyle saat 14:15'te son yerleşim yeri olan Hacivanak'a ulaşıldı. Yolda sıkı yağmur ve doluya yakalandık. Bayağı ıslandık. ( tipik Kaçkarlar iklimi ) Yükseklik 2450 m. Hacivanak'ta 15 dakika moladan sonra ana kamp yerine ulaşıldı. Saat 16:00, yükseklik 2800 m. Ana kamp yeri: 'Piramit' dağın batı yüzünün altı. Dağa bu adı biz verdik çünkü yöredekilerden yaptığımız araştırmada adını kimsenin bilmediği anlaşıldı. Şekli yaklaşım yönünden aynen piramidi andırmakta. Akşama doğru bulutlar yükseldi, hava 23 C civarındaydı. Gece tekrar yağmur başladı. 

10 Ağustos Salı: 
Sabah 05:00'da kalkıldı. 07:00'da yola çıkıldı. Hava bulutsuz, güneşli. Sıcaklık 25 C civarında. Piramidin kuzeybatısındaki aşıta varıldı buradan kuzey yüzü tamamen görünüyordu. Yapı çürük, bazı yerler 2 derece. Saat 09.15 te zirveye varıldı. Yükseklik haritada 3280 metre okunuyor, altimetre ise 3300 metreyi gösteriyordu. Zirvede baba var, daha önce çıkılmış. Biz yöre insanlarının çıktığını tahmin ediyoruz. Bu yüzden bizim çıkışımız büyük bir ihtimalle bu dağın ilk sportif tırmanışı olabilir. Getirdiğimiz kutuya ortak etkinliğimiz hakkında yazı yazıp zirveye bıraktık. Güney yüzünden inerek aynı sırtta diğer bir zirveye daha çıkıp güney yönündeki aşıttan kamp yerine geri döndük. İnişte teknik malzeme gerekmedi. Bütün gece şiddetli gök gürültüsü, şimşek ve sağanak. 

11 Ağustos Çarşamba: 
Sabah kamp toplanıp Elevit'e geri dönüldü. Buradan taşıt bulup Pazar'a indik. Her şey planladığımız gibi gitmişti. Yolda bizi alan orman işletmesine ait Toyota'da yörenin türkülerini dinliyorduk. 

Rota Hakkında: 
Kamptan zirvenin solundaki geçide patika var. Geçitten solda uzakta iki başlı bir zirve var, Sönmez Tepe. Arkasında Ergör Buzulu ve Kaçkar Dağı bulunuyor. Geçitten sağ tarafta zirvenin kuzey yüzü tamamen görülüyor. Geçit bir sırt haline dönüşüp zirvete ulaşıyor. Sağı Batı duvarının uçurumu. Biraz buradan gittikten sonra sağa ortalara geçiyoruz daha sonra uygun yolları arayarak zirveye ulaşıyoruz. Boşluk hissi yok. İniş aynı rotadan yapılmamalı. Güney yüzü daha elverişli. Çıkış boyunca tuttuğumuz kayaları çekmekten çok itiyorduk. Çünkü hiç stabil durmuyorlardı. Pek çoğu basınca oynuyordu. Zirveden güney doğu yönüne bakıldığında Hunut Dağları görülmekte. Aynı zamanda bu taraf Erzurum il sınırları içerisinde kalıyor. Güney yüzünden iniş yapılırken sağda kalan boyna geçerseniz İkiz kuleler doğu zirvesine çıkabilirsiniz. Yine uygun rotayı seçerek zirveye varılıyor. Bu zirvede bir adam boyu kadar bir yeri tırmanmadık çünkü çok çürüktü ve emniyet imkanı yoktu. Bu zirvenin batısında ondan çok daha alçak olan İkiz kuleler Batı var. Bu zirvelere İkiz kuleler dememizin sebebi Hacivanak tarafından yaklaşırken Piramid'in sağında iki ayrı kule olarak gözükmeleri. 

Tolga Kanık

Okunma 5578 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 22 Aralık 2012 20:53
Yorum eklemek için giriş yapın