Kızılyar ve Kızılyar Batı Sırtı İlk Kış Çıkışları

Tarih: 24 Aralık 1999

Ekip: Kürşat AVCI, Tunç FINDIK, Burak AKKURT

Rota: Kuzey Batı Sırtı (Klasik)

Kamp Yeri: Karayalak Vadisi'nde 2800 metre civarındaki düzlük.

Zorluk Derecesi: II-III

Süre: 10 saat (kamptan kampa)

  

Tırmanış Raporu: 23 Aralık 1999 tarihinde Sokullu Pınarı'ndan hareket edilerek üç saatlik bir yürüyüşün ardından 2800 metre civarlarında kamp kuruldu.

Ertesi sabah erken saatlerde bu kamp yerinden Kızılyar'ın batı yüzünden Klasik Rota'ya girildi. Normal kış şartlarında aşırı çığ riski olan ve çok kar tutan batı yüzü, kar durumunun çok iyi olması dolayısıyla problem yaşanmadan çıkıldı. Klasik Rota'nın sırtında verilen kısa bir moladan sonra, sırt hattı takip edilerek önce Kızılyar Batı Zirvesi'ne (3630 m.), daha sonra ise ana zirveye ulaşıldı. Tırmanışın zorluk derecesi kar miktarının az olması nedeniyle yaz tırmanışlarından daha farklı değildi. (Genelde II derece, Batı Zirvesinden ana zirveye geçiş sırasında çok kısa bir süre için III derece)

İniş yine aynı rotadan yapıldı.

Tırmanış kamptan kampa yaklaşık olarak 10 saat sürdü. Hava tamamen açık, ancak çok rüzgarlıydı. Belki de tırmanışın en büyük problemi bu rüzgar oldu. Aynı gün Ankara'ya geri dönüldü.

Kullanılan Malzeme: Kazma, krampon ve kask. (Sadece kask kullanıldı.)

Kişisel Yorum: Tırmanış raporunun başında her ne kadar kış tırmanışı yazıyor olsa da, 1999-2000 kış sezonunun ilk iki haftası kar ve hava durumu pek kışı andırmıyordu açıkçası. Normal kış şartlarında kesinlikle bu kadar kısa sürede yapılamayacak olan bu tırmanışta çok nadir rastlanan iyi şartları yakaladığımızı saklamamak gerekli. Ancak tarihler itibarıyla tırmanışımız Kızılyar zirvesinin muhtemel ilk kış çıkışı olarak kabul edilebilir.Kürşat AVCI
Okunma 6224 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 29 Ekim 2011 20:54
Yorum eklemek için giriş yapın