Kızlarsivrisi Kış Tırmanışı

Atılım Üniversitesi Doğa Sporları Kulübü
13. ÜNİVERSİTELERARASI KIZLARSİVRİSİ TIRMANIŞIDüzenleyen: AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ DAĞCILIK KULÜBÜ
Ekip: İlmi KARAN, Kemal SEZEN, Gökay ÖZAKTÜRK
Bu yıl 13.’su düzenlenen Üniversitelerarası Kızlarsivrisi Kış Tırmanışı faaliyetine üniversitemizden 3 kişi katılmıştır.

6 Şubat : Sabah saat 8:30’da Akdeniz üniversitesinden gelen ekipler tarafından karşılandandık. 10:00’da üniversitenin ayarladığı araç ile akdeniz üniversitesine girdik. Daha önceden üniversiteye gelen grupla birlesip çanyalar spor salonuna bırakılıp kahvarlyıya gidildi. Kahaltıdan sonra saat 12:30’da ögle yemeği yendikten sonra Antalya gezisine çıktık. Havanın güzel olması nedeni ile falezlerin orada oturuldu. Sahilde gezildi. Üniversiteye dönüldükten sonra saat 15:30- 17:00 arası söylesi ve geçmiş yıllarda yapılan etkinliklerin slayt gösterisi yapıldı.17:30 akşam yemeği yendi ve spor salonuna geçildi. Burada ünviresitelerin dağda yanilmesi için hazırladığı kumanya dağıtıldı. Kumanya dağıtımından sonra son konroller yapıldı. Dönüş biletlerimizi alınmadığımız için biz ünivesiteden çıkıp bilet almaya gittik. Geldikten sonra  tulumlarımızı çıkarıp spor salonunda uyuduk.


7 Şubat  : Sabah saat 7:00’de kalkıldı. Tulumlar toplanıp çantaya yerleştirildi çantalar eksik olup olmadığı kontrol edildikten sonra kapatılıp araçlara yüklendi. 07:30 civarı Üniversite’nin verdiği kahvaltıya geçildi. Saat 8:00’de otobuslere binilip Elmalı’ ya dogru yolla çıkıldı. Saat 10:00’da Elmalı’ya ulaşıldı. 30 saatlik alışveris molası verildi. Bu arada Elmalı Kaymakamı ve Jandarma Komutanlığından izinler alındı ve yolla devam edildi. Finike-Çam Kuyusu Sedir Araştırma Ormanına varıldı ve otobuslerin bizi bıakcagı yere varıldı. Çantalar araçlardan indirildi. Elmalı’da alınan yiyecek ve içecekler çantalara knulduktan sonra yürüyüse geçildi. Yürüyüşüm başladı ve yaklaşı olarak bir buçuk saat sürdükten sonra Petrol platformunun biraz ilerisindeki Kamp alanına varıldı.Çadırlar kuruldu rüzgarın olmasından dolayı çadırları korumak için kar duvarı yapıldı. Tüm kulüpler çadırlarını kurduktan sonra su ihtiyacı olanlar için su kaynağına gidildi. Yemekler hazılandı ve yandikten sonra bulunduğumuz bölge gezmeye çıktık. Saat 19:30’da Grup liderleri çağrıldı. Zirve denemesi ile ilgili toplantı yapıldı.

Toplantı sonunda;
• Zirve tırmanışına katılacak ekipler belirlendi.
• Tırmanış kriterleri tekrarlandı
• Eksik ekipmanları olanlar belirlendi
• Eğitim ve malzeme yetersizliği nedeniyle tırmanışa katılamayacaklar belirlendi.
• Tırmanış hakkında bilgi verildi.
• Tırmanış grupları belirlendi ve bu gruplara katılacak olan ekipler belirlendi.
• Her grubun çıkış saati teyit edildi;
1. Grup 04:00           2.Grup: 04:15        3.Grup: 04:30 de çıkış yapacak           
• Grup liderleri ve artçılar tanıtıldı.
Grup liderleri ekiplerini bilgilendirmek için çadırlarına dönüldü. O gece erken yatıldı.

8 Şubat: Saat 3:30 uyanıldı. Zirveye denesinde yanımıza alcağımız malzemeler çantaya konulduktan sonra Gökay ve Kemal  ikinci grupta İlmi ise gribinden ve antreman  eksiği olduğunu düşündüğü için üçüncü grupta yürüyüşe başladı. Çıkış esnasında hava açıktı ve rüzger azdı. Tek ardıç rotasından sırta doğru yüründü. Sırtta karın buzlanmış olasından dolayı kramponlar takıldı. Takıldı ve zirveye doğru yürüşe devam edildi. Yaklasık 8 saatlik bir yürüyüsten sonra zirveye varıldı. Zirve defteri doldurulup  toplu fotoraf çekiminden hemen sonra dönüş başlamıştır. 2.5-3 saatlik bir dönüşten sonra kamp alnanına varıldı.


9 Şubat : İki gün zirve denemelerine ayrılmıştı. İlk gün zirveye ulaşıldığından dolayı ikinci gün kamp çevresini gezmek için ayrılmıştı. Fakat gece çıkan sert rüzgar ve kar yağışı bu planı engelledi. Rüzgardan çadırlar daha az etkilensin diye kar duvarı yapıldı. Bu arada AKÜDAK’ın çadırlarından biri rüzgara dayanamayıp yırtıldı. Çadırsız kalan ekibe Kar mağrası yapıldı. Herkes çadırlarına geçti. Aküdak tarafından  sabah dönüşün 09:00 olduğu hatırlatıldı.

10 Şubat: Sabah saat 07:00’de uyanıldı. Sabah kahvaltısından sonra ekip olarak toplanmaya başladık. Saat 8:30’da Çadırdan çıkılıp, çadırı toplamaya başladık. Saat 9:00 ‘da tüm ekipler çadırlarını toplamış Dünüşe hazır durumda idiler. Kar yağışı ve Rüzger Azalmıştı. Yürüyüş başladı. 1.5 – 2  Saatlik yürüyüşten sonra Ulu Ardıç’a varıldı. Burada dinlenildikten sonra yürüşe devam edildi.  Karın Yollu kapamasından dolayı  bizi şehre götürecek araçlar Bizi bıraktıkları yere ulaşamamışladı bu Yüzden Finike-Çam Kuyusu Sedir Araştırma Ormanın  biraz aşağısındaki yere kadar gelebilmişlerdi. Bizde oraya kadar yürüdük. Kamp alanından araçlara kadar olan yürüşümüz yaklaşık 4 saat sürmüştür. Sehre indikten sonra çantalar salona bırakıldı ve Etkinlik değerlendirildi. Etkinliğe katılan ekiplere Seltifikalar verildi. Akşam üniversite’nin belirlediği yere yemeğe gidildi. Gece antalya gezisinden hemen sonra Üniversiteye gidildi çantalar alındı. Tüm ekipler başka bir etkinlikte tekrar karşılaşmak isteği ile birbirninden ayrılıp otogara geçildi.


İlmi KARAN
Okunma 5457 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 29 Ekim 2011 20:54
Yorum eklemek için giriş yapın