Uludağ Diagonel Rotası Tırmanışı Özel

onur

Tarih: 21.03.2010

Rota: Diagonel – Uludağ

Ekip: Onur ACAR - Canan AKGÜNDÜZ

Teknik Malzeme; 2 adet teknik buz kazması, emniyet kemeri, 1 adet Hms, 1 adet sekizli, 1 adet buz burgusu, 2 adet sikke, kaya çekici, 60 metre statik ip


Sabah saat 7:30’da Bursa merkezde Canan ile buluştuk. 08:15’te 2. Oteller bölgesine vardık. Burada son hazırlıklarımızı yapıp Maden bölgesinin sağındaki çanakta yer alan Diagonal rotasına doğru yükselmeye başladık. Yüksek bir tempoda yükselmeye çalıştık. Alt etaplarda yumuşak kar yükselmemizi oldukça engelledi. Bu etaplarda Canan epey yoruldu. Çanak bölgesine 11:15 gibi ulaştık. Diagonal rotası önümüzde belirdiği sırada Canan devam edemeyeceğini belirtti. Sol tarafta madenin üst bölgesinde kamp atmış dağcıların yanına gidip beni bekleyeceğini söyledi.

 

 

Ben rota üzerinde yükselmeye başladım. Diagonal’ın girişinde kar buz halini aldı ve bu noktada kramponları taktım. Hemen akabinde dikleşmeye başlayan rota teknik kazmalarımı kullanmamı zorunlu hale getirdi. Oldukça hoşuma gitti çünkü epeydir teknik kazma kullanacak rota çıkmıyordum. Buz’un sertliği rotanın ortalarına doğru iyice arttı ve eğim zaman zaman 80 dereceye çıktı. Uzun zamandır ilk defa burnumun dibinde buz görüyordum. Emniyetsiz çıktığım için 3 adım kuralını sıkı sıkı uygulayarak yükselmeye devam ettim. Dikleşen kulvar arkamda müthiş bir boşluk duygusu yaşamama neden oldu. Kazmalar ve kramponlardan emin olmadıkça yükselmemeye çalıştım.Her hangi bir aksiliğe karşı ip inişi yapmak maksatlı statik ip bulundurdum yanımda. Yine etabın ortalarında yukardan buz parçaları düşmeye başladı. 2 sefer kazmalar yardımıyla buza yapışarak kaskın altına sığınmak zorunda kaldım. Elime isabet eden birkaç buz parçası canımı acıtmadı değil. Son etapta beklediğim kabusu daha yakından gördüm. Kocaman bir korniş yukardan bana sırıtıyordu. Bir kayanın altında iyice dinlenerek nefes kazandım ve son etapta hızlı bir tırmanış gerçekleştirdim. Yoğun korniş biraz sola kaymama neden oldu ama sonunda diagonal zirveye ulaşabildim. 11:30 da girmiş olduğum rotayı 13:00’de tamamladım. Zirveye çıktıktan sonra "kürüz-altoparlak” rotası ile “ mantar sote” rotalarını yakından inceledim. Hatta o sırada mantar sote rotasını tamamlamış arkadaşlarla “rasat düzü” mevkinde görüştüm. Tırmanış dönüşünde Canan ile telefonlaştık. Tırmanışımı çadır bölgesinden izlemiş. Maden’deki telesiyejde buluşmak üzere sözleştik. Yaklaşık 45 dakika sonra telesiyejde buluşup aşağıya telesiyejle inip tırmanışı noktalandırmış olduk.
Bu kadar hızlı tırmanmamda buzun teknik tırmanışa uygun olmasının yanında kurtulduğum fazla kilolarımda etkili oldu. 

Okunma 12111 defa Son Düzenlenme Pazar, 16 Aralık 2012 23:05
Yorum eklemek için giriş yapın