ALADAĞLAR KAYACIK-EMLER BATI SIRTI TIRMANIŞLARI

Rota : Kayacik & Emler Bati Sirti Faaliyeti
Ekip : Özgür Konya, Serpil Kaya, Mahir Çoban
Teknik Malzeme : Kazma, kask, krampon.
Plan : Sokulludan hareket, Kayacik zirve, Kayacik altinda planli bivak, Bati sirtindan Emler zirve, Çelikbuyduran üzerinden Karayalak vadisinden Sokulluya inis.
Hava : 13 Haziran değişken; kısa süreli yagmur, dolu, yildirim, günes. 14 Haziran sabah sisli, öglen az bulutlu - açik.

Kar durumu : Sokulludan Kayacik zirveye kadar kar yok, Bati sirtinin altinda sert kar, bati sirtinda kornis, zirve ile Çelikbuyduran arasi karsiz,Yedigö ller platosu kismen karli, Çelikbuydurandan Karayalak kapiya kadar rota üzeri karsiz, kuytu köseler az karli.
Rotanın özelliği : Geçen yil ayni dönemlerde iki kisilik ekibimizle bu rotayi denemis ve her iki zirveyi de yapmistik. O zaman rota ile ilgili tesbitimiz Aladaglarda yüksek zirve yapmayi hedefleyen, bunu yaparken teknik olmasa bile az da olsa elini kayaya sürmek isteyen, planli bivak yapip iki zirve deneyerek haftasonunu dagda geçirmek amacinda olanlar için uygun bir faaliyet olduguydu. Bunun yaninda Emler bati sirti rotasi alpinizm anlaminda dagciliga adim atmak için de oldukça nitelikli bir rota ve ortam sunmakta. Faaliyet boyunca Aladağlar coğrafyasının farklı bölgelerini gözlemleme imkanı var. Yüklü yürüyüs gerektiren bu çikis minimum malzeme kullanimi için de iyi bir antrenman. Rotanin çikis - inis yürüme mesafesi toplam 16 km.

Faaliyet :
Cumartesi saat 12,00 de Istanbul Dagcilik Kulubümüze Ankara'dan katilan Serpil ve Mahir ile beraber hazirliklarimizi tamamlayip Demirkazik Hodgin&Peck kulvarini deneyecek olan arkadaslarimizdan ayrilip Sokullupinar kamp yerinden yürüyüse basladik. Kayacik'a dogru dik kulvari normal bir tempoda geçip sirt hattinin baslangicina ulastik. Hava oldukça degiskendi. Önce açik sonra kapali, arada az yagmurlu bir kokteyl sunuyordu. Adana üzerinden gelen ve yagmur döken bulutlar ise henüz tepemizde degildi. Sirt hattindaki II-III derecelik kaya pasajlarini tirmanarak zirveye dogru devam ettik. Bu sirada Adanali bulutlar Nigde'ye ulasmis ve yildirimlarini indirmeye baslamisti. Kisa bir mola vererek Nigde'den her ne hikmetse Kayseri'ye dogru yönelen ve bizden uzak olmasini diledigim yildirimlarin geçit törenini izledik.
Bu sirada yagmur temposunu biraz arttirmisti. Yagmurluklari giyip yola devam ederken yakın sayılabilecek bir  mesafeye okkali bir yildirim düstü. Kisa bir süre sonra ikincisi de inince üzerimizdeki metalleri bir alana birakip ters istikamette bir kaya dibine oturarak yanimda getirdigim 135cmX125 cm ebadindaki kübik sapka naylonun içine girdik. Bu sekilde yarim saat kadar süren siddetli yagmur ve sonrasinda doludan korunduk. Naylonu çantama koymadan önce lazim olur mu diye düsünmüstüm. Bizi sudan koruyacagi kesindi. Ne de olsa bivak gibi nefes alan bir mazleme degildi ancak biz içinde nefes alirsak bu pek de sorun olmayacakti. Gayet güzel ise yaradi. Hava da tüm gerilimini ne var ne yok üzerimize bosalttigindan rahatladi ve bir anda günes açiverdi. Bu sirada telsizle sürekli irtibat halinde oldugumuz Peck ekibi de kampini atmis menemenlerini yiyordu.

Sirt hattinda rotada oradan mi buradanmi derken dogru yolda oldugumuzu anladik ve Kayacik zirvesine (3250m) son adimlarimizi atmaya basladik. Adetten oldugu üzere ilk kez zirve yapan Mahir'i Kayacik' a yolayip ardindan saat 18,00 de hep birlikte zirve fotografimizi çektik.

Kayacik'da fazla vakit kaybetmeyip bir sonraki güne hazirligimizi tamamlamak için Kayacik'i Emlere baglayan sirt hattindaki kaya blogunun hemen altina indik ve 3200m civarinda bivak yerimizi hazirladik.


Bivak alaninin altindaki yabani soganlarin kokusu da kapali olan istahi açmaya yetmedi. Bir iki parça bir seyler yiyip bol sivi aldik ve tamamen açik gökyüzünde yildizlari izleyerek uyuduk. Bivagi Mahir'e verdigimden tulumu çöp posetinin içine sererek yatmam benim için de manalı oldu.

Sabah 05,00 de kalkip bir seyler yedik. Bivak alanini toparlayip saat 06,00 da slab kayalik alandan yükselerek tekrar sirta baglandik. Kar alanlari tercih etmeden kayalardan yükseldik. Zaman sorunumuzda olmadigindan bolca mola vererek sırtı zirveye baglayan omuza ulastik. Bu noktada sabahtan beri süren sis hala devam ediyordu. Zirve hattindaki bolca kornisli bölgeyi siste dikkatlice geçip toplam 3 saat'de Emler zirvesine (3723m) ulastik. Zirvede 30 dakika kadar kaldik. Daha sonra sisin dagilmasiyla çevreyi gözlemleyip inise geçtik. Iniste Sobek' in Fransiz ekibi ile merhabalasip Çelikbuyduran suyundan içerek Karayalak bogazina girdik.

Saat 13,20 de Sokullupinar'a geldik ve Demirkazik Hodgin&Peck den dönen arkadaslarimizla beraber solugu alabalik tesislerinde aldik.

NOT: Faaliyet boyunca yeni aldigimiz telsizler Demirkazik ekibi ile kesintisiz iletisimimizi sagladi. Ayrica rota üzerinde Turkcell net çekti.
Özgür KONYA
Okunma 9906 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 29 Ekim 2011 20:54
Yorum eklemek için giriş yapın