D-Nasıl Dünya Şampiyonu Olunur?

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

1991 Dünya Şampiyonasının dondurulan (halen biraz donuk ve belirsiz olmalarına rağmen, bizim değineceğimiz noktayı çok güzel gösteriyor) video film görüntüleri önemli bir dersi kuvvetlendirmektedir. Tırmanmak hareket-bağımlı bir spordur. Tekrar ve tekrar açıktı ders. Küçücük hataların ve verim düşüklüğünün birikerek artan etkisinin çok önemli sonuçları oluyor. En iyi, diğerlerinden ciddi biçimde daha kuvvetli olan değildir. En iyi; en az hareket hatası yapandır. Hareket ve pozisyon seçimi ve bunları yaptıkları süratle, diğerlerinden ayrılandır. 

1991 Dünya şampiyonasında bunun nasıl olduğunu görmek için 4 –top finalisti olan François Legrand ile karşılaştıralım. 

A-C fotoğraflarını D-E fotoğraflarıyla karşılaştırın. 16 yaşındaki Pavel Samoiline (SSCB), François’in yanısıra verimli çatı-yatay geçişi yapabilecek tek yarışmacıydı. (D) Fakat, boydan boya geçme serisini tamamlarken, duvara dönük kalmaya çalışarak (E), şiddetle sallandı. Bu sallanma için çok uzun hazırlandı ve ondan sonra dende kurmayla hareketi tamamladığında sol kolu artık eski kuvvetine geri dönemeyecek durumdaydı.(F) Gelecek yıl görüşürüz, Pavel. 

François, bu sorunu iki yolla azalttı. Önce duvardan tamamen seyircilere doğru döndü (B) Bu alışılmamış pozisyon ile kolları çapraz olmadı; böylece Pavel’in sağ elini bıraktığı zamanki gibi sallanmadı. 

Elini bıraktığında, sallanmayı dengelemek ve vücudunu yerleştirirken sol elinin yorgunluğunu aza indirgemek için sağ eliyle, sol bileğini tuttu (C). 

Geçişi kaçırmak, güçlü Guido Kostermeyer'e zaman kaybettiren el değiştirmesi yaptırarak zorladı (G). Geçişten sonra, asılma duvarında ayak tutamaklarının olmayışı alt vücut kontrolünü çok zorlaştırır. Guido dinamik yaparken (J) ulaştıktan sonra besleyemeyeceği küçük ayak tutamakları kullandı (K). Bu da onu asılı olarak çarmıha gerili pozisyonunu yeniden kurmaya zorladı başka bir tükenişi. François bu sorundan dörtlü şekil ile kaçındı. (H-I). Bu alt vücudunu, ana enerji reservini harcamadan duvardan tutarak kontrol için kullanmasını sağladı (H). Bu hareket aynı zamanda, ağırlık merkezinin soldan sağ el tutamağına geçişine de yardımcı oldu. 

Bir hareket sonra, yorgun Guido kuvvetli bir yan lock-off'da kurban olur. Vücut gerginliğini kaybeder, sol ayağı kayar ve düşer. İkinci sıradaki yarışmacı Yuji Hirajama Guido'nun serisini kullanarak hareketi başarır (O). François, tam aksine, duvarda marjinal baca olma avantajını kullanmak için dizini düşürür (M) Guido'yu bitirip, Yuji'ye zor anlar yaşatan hareketi sadece kolaylıkla yapmaz aynı zamanda pozisyondan da süratle çıkar. 

Bir sonraki harekette Yuji sallanıp ayağını yeniden yerleştirmek zorunda kalır (P), François'nın çözümü ise bir önceki hareketin gelişimidir ve ona zaman kazandırır (N). Zaman faktörü göz ardı edilemez. Sarkıta ulaştığında Yuji, enerjisini çok fazla tüketen hareketlerle François'dan 90 sn. daha fazla zaman harcamıştı. Yuji bir kaç hareket sonra düşer, aşırı terli vücudu, laktik asitin kaslarını ve dolayısıyla koordinasyonunu nasıl zehirlediğini gösteriyordu. 

Hatalar, optimal hareketlerle karşılaştırıldığı zaman çok açık görülüyor. Ama hataları rahat bir koltukta fark etmekle, onlardan tırmanma baskısından kaçınmak çok farklı konular. Stresli koşullarda sadece en çok çalışılmış hareketler kullanılabilir durumda olur. 

Genellikle parmaklarınız açıldığı yada, tutamadığı için düştünüz gibi gelir. Fakat sonuç olarak, sadece daha fazla kuvvete ihtiyacınızın olması, tırmanışınızın özelliğini kaybettirir. Parmaklarınız ister açılsın, ister açılmasın, bağlı olunan unsurlar; nasıl hareket ettiğiniz ve rotada bulunduğunuz yere ne kadar verimli geldiğiniz. 

Tırmanma hareket merkezli bir spordur. Okunma 4335 defa
Bu kategoriden diğerleri: D-Zihinsel Antrenman »

11 yorum

 • Yorum Linki Alfredo Çarşamba, 13 Mayıs 2020 21:09 yazan Alfredo

  One moment, please https://online-kala.ir/stmap_8204q4y.html cymbalta discount coupon 2013 The group said it had passed on all information to therelevant authorities which continue their investigation into whois behind the hacking attempt. (Reporting by Robert-Jan Bartunek; Editing by David Cowell)

 • Yorum Linki Eugene Çarşamba, 13 Mayıs 2020 21:09 yazan Eugene

  Through friends https://imanzana.eu/index.php/stmap_82j04yv.html where can i buy clotrimazole drops Consequently, the overnight general collateral repo rate, at0.15 percent, was still higher than it was prior to the debtceiling standoff, noted John Canavan, Stone & McCarthy ResearchAssociates in Princeton, New Jersey.

 • Yorum Linki Jarred Çarşamba, 13 Mayıs 2020 21:09 yazan Jarred

  Yes, I love it! https://abeatic.com/stmap_82o6h7r.html tenormin 100 mg compresse The banks insist they are tackling the problem head on. Lloyds Banking Group, Britain's biggest bank, has alone set aside £6.8bn since January 2011 to cover repaid premium and compensation and continues to make payouts.

 • Yorum Linki Diego Çarşamba, 13 Mayıs 2020 21:09 yazan Diego

  What's the last date I can post this to to arrive in time for Christmas? https://www.lovelakemont.com/stmap_82cmkbv.html isotretinoin gel cost australia Soros Fund Management LLC is holding onto its 7.9 percent stake in Penney, a source familiar with the matter said on Monday. The firm, backed by billionaire financier George Soros, had reported earlier this year it owned a big stake in the department store operator.

 • Yorum Linki Darryl Çarşamba, 13 Mayıs 2020 21:09 yazan Darryl

  I'm not interested in football https://www.ijszx.com/stmap_36pz41g.html vigora 1000 for female "The industry appears to be tightly supplied, which is justgood for pricing and future production and so that's helping tooffset the headline (annual sales rate) disappointment," MorganStanley analyst Adam Jonas said.

 • Yorum Linki Jenna Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:07 yazan Jenna

  I'm doing a phd in chemistry https://rikaspizza.com/stmap_917ff11.html can i buy lansoprazole in spain Kristian Harpviken, head of the independent Peace Research Institute Oslo, said Yousafzai was his top pick for this year's $1.25 million prize. She is also the bookmakers' favorite and widely tipped by Norwegian media.

 • Yorum Linki Sherwood Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:07 yazan Sherwood

  The line's engaged https://safines.co.za/stmap_82irfq6.html ropex in canada Late in the first half, the Browns lined up for a FG on a 4th-and-4 from the Vikings' 11-yard line. But instead of setting up kicker Billy Cundiff, place holder Spencer Lanning leaped to his feet and threw to a wide-open Cameron, who beat out Minnesota safety Jamarca Sanford for a touchdown.

 • Yorum Linki Ezekiel Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:07 yazan Ezekiel

  How do you know each other? http://homeblisspa.com.au/stmap_82xariz.html doxepin prescribing information If the government had incorporated the revolutionary commanders into the army from the beginning, he continued, the state would never have had to worry about the loyalties of their brigades in the first place. But it's not too late. If they hire the commanders now, they will be able to control the revolutionaries.

 • Yorum Linki Francis Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:07 yazan Francis

  Sorry, I ran out of credit http://www.newenglandred.com/stmap_36bw3h6.html ebay uk golden root complex ROME, July 20 (Reuters) - Four Costa Concordia crew membersand a company official were sentenced to jail in Italy onSaturday for their part in the 2012 cruise ship disaster thatkilled 32 people, leaving only Captain Francesco Schettino stillon trial.

 • Yorum Linki Lifestile Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:07 yazan Lifestile

  A company car http://medstar-tr.com/stmap_362imsw.html vad oar eriacta Noah and Connor Barthe, aged 4 and 6, died after the snake escaped from its glass cage through a ceiling-level ventilation shaft, slithered through ductwork and crashed through the ceiling into the room where they were sleeping.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.