Demirkazık Batı Yüzü Solo Kış Tırmanışı
Rota:
Demirkazık Batı Yüzü

Tarih: 26/27-12-1998

Ekip: Kürşat AVCI (Solo)

Zorluk Derecesi: III-(IV-) (Kış şartları ve çıkmış olduğum varyant için geçerlidir.)

Hava Durumu: İlk gün sisli, gece soğuk ve açık, ikinci gün hava açık, soğuk ve rüzgarsız.

Kar Durumu: 2500 metrelere kadar çok az, ancak daha yükseklerde çok derin. Özellikle bazı bölgelerde bel hizasından daha fazla batıyor.

 

Teknik Malzeme: 30 metre 9 mm. ip, 5 adet sikke, 1 adet buz çekici, krampon, emniyet kemeri, 2-3 adet bırakma perlonu, 4-5 adet karabin, 1 adet HMS. (Hiç biri kullanılmadı.)

Kamp Malzemesi: Benzin ocağı (MSR Wisperlite), 600 ml. benzin, Gore-Tex bivak (700 g.), -24 oC'lik kaz tüyü tulum (1,7 kg.), mat, kafa lambası (yedek piliyle), orta boy kamp seti (sadece kar eritmek için), ilk yardım seti, 60-80 lt. çanta (50 lt'si ancak doldu.), mat, battal boy plastik torbalar (çanta ve ayakkabıları içine koyabilmek için)


 

Yiyecek: Sabah kahvaltıları için cevizli sucuk, peynir, kahve ve çay, öğle yemeği olarak çikolata, cezerye ve benzerleri, akşam yemeklerinde şehirde hazırlanıp paketlenmiş karışık sandviç, çikolata, çay ve kahve.

Giyim: Alt üst iç giysi (sentetik), Gore-Tex Pantolon, 1 adet Polar 100 üst giysi, 1 adet polar 200 mont, Gore-Tex parka, polar başlık ve balaklava, boyunluk, plastik ayakkabı, plastik ayakkabı çorabı (ve yedeği), iki parmak Gore-Tex eldiven, ince yün eldiven, tozluk.

 

Önemli Not: Tırmanış yükünün hafif olması için yiyecekler mümkün olduğunca az ve çabuk yenilecek şekilde seçildi. Çıkışın kısa sürmesi planlandığı için moral açıdan faydası tartışılmaz olan sıcak yiyecekler tercih edilmedi. Böylece, ikinci kamp seti, yakıt, yemek içine konulacak olan baharat vs., hatta kaşık ağırlığından bile tasarruf edilmiş oldu. Her öğün ayrı ayrı paketlenerek bivak ortamında rahat ve hızlı hareket edilmesi sağlandı. Aşırı derecede sıcak sıvı tüketilmesine rağmen 400 ml.kadar yakıt arttı.

Tırmanış Özeti: 26 Ocak sabahı saat 9.30'da Demirkazık Dağ Evi'nden (1600 m.) tırmanışa başlandı. 1,5 saat içinde Arpalık Yaylası'na ulaşıldı. Yoğun sis nedeniyle 1-1,5 saat kadar burada havanın açması beklendi. Kimi zaman açan, kimi zaman tamamen kapatan havada gün boyunca tırmanıldı. Tırmanışın bu kısmında batı yüzünü ortadan ikiye ayıran ve 'tobrelon' şeklindeki küçük sırtın sağ tarafı tercih edildi. Saat 16.00'da yaklaşık 3100 metre irtifada bivak yapıldı. Ertesi sabah saat 7.30 da kamp toplanarak tırmanışa devam edildi. 3 saat içinde batı yüzünün klasik geçidine ulaşıldı. Geçitten Peck Kulvarı'na inildi ve bu kulvardaki değişken ve batak karda kuzey batı sırtının zirve kütlesiyle birleştiği çentiğe kadar tırmanıldı. Buradan sağa doğru dönülerek zirve sırtına , kısa bir mola sonrası da, yarım saat içinde zirveye ulaşıldı. İniş yine aynı rotadan yapılarak Saat 18.00 civarında dağ evine ulaşıldı.


 

Tırmanış sırasında özellikle Peck Kulvarının sağa ayrılan kolunda çok derin kar ve kısa kaya etapları büyük zaman ve güç kaybına neden oldu. Zaman zaman IV- zorlukta etaplar geçilmesine rağmen ip ve teknik malzeme kullanılmadı. İniş yine batı rotasından yapıldı, ancak kamp yükünün tamamı zirveye kadar taşındı.Kürşat AVCI
Okunma 9768 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 29 Ekim 2011 20:54
Yorum eklemek için giriş yapın