Bu sayfayı yazdır

Uludağ Keşiştepe Altoparlak - Kürüz Rotası Tırmanışı
Türü: Kar - Buz Tırmanışı
Tarihi: 29.03.2008 / 29.03.2008
Hava Durumu:  Tırmanış başlangıcında hafif kar yağışlı daha sonra şiddetli rüzgar ve oldukça soğuk bir hava 
Zemin Durumu:  Rota girişine kadar batan kar rota boyunca sert kar zaman zaman buz etapları
Teknik Malzeme:  Buz kazması, krampon, kask, 60 metre yarım ip, 5 adet sikke, 1 takım stopper, 5 adet ekspres set, 8 adet kilitli karabin, 2 adet 50 cm kar kazığı,bol miktarda perlon bant
Kamp Yeri:  Yok
Süreler: Rota tırmanış süresi 3,5 saat
Lider: Bülent Aktaş
Ulaşım :
Aksaklıklar: Yok 
Öneriler Takoz dergisinin 18. sayından rotayı incelediğimizde zorluk derecesi fransız derecelendirme sistemine göre PD olarak belirtiliyordu fakat biz rota girişindeki ilk emniyet istayonumuzdan sonra 60 metre ip boyu yükselip tahmini 70-75 metre sağa doğru yan geçiş yaptığımız için zorluk epey yükseldi. Tekrarını yapacak arkadaşlar rota girişindeki kayalık setten tahmini 15-20 metre yükselip sağa doğru hafif bir yan geçiş yapıp rotada tırmanılırsa zorluk yükselmeyip rehber dergide bahsedilen rota tırmanılmış olur. (fotoğraflarda mavi çizgiler bizim tırmandığımız rota)
Katılanlar Bülent Aktaş
Serkan Ertem 
Günlük

29.03.2008
Yoğun yağışlı ve boş geçen bir kış sezonunun ardından Bülent ile beraber Cumartesi günü keşiştepe kuzey çanağındaki rotalarda şansımızı denemek için hafta arasında Bülent ile anlaştık hedefimizde erken bir saatte çıkıp 2 rota tırmanmak var. Sabah saat 08 de buluşup teleferiğin yolunu tutuyoruz şehri bulutlar altında bırakıp saat 09:15 te Sarılalana ulaştığımızda beklemediğimiz iki olayla karşılaştık hava oldukça açık ve sıcak sayılır 2. ise oteller bölgesine ulaşım sorunu yaşıyoruz araçlar çalışmıyor kısa bir müzakerenin ardından yürümeye karar veriyoruz 4 km lik Sarıalan yolunu yürüdükten sonra oteller yol ayrımında gelen minibüse binip saat 11:30 oteller bölgesine ulaşıyoruz. Vakit kaybetmeden kar çukurunun ( keşiştepe kuzey çanağı ) yolunu tutuyoruz verdiğimiz kısa ihtiyaç ve beslenme molasının ardından kar çukuruna vardığımızda saat 13:30 du ve biz 2 rota tırmanma şansımızı kaybetmiştik "Altoparlak-Kürüz Rotasında" karar kılıp hazırlığımızı da yaptıktan sonra saat 14:00 de bileklerimize kadar batan karda rota girişine doğru yükselmeye başladık.
Rota girişindeki belirgin kaya kütlesine çaktığımız sikkeden istasyon kurup ilk ip boyunu Bülent lider giriyor 60 metrelik ip boyunu tamamladıktan sonra Bülent 2. istasyonu kurup beni yukarı alıyor daha sonra 2. ip boyunda sağımızdaki kayalık sete ulaşıp 3. istasyonu kurmak üzere ben lider giriyorum 10-15 metrelik yan geçişte 1 kar kazığından ara emniyet atıp sete ulaşıyorum fakat kaya yapısı çok çürük olduğu için sikke çakışımda hüsranla karşılaşıyorum, birazda psikoljik olarak attığım sikke ile beraber 1 kar kazığından 3.istasyonu kurduktan sonra Bülent yanıma geliyor. Rotayı inceleyip istasyonu 2 kar kazığıyla sağlamlaştırdıktan sonra 3. ip boyuna Bülent lider giriyor önünde tahmini 60-70 metrelik bir yan geçiş daha var. 60 m ip boyu yetermi yetmezmi tereddütleri bir yana elimizde başka kar kazığı yok. Ara emniyet atacak yer de yok. 
Bacaklarımın arasında 5-6 metre ip kaldığında bülent 3 metrelik kornişin altına anca ulaşabilmişti dikkatlice negatif eğimli kornişi tırmandıktan sonra bana da zafer selamını verip (zira 60 metrelik ara emniyetsiz bir yan geçişte düşmek düşüncesi bile insanı ürkütüyor altındaki boşluğa bakınca) kazma emniyetiyle istasyonu kurduktan sonra ben istasyonu toplayıp yan geçişe başlıyorum görece kar yapısının daha iyi olduğu yerlerde kısa duruşlarda karşılıklı birbirimizin fotoğrafını çekiyoruz zaman zaman kazma krampon sallamaktan kol ve bacaklarımın ne derece yorulduğuna aldırmadan kornişin altına ulaşıyorum önümde negatif eğimli 3 metrelik kısa bir tırmanış var bunu da yavaş yavaş dikkatlice tırmandığım esnada bülent bol bol foto alıyor sırta çıktığımda Bülent ile kucaklaşıp vakit kaybetmeden malzemelerimizi toparlayıp iniş hazırlıklarına geçiyoruz ve sorunsuz bir şekilde
Okunma 4977 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 29 Ekim 2011 20:54
Yorum eklemek için giriş yapın