Ağrı Dağı (5137 m.) Kış Çıkışı

ODTÜ DKSK, Serkan GİRGİN, Özgür KAYACIK, Tolga KANIK

22-30 Aralık 2000

 

Alabildiğine uzanır topraklar ayağının altında... 
Düşünsene bir kere ülkendeki her yerden daha yüksektesin... 

Ulaşım: 
Doğu Beyazıt'a iki otobüs firması çalışmaktadır.Ağrı Tur ve Lüks Ağrı Dağı Seyahat. Yol yaklaşık 18 saat sürmektedir. Ücret yaklaşık 15 milyondur. 

Malzeme: 
1 buz çekici, 6 buz burgusu, 5 ekspres, kişi başı 1 kilitli, 1 hms, koşum, 3 prüsik, kask, , krampon, kazma, 3 kilitli ve 1 hms istasyon için, uzun istasyon perlonları, 50 metre dry ip, ilkyardım çantası. 

Hava Durumu: 
Hava nispeten iyi sayılırdı.Gündüzleri güneşli ve rüzgarsızken -10ºC geceleri 4100 kampında - 35 ºC idi. Zirve günü hava çok rüzgarlıydı (yaklaşık - 25º C derece). Genelde 4000 metreden sonra hava böyle oluyormuş. Ağrı Dağı'nda zirve günü dikkat edilecek en önemli nokta hava kapalı ise zirvenin denenmemesidir. Özellikle kuzeyden gelen kara bulutlar çok ciddiye alınmalıdır.Genel olarak Ağrı Dağı'nda sis ve kar bir gün boyunca hakim olursa ertesi gün inanılmaz açık ve durgun bir hava ile karşılaşılır.Ancak rüzgar zirve tırmanışının ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilmelidir. 

Giyim: 
Zirve çıkışına kadar yağmurluk salopet tarzı şeyler giymeyin, çok terlersiniz. Üst kısma tek polar yeter, ancak durduğunuzda ve rüzgar estiğinde çok üşürsünüz. O zaman gore-tex ihtiyacı hissediyorsunuz ama bu sefer de yürüken çok terliyorsunuz. Molalarda üşümeyi göze alarak termal fanila + gore-tex konfigürasyonu en iyi çözüm olur. 
Kampta iyi bir uyku tulumunuz olmalı. Konforu en az -15ºC olsun. Bu durumda ne tırmanışta ne de kamp ortamında kaz tüyü anorak gibi bir malzemeye ihtiyaç duymazsınız. 4200'den zirveye hareket ederken termal fanila + 2 polar + ceket , altıma termal içlik + polar pantalon + elyaf linerli yağmurluk salopet giydim.Başımda polar bere ve balaklava vardı. Çok az terledim. Oldukça konforlu oldu. Eldiven olarak kayak eldiveni gibi malzemeleri zirveyi denerken kullanmayın. Ellerinizi dondurursunuz. Yağmurluklu, uzun ve linerli dağcılık eldivenlerini tercih edin. Yoksa ödünç bulun, çok ciddi bir durum. En rahatsız, hatta çok rahatsız uzuvlarım tüm tırmanış boyu ayaklarımdı. Ayaklarımda 5000 metre kış koşullarına uygun olmayan Asolo Supersoft vardı. İki ayak baş parmağımı dondurdum. Bunun temel sebebi ayakkabının mesinin yalıtımının yetersiz olması değil, ayakkabını iyi solumaması ve terleyen ayak sonucu mesin ıslanmasıdır. Bir kere ıslanan mes çok zor kuruyor. Asolo kullanmayın derim. 

Otel: 
Doğubeyazıt'ta çok fazla otel var. Biz Ertur Oteli'nde kaldık. Otele hiç para vermedik çünkü otel sahibi beraber tırmanışa gitiğimiz Hacettepe'li arkadaşlardan Onur'un Dayısı'na aitti. Bir daha da böyle bir olay olmaz herhalde. Ağrı tırmanışına giden ekiplerin en az iki gece x 7 milyon şeklinde kenara otel parası ayırmalarını tavsiye ederiz. 

Kamyon: 
Kamyona gidiş dönüş toplam 150 milyon TL. ödendi. Kamyon Ahmet Çoktin denen şahıs tarafından sağlandı. Kendisi zengin fakat sakat bir adam, ipiyle kuyuya inilmez. Kamyon sabah çok geç geldi. Mazotunu dondurmuş lastiği patlamış falan. Yanına zincir alması mutlaka söylenmeli. Son bir yokuşu yanına zincir almadığından çıkamadı. Eli köyüne kadar 200 metreyi çantasız yürümek zorunda kaldık. Çantaları askeri araçlar yukarı bıraktılar. Kamyoncu ile çok iyi pazarlık edilmeli. Geç gelmemesi tekrar tekrar tembihlenmeli. 

Özgür Kayacık------ Serkan Girgin------- Tolga Kanık----

Rota: 
Ağrı Dağı'na Güney Yüzü'nden tırmanmak için önce Doğu Beyazıt'a gitmeniz gerekli. Buradan tutacağınız bir kamyon ile Eli Köyü'ne çıkacaksınız. Eli Köyü yaklaşık 2000 metre irtifadadır. Eli köyünden Dağ'a bakıldığında, Dağın ortalarına doğru kahverengi kayalık bir bölge görülür. Bu kısım Cehennem Deresi'dir ve yaklaşık 3800 metre irtifadadır. Tırmanış boyu sizin nirenginiz olacaktır. 
Eli köyünden ekipler sola doğru yükselmeye başlamalıdır. Kahverengi bölge ile aynı hizaya gelinmeye çalışılmalıdır. Böyle bir yükselişten sonra ilk önce 2400 dolaylarında çok geniş bir düzlüğe ulaşılır. Burada kamp atılabilir. Buralara kadar gelen bir de yol mevcuttur. Eli Köyü'nden sola yukarı keserken yolla karşılaşırsınız. Yolun Eli Köyü ile bir bağlantısı yoktur. Kışın bile yol görünür ve daha az batar. Buradan kahverengi bölgenin solunda kalacak şekilde tırmanmaya devam edilir. 3200 metrede yeşil kamp vardır. Yeşil Kamp'a kadar araba yolu gelmektedir. Kamp ana tırmanış rotasına göre solda ufak bir tepenin arkasında kalmaktadır. Biz pas geçtik. 3500 dolaylarında da nispeten düzlük alanlarla karşılaşılır. Cehennemdere'nin hemen solunda uzanan kar-buz kulvarı zirve sırtına kadar dosdoğru ulaşmaktadır ve İskender Iğdır'ın aşağı uçtuğu Buzul'un ta kendisidir. Bizim rotamız yani Klasik Güney Rotası, bu kulvarın sol tarafında kalan alanı kapsar. 4000'e yaklaştıkça bu sol alan kayalık bir sırt halini alır. 4200 metrede sırtta bir düzlük yer alır. Kayalarla örülmüş güzel çadır yerleri vardır. Ama toplam 8 çadır anca sığar Yaklaşık 4000'e kadar kayalık sırtın sol tarafları sonra da kayalık sırt tırmanış için en rahat tercihtir. 4100 metrede de düzlük bir alan, hemen 4200 kampının hizasında kullanılabilir. Fakat mekan çok kayalıktır ve çadır kurmak bu yüzden zordur. Ancak son çare olarak kullanılabilir. 
4200 kampından sonra zirveye yükselirken yavaş yavaş sola kayılır, Cehennemdere'nin buz kulvarlarından uzaklaşmaya çalışılır. Rotayı genelde batmayan taşlık-kayalık etaplar belirler. Bu şekilde istediğiniz yerden tırmanabilirsiniz. Enerjiden tasarruf etmek bir yana, çığ riskinden maksimum seviyede korunursunuz. 4900 metrede cam buz üzerinde meşhur yan geçiş başlar. Uzunlamasına 50 metrelik bir etaptır. Eğimi 20 derece civarıdır. Altı Cehennemdere'ye ulaşan cam buzdur ve bu yönde eğim ciddi bir şekilde artmaktadır. Buradan düşen tırmanıcı çok hızlanır ve eğim artmadan duramazsa bir daha durma ihtimali yoktur. BU SEBEPTEN DOLAYI KRAMPON TEKNİKLERİNE HAKİM OLUNMASI GEREKMEKTEDİR. ETKİNLİĞE GİTMEDEN ÖNCE KRAMPON PRATİĞİ YAPINIZ. Bu etapta cam buzun en kısa tarafından geçilmelidir. Bulunulan noktada en solda buzuldan bir zirve vardır.Burası İnönü Zirvesi'dir. Size bakan tarafları buzdan duvarlardır.Eğer yan geçiş sırasında çok sola kayarsanız buraları tırmanmak zorunda kalırsınız ve başınıza iş çıkar. Yan geçiş buz burguları ile lider çıkılmalıdır. 50 metrede en az 4 buz burgusu yerleştirilmelidir. İpte prüsik düğümü ile ilerlenilmelidir. Buradan 5000 metrede dümdüz bir platoya ulaşılır. İleride görünen yükselti ana zirvedir. Buzul çatlaklarına dikkat edilmelidir. Kuvvetli rüzgarlar sürükleyebilir. Zirvede çok rüzgar vardır. Malzeme ve siz uçurulmamalıdır. 

İniş: 
Zirveden dönerken buz etabını kramponlarla tamamlayın. Unutmayın iniş her zaman daha zordur. Buz etaptan sonra krampona ihtiyacınız yok ancak geçtiğiniz her kar kulvarı çok set kardır. Topuk saplamanız lazım Ancak yorgunsunuz. Kayma ihtimaliniz var. Kayalara çarparak durabilirsiniz. Recep Çatak'ın bu şeklide öldüğü'nü unutmayalım. 

Ağrı Valiliği Başvuru Prosedürü ve Dağda Askeri Refakat: 
Ağrı Dağı'na tırmanmak için Ağrı Valiliği'ne telefon edin. Durumu bildirin. Olumsuz bir yanıt almazsanız verilen fax numarasına okul adına resmi bir yazı ile faks çekin. Ad ve soyad şeklinde katılacakları belirtin. Daha sonraki kısmı Ağrı valiliği hallediyor. Askerlerle ilgili kısmı da onlar yapıyorlar. Tüm prosedürler tamamlanınca sizi arayıp yanıt veriyorlar. Ya da sizin fax numaranıza onaylı listeyi yolluyorlar. Listede adı olmayan çıkışı yapamaz! Doğu Beyazıt'ta kontrol ediliyor. Kamyonla yola çıkacağınız günden önce tam bir gün Doğu Beyazıt Jandarma Komutanlığı'nda diğer işlemleri tamamlamak için harcayacaksınız. Bu sebepten tırmanıştan bir gün önce Doğu Beyazıt'a gelin. Komutanlığın yerini kime sorsanız gösterirler. Size brifing de verecekler. 

Askeri Refakat: 
Askerler bizi sadece Doğu Beyazıt Jandarma Komutanlığı'ndan Eli Köyü'ne kadar götürdüler, ondan sonra bizimle gelmediler. Dönerken de aynı yerden aldılar.Artık fazla kasmıyorlar. 

Alışveriş: 
Doğu Beyazıt'ta alışveriş yapılabilecek sayısız pasaj vardır. Bu pasajlardan çok çok ucuza kırtasiye malzemeleri, Pakistan, İran ve Hindistan işi süsler alabilirsiniz. İran ve Seylon çayı, vardır. Ankara'dakinin yarı fiyatına her türlü ithal içki bulabilirsiniz. Elektronik eşya, züccaciye, fotoğraf makinesi, dürbün, termos gibi malzemelerden de bol miktarda vardır. Kazıklanmamaya dikkat edin. Doğu Beyazıt oldukça büyük bir şehir. Askeri dükkanlardan yün fanila içlik, bere cüzdan vs. temin edebilirsiniz. Doğu Beyazıt'ta benzin de vardır ve kalitelidir, ocaklarda sorun yaratmamaktadır. 

Teknik Bilgiler: 
Ağrı Dağı'na tırmanmak için en az üç yıl tecrübe, gelişim kış ve buzul eğitimi yeterlidir. TS olacak kişinin eğitimlerini tamamlamış olması ve en az beş yıl tecrübeye sahip olması gerekmektedir. 
Ağrı Dağı teknik bir dağ değildir. Buzul geçişi iyi bir sabit hat ve iyi karmpon tekniği ile problem yaratmayacaktır.Ancak yüksek irtifa koşulları tırmanıcıları olumsun yönde etkilemektedir. Bu sebepten bu etapta dengesini kaybedebilecek insanlar olacağı akıldan çıkartılmamalıdır. 
4200 kampında baş ağrısı, mide bulantısı, iştahsızlık, ishal, kusma, halsizlik, genel isteksizlik görülebilir. Hayatında ilk defa bu irtifaya çıkan birisi için oldukça normaldir. Akut dağ hastalığını bertaraf etmenin en iyi yolu bol sıvı, bol nefes ve bol karbonhidrattır. Dağa en çok sevdiğiniz yiyecekleri götürün. Yemek yerken kendinizi zorlayın. Gündüz uyumayın. 
Hava her an bozabilir. Yolunuzu bile kaybedebilirsiniz. Bu sebepten olabildiğince hızlı davranın ve havadaki değişiklikleri çok iyi takip edin. Gerekiyorsa dönün! 
Her tırmanıcının bir termosu olsun. 4200'den zirveye giderken en az 2,5 litre su tüketmelisiniz. 50 dakika tırmanıp 10 dakika su molası verin. 
Tırmanırken sabit ve yavaş bir tempo tercih edin. Molalarda oturmayın. Yürürken dur kalk asla yapmayın bir daha asla temponuzu koruyamazsınız. 

Hamam: 
Kime sorsanız gösterir. Güzel bir mekan etkinlik dönüşü tavsiye ederiz. 

İshakpaşa Sarayı: 
İshakpaşa Sarayı için dolmuşçularla veya bir taksi ile anlaşabilirsiniz. Çok pahalı değil. Ancak akşam 4'ten sonra ve hafta sonları gitmeyin, kapalı oluyor. 

Telefon ve Adresler: 
Ağrı Valiliği: 0 472 216 07 08 ,215 18 48 , 212 67 30 , 212 60,10 
Fax: 0 472 215 13 92

Ahmet Çoktin: 
Ader Belediye Üstü Büyük Psj. Krş. No: 1 DOĞUBEYAZIT
MRK: İş: 0 472 312 20 40 Cep :0 542 684 95 82

Kuyumcu: 
0 472 312 53 41 Cep: 0 542 413 98 42
Kamyon için otele de danışabilirsiniz. 

Foto veya diğer yardımlar için: 
Tolga Kanık 0 312 222 88 02 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Tüm fotoğraflar Tolga Kanık tarafından çekilmiştir.

Okunma 8423 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 22 Aralık 2012 20:55
Yorum eklemek için giriş yapın