Bu sayfayı yazdır

Naya Kanga Tırmanışı

Son 11 gündür, sevgili arkadaşımız ve abimiz Ahmet Merey ile beraber Himalaya Dağlarinin Nepal-Tibet sınırındaki Langtang Himal bölgesindeydim. Nepalin başkenti  Katmandudan 119 kilometrelik sarsıntılı bir jip yolculuğu ile ulaştığımız Syabrubensi köyünden, 1500  metreden başlayan ve 2500 metredeki Lama Hotel, 3300 metredeki Langtang ve 3800 metredeki Kyangjin yerleşimlerine  yaptığımız toplam 50 kilometrelik şahane bir yürüyüş ile, Langtang bölgesinin ünlü dağlarından Naya Kanganın ana kampına (4200 m.) vardık. Bu arada yükseğe uyum için de, 4400 metrelik Kyangjin-Ri adlı yürüyüş tepesine de cıkmıştık.


25 Nisan günü, ben ve eski arkadaşım Dorjee Sherpa, gece 01.30 sularında ana kampı terkederek tırmanışa geçtik. Ancak zeminde çok kar vardı ve dağın etegine yaklaşmak görece güç oldu. Şafakla birlikte 5000 metreden başlayan tırmanışta bir buzul platosundan, buzul duvarları arasından, dik ve uzun  buz sırtlarına tırmanarak (genelde 45-55 derece sert kar ve buz) bataklaşan zirve sırtlarına vardık; saat 11:10 gibi de son zirve sırtına 65 derecelik kısa bir buz duvarı ve derin bir buzul çatlağını geçerek  cıktık. Zirve, sadece ata biner gibi oturulabilecek keskin bir kar sırtından ibaretti!


Böylece ip boyu cıktığımız bu kar-buz rotasını geri indik. Tırmanıs toplam 13 saat sürdü; alpin stil yaptığımız çıkışta, normalde kullanılan 4700 metredeki yüksek kampı kullanmadık. Genel zorluk bence AD+ / D- (?) olabilir, ana kamptan zirveye yükseklik 1650 metre kadar, rota ise kuzeydoğu sırtı rotası. Teknik oldugu kadar da, çığ ve taş düşmesi açısından risk içeren bir zirve. Nepal hükümetince trekking peak olarak sınıflandırılmış bu dağ tahminimden de güzel bir tırmanış verdi. Galiba da dağın ilk Türk Tırmanışı da olmuş oldu..

Tunç FINDIK
Okunma 4459 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 29 Ekim 2011 20:54
Yorum eklemek için giriş yapın