Kızılyar Kuzey (Yeni Rota)

 

25.07.2000
Rota:Kızılyar Kuzey (yeni rota)
Ekip: Murat Kandi, Ergun Tüfekçi
Yükseklik: 600m.
Derece:IV, VI (bir pasaj VI+)
Süre: 9 Saat

Sabah 7.00 da uyandık. Hazırlıkları bitirip kahvaltı faslını tamamladıktan sonra yola koyulduk. Duvarın altına yaklaştıkça rota kesme işlemine başladım. Kademeli yaklaşarak fotoğraf çekiyor ve 40-50 metre'de durup rotayı inceliyordum. Duvarın altına geldiğimde rota kafamda belirginleşmişti.

Sabah 10.052de rotaya girdik. Kızılyar Kuzey aşağıdan yukarıya yükselirken ortadan yatay kesen daimi bir kar kütlesiyle ikiye ayrılmış durumda. Alt bölümün ortasından siyah, kalın bir su akıntısı geçiyor. Siyah su izinin hemen sol yanından tırmanış başlıyor. Üçüncü ip boyunca V+'lık piyazımsı bir çatlaktan sola doğru kısa bir travers attıktan sonra tekrar daimi kara kadar dik devam ediliyor. Daimi kara kadar kısa pasajın dışında III,IV gibi devam etmekte. 

Altıncı ip boyu olarak daimi karın altında bulunan çarşak, sola doğru olan köşesinden geçiliyor .Karın üstünde sağa 10-15 m. Travers attıktan sonra III,IV derecelik 7. ve 8. ip boyu tırmanılıyor. Sekizinci ip boyu bittiğinde önünüze ortadan 15-20 m. Genişliğinde 40m. Yüksekliğinde gri bir yüzey ve sağ tarafında siyah su izli negatif bir çatlak çıkıyor. Yüzey sağlam ama takozla emniyet açısından zayıf. Sağlam çatlağın sonuna kadar tırmanıp(VI derece), ortasında askı istasyon alınır. 10. ip boyunda , çatlak 3-4 m. Yükseldikten sonra bitiyor. Çatlağın bittiği yere takozla emniyet alınır ve sağ yüzeyde 10 m. 'lik bir VI+'lık pasaj başlıyor. Sol çürük olduğu için yüzeyden gidiliyor ve bu 10m. Boyunca emniyet noktası yok.En sonunda bir set sistemine çıkılıp istasyon kuruluyor. 11. ip boyunda önde bulunan karın solundan dik yukarı çıkılıyor (VI derece). 12. ve 13. ip boyu V+, V dereceyle dik çıkıyor. 14. ip boyunda tam 50m. İle sırtın altına 10m. Kala takoz için uygun bir çatlağa istasyon alınıyor.(III,IV) Arzu edilirse 1 ip boyu daha III gidilir ve zirvenin 10 m. altına gelinir. 

Saat 19.40 ve zirvedeydik Güneşin kırmızı ışınları altında zirve defterini karaladık ve hiç vakit kaybetmeden karanlığa kalmamak için yola koyulduk.

Okunma 4284 defa Son Düzenlenme Cuma, 21 Aralık 2012 19:11
Yorum eklemek için giriş yapın