ULUDAĞ DIAGONALL ROTASI TIRMANIŞI
Rotanın Tanım ve Tarifi

Bölge : Uludağ  Küçük Zirve
Rota :  Diagonal (Rampa) Rotası
İniş : Küçük zirve sırttan Kuşaklıkaya zirve,  Şahinkaya Tutyeli, Fatin tepe sırt hattı
Tırmanış Ekibi :  Koray SIR, Mehmet ÇELİK, Murat ÇAKAR
Çıkış Yüksekliği : 150 mt
Açılan ip boyu:     100 mt.   Kazma emniyetli tırmanış :100 mt
Derecesi :  PD (peu de facile)
Tırmanış Tarihi : 18 0cak 2009 Pazar
Hava Durumu : Açık
Tırmanışa Başlama ve Bitiş Saati : 12,30 --- 14,30
Tırmanış Süresi :  2  Saat
Kullanılan Teknik Ekipman

1 adet 10,5 mm lik Tam İp 50 Metre
12 Adet Exspres
5 Adet Stoper
12 Sikke (Universal sikke , Bıçak sikke , profil sikke Kısa ve uzun , Yatay sikke )
5Adet Kilitli Karabina
4 Adet Heksantrik
5 Adet HMS
4 Adet Yaylı Takoz
Yardımcı İp
4 Adet Kilitsiz Karabina
3 adet kar profili 1 deadman
3 adet Teknik buz kazması (2Adet Çekiç  1 adet buz kazması)
1 klasik kazma
Perlon Bant
Muhtelif Perlon
2 Adet ATC, stick plate
2Adet Sekizli
Baretler
Emniyet Kemerleri
kramponlar


Tırmanış

100 mt kazma emniyetli çıkış(ip açılmadı)

1.    İp boyu  50 mt
Ana emniyet noktası: alt emniyet 2 adet sikke
Ara emniyet noktası: 1 adet kar profili
2.    İp boyu :50 mt
Ana emniyet noktası: alt emniyet 2 adet sikke
Ara emniyet noktası: 1 adet kar profili, 1 adet sikke
Üst emniyet 2 kazma ile perlon ile ana emniyet noktası oluşturuldu


DATO   Kış Standart  Dağcılık eğitiminin  2. Hafta  pratik eğitimleri sebebiyle programa uygun olarak  eğitmen, eğitmen yardımcıları ve öğrencilerimizle beraber her zaman kamp attığımız yer olan Tutyeli ile Şahinkaya arasındaki kamptan Küçük zirve kuleler mevkiine doğru yola çıktık. Kramponlarımızı taktıktan sonra  Kulelerden aşağıya inip kar çukuruna doğru yöneldik. Biz 3 kişi kar çukurunun oradaki  sırtta ekipten ayrılıp rota dibine  doğru devam ettik. Diğer arkadaşlar ise Rasat kapı tarafından Küçük zirveye doğru yola cıktılar.
Önde ben (Koray) arkamda çelik ve çakar  üçlemesiyle rotaya giriş yaptık. İlk 100 metre ip açma gereği duyulmadı yumuşak kar vardı ve rahat bir çıkış yaptık. Yazın yaptığımız tırmanışlarda görmüş olduğumuz her şey karlar altındaydı. Normalde altından geçtiğimiz kovuğun  üstündeki  rahat bir yerde   2 sikke  ile ana emniyet noktası kurdum ve arkadasları beklemeye başladım.  İlk ip boyunu hızlıca geçip üst emniyet için hazırlıklara başladım. Kaya dibindeki karları temizledikçe ortaya çıkan kayadaki güven vermeyen çatlaklara, titizliğimden dolayı  sikkeleri çakmam zaman aldı ama güvenilir bir emniyet de oluştu. Murat Çakar pursik ile ipe girdi ve artçı olarak da Çelik geliyordu.O arada  yukarıdan arkadaşlar fotoğraf çekiyor bizim tırmanışımızı izliyorlardı.

2.ve son ip boyunu geçerken karın yapısının değişip yer yer buz veya sert kara, bazende altta buz üstte yumuşak kara dönüştüğünü fark ettim. Son 10 metrede yani balkonun altına yaklastığımda bir kar profili  ve 3 mt üzerindeki kayaya sikke yerleştirip kendimi sağlama aldıktan sonra balkonun altına girdim. Hafif sol yaparak yükselmek gerekliydi. Çok ağır ve temkinli hareketlerle ayağımın altından akan kara onun altından çıkan buza ve her an kopabilecek olan kar kütlelerine rağmen rotanın sonuna geldim. Üsteki sert kara sapladığım kazma beni rahatlatıncaya kadar da kanımdaki adrenalin düzeyi tavan yapmaya devam etti.  2. Kazmayı vurduktan sonrada sağlam zeminin vermiş olduğu zevki tatmanın keyfini aldım. Hemen emniyet noktamı oluşturup hattı sabitledim ve dostlarımın yukarıya teker teker emniyetli bir şekilde tırmanmalarını sağladım.
Geçen hafta tırmandığımız Nowill  rotasının zorluk derecesi daha az olduğu halde, tehlike daha fazla olduğundan ve emniyet alma zorluğundan dolayı Diagonal rotasından daha fazla yorulmuştuk. Dioganalin son 6 mt’si hariç güvenli bir rota. Tabii ki karın ve havanın durumuna göre her şey değişebiliyor. Kış şartlarında her an her şey olabileceğini unutmamak gerek…

Saygılarımla…

Koray SIR
Okunma 11885 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 29 Ekim 2011 20:54
Yorum eklemek için giriş yapın