Lahitkaya Doğu Yüzü Kış Tırmanışı

Rota: Lahitkaya Doğu Yüzü (Klasik Rota)

Tarih: 02/01/1999

Ekip: Kürşat AVCI, Aslı ODMAN AVCI

Zorluk Derecesi: II-III

Hava Durumu: Açık ve rüzgarsız.

 


 

Kar Durumu: Akşam Pınarı'na kadar olan kısımda kar çok az. Ancak Akşam Pınarı çukurundan çıkar çıkmaz kar derinliği diz seviyesinin üzerine çıktı. Rotanın son kısmında ise derin kar nedeniyle klasik rota kar kulvarının sağ tarafındaki kayalık etaplar tercih edildi.

Teknik Malzeme: Kişi başı birer kazma ve krampon.

Kamp Malzemesi: Benzin ocağı (MSR Wisperlite), 1000 ml. benzin, VE-25 çadır, uyku tulumları, matlar, kafa lambası (yedek piliyle),kamp seti (iki parça), ilk yardım seti, sırt çantaları, batonlar, kar küreği, kar fırçası ve kişisel eşyalar.

Yiyecek: Sabah kahvaltıları için cevizli sucuk, peynir, kahve ve çay, öğlen yemeği olarak çikolata, cezerye ve benzerleri, akşam yemeklerinde bulgur ve makarna çeşitleri (sucuk, soğan,sarımsak, vs. ile zenginleştirilmiş), tatlı, çay ve kahve.

Giyim: Standart dağ giysileri.

 

 

Tırmanış Özeti: Akşam Pınarı'ndaki kamp yerinden saat 8:00 gibi tırmanışa başlandı. İki saat içinde Lahitkaya'nın doğu kar kulvarına ulaşıldı. Tırmanışın bu kısmında derin kar ve çığ riski nedeniyle sağ taraftaki kayalık kısma geçildi ve toz karın örttüğü kaya etapları geçilerek önce zirveye bağlanan sırta, bu sırt takip edilerek de zirveye çıkıldı.
İniş yine aynı rotadan yapıldı. Tüm tırmanış (kamptan kampa) 4'ü çıkış 2'si iniş olmak üzere 6 saat sürdü.Kürşat AVCI
Okunma 3899 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 29 Ekim 2011 20:54
Yorum eklemek için giriş yapın