Demirkazık Batı Yüzü Rota Bilgileri

Zorluk Derecesi: II, IV-

Süre: Kamptan kampa 6-10 saat yaz çıkışı, 2-3 gün kış tırmanışı (Arpalık Yaylasından)

Önerilen Tarihler: Eğer yaz çıkışı yapmak istiyorsanız Haziran ayından itibaren, yaz sezonunun tamamı tırmanış için uygundur. Ancak yaz sezonunun neredeyse tamamında Peck Kulvarında kar ve buz bulunabilmektedir. Hazırlıkların yapılmasında bu husus mutlaka göz önünde tutulmalıdır.

Kış tırmanışı için hava ve kar şartlarının uygun olduğu herhangi bir dönem tercih edilebilir. Rotanın zaten az olan başarılı kış çıkışları incelendiğinde uygun tarih ile ilgili tutarlı bir veri elde edilemiyor ne yazık ki.

Teknik Malzeme: Yaz çıkışları için; ip, emniyet kemeri, kask, sekizli veya benzerleri, HMS, 4-5 adet karabin, perlon bant (birkaç metrelik parçalar halinde), 3-4 sikke, kaya çekici. Ayrıca Ağustos ayının sonlarına kadar, kazma ve krampon gerekebilir.

Kış çıkışları için; benzer malzemeler kullanılmakla birlikte sikke sayısını bir miktar fazla tutmakta fayda var. Tabii kazma ve krampon olmazsa olmaz malzeme olarak ilk sırayı almalı.

Kamp Malzemesi ve Giyim: Standart yazlık veya kışlık giyim yeterli olacaktır. Ancak özellikle kış çıkışlarında uzun süre güneş görmeyen bu yüzey için kaz tüyü anorak fena bir fikir olmayabilir. Kış çıkışlarının hızlı ekipler için bile bir günden fazla sürme ihtimali vardır ve bu nedenle zirve denemesinin belli bir kamp yüküyle yapılması gerekli olabilir. Rota üzerinde çadır kurabilecek çok fazla uygun yer olmadığı için bivak en hafif ve yer sınırlaması olmayan, akılcı bir çözümdür.

 


 


Bu fotoğraf oldukça sakin geçen bir kış sezonunda çekilmiştir.
Kırmızı hat tam olarak olmasa da rotanın geneli hakkında yeterli bilgiyi vermektedir.

Rota Tanımı: Bu rotadan yapılacak tırmanışlar için en uygun kamp yeri Arpalık Yaylasıdır. Bu kamp yerinde yaz-kış kaliteli su bulmak mümkündür. Bu, özellikle kış aylarında yakıt tasarrufu ve kar eritme angaryasını ortadan kaldırması nedeniyle büyük bir nimettir.

Demirkazık batı yüzünde belirgin bir rota takip ederek tırmanmak mümkün değildir. Rota genel olarak karışık gözükmekle birlikte biraz dikkatle rahatça bulunabilir. Demirkazık batı yüzüne uzaktan bakıldığında (mesela Demirkazık Köyü yol ayrımından), yüzey üzerinde, yukarı doğru yükselen prizmatik bir kaya yapısı gözlenir (biz bu yapıya, şekli tobleron çikolatasına benzediği için tobleron demekteyiz). Rotanın girişinden itibaren tobleron hattının solunda (yüzünüz dağa dönükken) yükselmeniz sizi uzunca bir süre doğru yolda tutmak için yeterli olacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta Çatak Tepe tarafına yani çok fazla sola kaymamaya dikkat etmektir.

Tobleronun bittiği yerde, sağa doğru kaymaya başlayarak, batı yüzünü ana zirve kütlesiyle ayıran Peck Kulvarının sırt hattına doğru yönelmek gereklidir. Rotanın bu noktasında, sırt hattına çıkmak ve en uygun noktaya ulaşmak için belirgin bir tarifte bulunmam mümkün değil. Tırmanıcı belli belirsiz bir çentik şeklinde olan bu geçiş noktasını bulma konusunda içgüdülerini ve deneyimini kullanmak zorundadır. Ayrıca Peck kulvarına inmek için burası tek uygun nokta değildir. Çok rahat olmasa da, Peck kulvarına inmek için sırt hattında başka geçişler de bulunabilir. Rotanın kış tırmanışını deneyeceklerin geçidi rahatça bulabilmeleri için daha önce yaz tırmanışını gerçekleştirmeleri faydalı olacaktır.

Geçitten Peck Kulvarına geçiş kısa ve kolay bir yan geçişle hafifçe irtifa kaybederek yapılır. Peck Kulvarının bu noktasından sonrası ise karıştırılamayacak şekilde belirgin bir kulvar şeklinde yükselmektedir. Çok fazla güneş almayan ve sürekli kar toplayan bu kulvarda yaz aylarında bile hatırı sayılır kar vardır. Kış ve bahar aylarında ise önemli çığ tehlikeleri içermektedir. Peck kulvarı yukarı doğru çıkıldıkça sağa doğru yükselen çatallara ayrılır. Bu çatal şeklinde ayrılan küçük kulvarlar sizi zirve kütlesinin sırtına çıkaracaktır. Ancak bu çatallardan yaz ve kış tırmanışa en uygun olanı Peck kulvarına girilen noktanın 200 metre kadar üstündeki en son ayrımdır. Bu yan kulvar aynı zamanda kuzey sırtı tırmanışını da zirve kütlesine bağlayan yoldur.

Bu noktadan sonra zirve sırtına ulaşabilmek için 100 metre kadar daha tırmanmanız gereklidir. Bu etap yaz tırmanışlarında hızlı ve rahat olsa da kış çıkışlarında bol kar nedeniyle problemli, zaman alıcı ve çığ riski taşıyor olabilir.

Zirve sırtına çıkıldıktan sonra 15 dakikalık bir yürüyüşle zirveye ulaşabilirsiniz. Bu yürüyüş kısa bir etaptaki boşluk hissi dışında rahat ve sorunsuz olacaktır.

İniş rotası olarak aynı rota kullanılabileceği gibi, yaz aylarında kuzey kulvarı-doğu sırtı rotasını kullanarak Apışkar Vadisi’nden (kış sezonunda tavsiye etmem), kısa ve rahat bir inişle de Arpalık Yaylası’na ulaşabilirsiniz.

 

Yorum: Yaz ve kış tırmanışlarında, tırmanıcının rota bulma yeteneğini, dayanıklılığını ve teknik becerisini sınayan prestijli bir alpin tarz rota. Kış tırmanışlarında genellikle kabul edilebilir sınırların üstünde çığ riski taşıdığı ve Arpalık Yaylası kampından zirveye kadar olan irtifa farkının fazla olması nedeniyle tırmanış sırasında rota üzerinde geceleme gerekeceği unutulmamalı.

Yaz aylarında tecrübe kazanmak isteyen yeni başlayan dağcılara, kış aylarında ise kendine güvenen, deneyimli ve sıkı tırmanıcılar için güzel bir seçenek bence…Kürşat AVCI
Okunma 8354 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 29 Ekim 2011 20:54
Yorum eklemek için giriş yapın