Bozdağ Kış Eğitim KampıKulübümüzün 2008 yılı planında bulunan Kış Temel ve Kış Gelişim Eğitimleri hava muhalefeti nedeniyle planlandığı 26 – 29 Ocak tarihlerinden 2 gün fazla sürmüş, 26 Ocak – 31 Ocak 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

Ekip lideri ve Kamp Müdürü Adnan ÖZTAŞ liderliğinde Kamp Müdür Yardımcısı Dürdane SERİNGEÇ, Teknik Direktör Altan LÖK, Eğitmenler D.Bozkurt IŞIKLI, Elvan TEKİNKAYA, Oral ÇAĞLAR, T.Cem AKTOTAY, Mustafa SEVER ve Dr.Yavuz DOĞAN ile birlikte Kış Temel Eğitim Kursiyerleri Abdullah TETİK, Aytekin SÖYLEMEZ, Bayram GÜNAY, Ersan EREN, Tolga AKDAĞ, Güldane KIRCALI, Hale YILMAZ, Kaan UÇELE, Esin BABÜROĞLU, Selen DİNÇSALMAN, Sinem SARILAR,  Kış Gelişim Eğitimi Kursiyerleri Ahmet KIRCALI, Devlet PASİN, Hakan ERTEKİN, Kemal YILMAZ, M.Özgür DİNÇSALMAN, Nilüfer ÇALIŞKAN ve Suzan AKGÜN’den oluşan ekibimiz 26 Ocak 2008 sabahı saat 08:00’de Lozan Meydanından Ödemiş – Bozdağ’a hareket etmişlerdir.
26 Ocak günü kar durumunun uygunsuzluğu sebebiyle vakit de kaybetmemek adına Kayak Merkezindeki Telesiyejle önce Bozdağın zirvesine ulaşan ekip yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşün ardından 2100 metredeki Kar Çukurları bölgesine kamp kurmuş; Temel Eğitim alan arkadaşlarımız kamp kurulumu sırasında pratik olarak kış şartlarında kamp yeri seçimi ve çadır kurulması dersini işlemişlerdir. Gelişim eğitimi alan arkadaşlarımız ise geceyi geçirecekleri kar mağaralarını ve bivak yerlerini hazırlamışlardır.

27 Ocak Pazar günü saat 09:00 da kar çukurlarından 2050 metreye hareket eden Kış Temel Eğitimi Kursiyerleri, gün içinde uygulamalı olarak karda iz açma, temel yürüyüş teknikleri, kazma ve krampon kullanımı, yan geçiş, kar babasından iniş teknikleri, çığ testi, kar duvarı yapma, düşme esnasında kazma ile durmak üzerine konular işlemişler, Gelişim Eğitimi alan arkadaşlarımız ise emniyet sistemleri ve kış şartlarında hayatta kalma eğitimlerine devam etmişlerdir.


İşleri sebebiyle Eğitmenlerimizden Altan LÖK, T.Cem AKTOTAY, Mustafa SEVER, Oral ÇAĞLAR ve Gelişim Kursiyeri Suzan AKGÜN Pazar akşamı saat 15:00 gibi kamptan ayrılarak şehre dönmüşlerdir.

28 Ocak Pazartesi Kış Temel Ekibi Temel yürüyüş ve tırmanış teknikleri uygulaması yapmış, Gelişim ekibindekiler ise meteorolojiden daha önceden haber alınan ve Eğitimin bir parçası olarak planlanan fırtınada Kış şartları ile mücadele eğitimi öncesi kar mağarası hazırlıklarını tamamlamışlar, Pazartesi akşamüstü fırtınanın başlaması ile birlikte tüm ekipler çadırlarını güvence altına almış ve kar mağaralarına geçmişlerdir. Aynı gün eğitmenimiz Dr.Yavuz DOĞAN’da şehre dönmüştür.29 Ocak Salı günü devam eden fırtına arkadaşlarımızın dışarıyla olan bağlantılarını kesmesine rağmen hiçbir sorun olmadan günü mağaralarda geçirmişler. Ekip lideri Adnan ÖZTAŞ ekibin durumunun iyi olmasını, yiyecek ve barınma probleminin yaşanmadığı halde şiddetini arttıran fırtınada aşağıya inişin tehlikeli olabileceğini düşünerek salı gecesini de 2100 metre kampında geçirme kararı almış, Kulübün yetkililerini arayarak planlanan günde aşağıya inemeyeceklerini bildirmiştir.


30 Ocak Çarşamba günü fırtınanın aynı seyrinde devam etmesi ve meteorolojiden fırtınanın Perşembe günü saat 09:00 gibi dineceğini haber almamız üzerine her türlü olumsuz duruma karşı Dr.Yavuz DOĞAN liderliğinde, T.Cem AKTOTAY, M.Soner ULUTAN, Mustafa SEVER ve Oral ÇAĞLAR’dan oluşan yardım ekibi saat 12:00 sularında Bozdağ Köyüne hareket etmiş ve 13:10 civarlarında köye ulaşmış ve fırtınanın devam etmesine rağmen tırmanış için yukarıdaki kampta bulunan Ekip Lideri Adnan ÖZTAŞ’tan yardıma ihtiyaçları olup olmadığı konusunda onay beklemeye başlamıştır. Saat 16:10 sularında Adnan ÖZTAŞ ile yapılan son görüşmede ekibin durumunda herhangi bir problem olmadığı çarşamba gecesini de mağaralarda güvenli bir şekilde geçirme kararı alındığı haberi üzerine yardım ekibi geceyi Bozdağ’da geçirmiştir.31 Ocak Perşembe günü yardım ekibi saat başı aldığı meteoroloji haberlerini takip ederek kulüp üyemiz ve İzmir Meteoroloji Merkezi çalışanı Tufan YÜKSEL’in gece 00:30 verdiği son raporda sabaha karşı 03:00 sularında fırtınanın hızını azaltacağını haber alarak geceyi havayı da kontrol ederek geçirmiş. 05:00 sularında zirvenin bulutlardan arınmasını fırsat bilerek 05:30 da tırmanışa başlamıştır. 08:45’te 2100 metre kampına ulaşan yardım ekibimiz 2,5 gündür fırtına ve tipi sebebiyle mağaralarda bulunan arkadaşlarıyla buluşarak havanın da güneşli olması ile birlikte elbirliğiyle kara batan çadırları kurtarmışlar, kaybolan eşya ve çantaları kardan çıkarmışlardır. 4 saatlik yorucu bir çalışma sonunda 13:00 civarında kampı toplayan ekip, 14:00 itibariyle telesiyejle zirveden inişe başlamış kendilerini kayak merkezinde bekleyen araca binerek 15:30’da Bozdağ köyüne varmışlardır.


Fırtına sırasında kampta kurulan toplam 8 çadırdan 4 tanesi kullanılmaz hale gelmiş, bir çadır ağır hasar almış, üç çadır ise kullanılabilir durumda kalmıştır.

Kamp süresince zaman zaman saatte 130 km’ye yakın esen rüzgar ve tipiye 2,5 gün dayanan, motivasyonunu ve enerjisini kaybetmeden tam bir disiplin içinde ve ekip ruhuyla hareket edip, kapanan mağara ağızlarını durmadan yenileyen, yiyeceğine, sıvı alımına dikkat eden, birbirine yardım eden, dışarıda nöbetleşe kar küreyen, çadırlarını ortak bir çalışmayla kurtaran, kaybolan ekipmanları birlikte arayan, gerçektende zor bir yaşam mücadelesinden başarıyla geçen tüm ekibimizi kutluyoruz.
İlgilerinden dolayı ÖDEMİŞ İlçe Jandarma Komutanı J.Kd.Yzb.Baki YILMAZ’a, Ovacık Jandarma Karakolu Komutanı J.Kd.Bçvş.Dursun ÇETİNKAYA‘ya ve Dağ Arama Kurtarma Birimi Sorumlusu Uzm.J.Çvş.Zekeriya DEMİR ile emirlerindeki personele, üyemiz ve İzmir Meteoroloji Müdürlüğü Personeli Tufan YÜKSEL’e, Bozdağ köyünden İbrahim AKDAĞ ve tüm köy halkına, Bozdağ Kayak Merkezi Tesis Müdürü Mesut DURGUN ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz.
Okunma 23279 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 29 Ekim 2011 20:54
Yorum eklemek için giriş yapın