Eznevit Kuzey(Yeni rota)

 

28.07.2000

Rota:Eznevit Kuzey(Yeni rota- S2'nin solundan)

Ekip:Murat Kandi (Serbest-Solo)

Yükseklik:450m.

Derece:IV,V+(bir pasaj VI+)

Süre:68 dakika

Kampı yedi göllerden çelikbuyduran'a taşıdık ve çadırı kurduk.Galiba tam kendi tembelliğime göre bir tırmanış tarzı buldum.Artık Öğlenleri tırmanışa gidiyorum. 

Eznevit kuzeyinde inceleme tırmanışından daha uzun sürdü diyebilirim. Önce karşısında (batı emler) ,sonrada altına yaklaştıkça kademe kademe bekleyip inceleme yaptım.Bir de duvarın dibine giderken arkamdan seslenen adamımızın söyledikleri vardı 'Hemşeri nereee? Memleket bu tarafta...'Doğrusu bu insanların taciz aşkını anlamak mümkün değil?! Rotanın altına geldim. Daha önce karı yandan geçmeyi planlamıştım ama daha zor olacağını fark edince direkt ortadan geçmeye karar verdim.rotaya serbest-solo girmenin en önemli avantajlarından biri , teknik malzeme ağırlığının olmayışından dolayı üzerindeki hafifliktir diyebilirim.

Rotaya, girişteki iki siyah akıntının ortasından girdim.Sol akıntının sağından devam ettim.Git git bitmiyor.Başlarda IV le başlayan sonraları VI+ , ve sıkı bir şekilde devam etti.Ayakkabıyla girdiğim için arada tırmanış ayakkabısıyla değiştirmek zorunda kaldım.100m. kadar tırmandıktan sonra sırtı aştım ve III+-IV derecelik bir bölgeye geldim sola doğru sırtı devam edip yükseldim.70 m. Sonra dik tırmanıp sonra sağa geçtim.100 m. Sonra önü duvarla kaplı bir alana geldim. Solda bir çatlak var. Çatlağın sağında yukarı doğru çıkan bir köşe var.Köşeye doğru yükselip sola doğru bir travers attım(VI+ derece) ve yukarıda III derecelik bir alan100-150 m. Sonra sırta çıkılıyor zirve hemen 20 m. solda. Artık zirvedeydim ve aladağlar'da serbest-solo 3. teknik rotamı tırmanmış sayılırdım.

Okunma 2137 defa Son Düzenlenme Cuma, 21 Aralık 2012 19:13
Yorum eklemek için giriş yapın