Kaldı Dağı Tırmanışı

Türü: Yaz Tırmanışı
Tarihi: 30.09.2008 / 04.10.2008
Hava Durumu: İlk gün akşam üzeri şiddetli rüzgar ve tipi, sonraki günler açık ve güneşli
Zemin Durumu: İlk gün 4–5 cm yüksekliğinde kar yağdı, tırmanış etaplarında sert kar buzlu zemin vardı. Sonraki günler güneşle beraber büyük ölçüde eridi.
Teknik Malzeme: 8 karabina, 4 sikke, 6 perlon, kask, çekiç, pursik, bir tane ½ ip
Kamp Yeri: Avcı beli geçidi altı.
Lider: Ayşe ARABACI
Katılanlar:
Ayşe ARABACI (BUDAK),
Nuray BORAN (BUDAK),
Yıldız BALKAN (BUDAK)

30.09.2008:
Sabah saat 9 da Niğde otogarındaydık. Bayramın 1. günü olmasından dolayı yaşanan yoğunluktan ve profesyonel esnaf ağzına sahip dolmuşçunun tek kişilik koltuğa 3ümüzü birden oturtmaya çalışmasından ve boynumu sokan arının dayanılmaz acısından kurtulduktan sonra nihayet 11.30 arabasına binip dağa doğru yola koyulduk. Bizi durmuş Ali abi karşıladı, biraz oyalandıktan sonra çantalarımızı traktöre yükleyip devam ettik. Saat 2.45te Belik ormanındaydık. Burada çantalarımızı ve sularımızı katıra yükledikten sonra kamp alanımıza doğru yürüyüşe geçtik. Yaklaşık 2,5 saat yürüdük. Akşam pınarına kadar hafif çiseleyen ama çoğunlukla sıcak olan Direktaş vadisinde yükseldikçe hava soğumaya ve yağışı kara dönüştürmeye başladı. Son yarım saatte artık tamamiyle şiddetli rüzgarda yürüdük diyebilirim. 5 buçukta kampı attık ve ertesi gün için hatim indirmeye başladık ?
01.10.2008:
Sabah güneşli, açık, pırıl pırıl bir havayla karşılaştık. Acayip bir mutluluk tarif edemem bunu ? esasen faaliyet hedefimizde Çarşamba günü için kaldı ve alaca zirveleri beraber yapma planı vardı, lakin dün akşamki yağıştan sonra Kaldı’daki tırmanış etapları için tereddüt eden Ayşe haklı olarak vazgeçmeyi önerdi sonra bugün için sadece Alacaya gitmeye karar verdik. 9:15te kamp alanından ayrıldık. Avcıbeli geçidinden geçip sağdaki sırttan devam ettik, zaten belirgin bir patika var, onu izleyip zirvenin alt tarafında varıyorsunuz. O yamacı da çıktıktan sonra zirve. Kamp alanından zirveye varışımız toplam 3 saat sürdü. 45 dakika oyalanıp yiyip içtikten sonra saat 1de inişe geçtik. 1 saat sonra avcı beli geçidine varmıştık, oradan da kampa inmek 45 dakika sürdü.
02.10.2008:
Bugün de hava tam istediğimiz gibiydi. Mutlu ve umutlu bir şekilde kalkıp hevesle hazırlandık, kahvaltımızı ettik, malzemelerimizi son kez kontrol ettikten sonra 6:45te kamp alanından yürüyüşe başladık. Normalde avcı beli geçidinden çıkıp sol yamaçtan Yoncalıtaş’a doğru gidilir fakat biz geçidin solundaki diklikten yukarı doğru yükselip kısa bir tırmanış etabıyla o bölgeye direk ulaşmayı tercih ettik. Taşlar donduğu için çarşağı çıkmak normale nazaran daha kolay oldu. 2 saat sonra yani 8:45te Yoncalıtaş tepeye varmıştık. Zaten ondan sonra Kaldı başı tepeye kadar kolay ve patikası belirgin bir düzlük var. Bu iki mesafeyi kat etmek 1 saatimizi aldı. Kaldı başına çıkarken buzlanmış ve yer yer sert kar olan tırmanış etapları bizi ileriye dönük olarak biraz tedirgin etse de olumlu düşünmeye çalışarak yolumuza devam ettik ? burayı da çıktıktan sonra varılan yer top sahası denilen geniş düzlük ve tam karşınızda sizi bekleyen zirve var zaten. Tabi önce tırmanılması gereken uzun bir etap. Tırmanırken kayalara sürtünerek harap olan batonlarımızı ve fazla eşyalarımızı buraya bıraktıktan sonra zirvenin altına doğru yürüyüp yamaçtan yükselmeye başladık.
Buradaki yerden çıkmak bile ayağımızın altından kayan buzlu zeminle ve oynak kayalarla zaten zorken yukarı doğru gördüğümüz kar kulvarları biraz tedirgin etti aslında, hele ki tırmanışa başladıktan sonra oldukça sertleşmiş karın üzerinden kramponsuz yükselmek, ayağını koyduğun yerin kayması, elini attığın tutamağın elinde kalması gibi durumlar biraz moralimizi bozdu. Yinede devam etmeye karar verdik, ‘burayı da geçtikten sonra bir şey kalmıyor zaten’, ‘şu yukarısı çok kolay görünüyor’ gibi motive edici fikirlerle zirvenin altına kadar geldik sonunda ? ama çıktığımız yerlerin yüksek risk taşıması hızımızı da büyük ölçüde azalttı. En yukarı kadar çıktıktan sonra zirvenin alt kısmındaki etabın doğu tarafından yan geçişle en üstteki kılçığa yakın bir kaya kütlesinin üzerine vardık. Bundan sonra bir şey kalmıyor zaten. Dikkatli adımlarla çıkışımızı tamamladık. (12:30). Kaldı başına 9:45 de varmışken top sahasını geçip oradan zirveye varmak 2 saat 45 dakikamızı aldı.. böylece toplamda kamp alanından zirveye 5 saat 45 dakikada varmış bulunduk, lakin asıl vaktimizi alan iniş oldu. Çünkü çıktığımız yerlerin inişi çok daha fazla risk teşkil ediyordu. Aşağıya inene kadar bir kez zirvenin altındaki kısmındaki yerden yan geçiş yaparken 3 kez de kulvarlardan inerken olmak üzere 4 kez ip açtık. Top sahasına inip geldiğimiz rotadan aynen geri döndük. Akşam 7 buçukta çadırımıza vardığımızda hava kararmıştı. Yemek bile yemeden aynen yattık ? toplamda faaliyetimizi 13 saatte tamamlamış bulunuyorduk. Bugüne dair önerim çadır yerinizi çok çok iyi bilmiyorsanız eğer dönüşünüzü geçe bırakmayın, karanlıkta yön tayin etmek biraz güç olabiliyor.

Yıldız BALKAN
Okunma 9994 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 29 Ekim 2011 20:54
Yorum eklemek için giriş yapın