Doğada Temiz Kalmanın Yolları

 

Sağlığın en önemli adımlarından biri temiz olmak temiz kalabilmektir. Hijyeni sağlamak enfeksiyonlardan ve hastalıklardan kişiyi korur.

Doğada SABUN
Bütün sabunlar antibakteriyel olanları dahil suya zarar verebilir bundan dolayı sabunu çevredeki sulardan mümkün olduğu kadar uzak tutmak gerekir. Çamaşır , bulaşık yıkarken ya da diş fırçalarken aşağıdaki kuralları uygulamak gerekir: 
Kullanılan sabunun antibakteriyel olmasından emin olun.Antibakteriyel maddeler zehirli değillerdir ve çevreye zarar vermezler 
Sabunu azar azar kullanın. 
Bütün yıkama işlemlerinizi su kaynaklarının en az 10 m uzağında yapmaya özen gösterin. Bu suya karışabilecek n sabun miktarını (ve diğer birikintileri ) sınırlandıracaktır.Artan sabunlu suyu yıkadığınız yere dökün,böylece yer su kaynağına dönmeden onu filtre eder. 
Alternatiflerinizi gözden geçirin - ıslak mendiller ya da bebek mendilleri temizlik işlerinde çok iyi bir alternatif olabilir. Hem hafiftirler , çok yer kaplamazlar hem de kolayca çöpe atılabilirler. Ya da sadece su ile çalkalamak da bir seçenek oluşturabilir. 

Yıkanma
Kısa seyehatlarde sadece ellere , yüze ve ayaklara odaklanmak en doğru olanıdır. 
Eller — Kirli eller mikropları yemeklere geçiriri ve buradan da ağzınıza .Yemeklerden önce kısada olsa yıkamak hastalık riskini azaltacaktır. 
Dişler— Aktiviteyi paylaştığınız arkadaşlarınızı en çok da kendiniz düşünerek her yolculuk da bir diş fırçası ve diş macunu yanınızda bulundurun. 
Ayaklar — Ayakları temiz tutmak su toplamalarının , bakteri ve mantarların oluşma riskini azaltacaktır ( ki nemli ve sıcak ortamlarda hemen oluşabilir ).Her sabah botlarınızı ve çoraplarınızı giymeden önce ve her akşam uyumadan önce ayaklarınızın temiz olduğundan emin olun . Eğer çorap ile uyumayı tercih ediyorsanız gece için temiz bir çorap bulundurun. 

Bulaşık Temizliği
Az deterjan kullanımıyla bulaşıklarınızı su kaynaklarından en az 10 m uzakta yıkayın. 
Kullanmadığınız su içide yemek artıkları var ise ya bir parça bez il ( ince bir çorap daha iyi olur ) süzüp parçaları çöpe atın ya da artık suyu derin bir çukur kazıp içine dökün ve iyice kapatın. 
Her yemekten sonra yemek tencerelerinizi ve kaplarınızı durulayın ve mutfak alanınızda kurumaya bırakın. 

Kıyafet Temizliği
Aslında kısa süreli seyahatlerde kıyafet yıkamasanız da olur ama eğer yıkamayı tercih ederseniz aynı bulaşıklarınızı yıkadığınız gibi su kaynaklarından uzak bir yerde yapın. ldeki yıkamalar için bir kaç damla sabun yeterli olacaktır , fazla detarjan kullanmayın. 

Bir kaç önemli not

Eğer var ise kurulmuş tuvaletleri tercih edin. Olmadığı zamanlarda 15 - 20 santimlik " kedi çukuru " kazın ve su kaynaklarından ve kamp alanlarından en az 10 m uzak olmasına dikkat edin.İşiniz bitince bu çukurların tamamen kapandığından emin olun. Tuvalet kağıtlarının yakılması her ne kadar dikkatle yapılsa çoğu zaman yangın riski taşır ve önerilmez. Tuvalet kağıtları bir torbaya sarılarak çöpe atılmadır. 
Kamp alanını temiz tutmak
Her gittiğiniz yerde kamp alanınızı temiz tutmaya özen gösterin ve şöyle düşünün: 

Görsel Etki — Malzemelerinizi ve kıyafetlerinizi ağaçların , çalıların ya da kayaların arkasında değiştirmeye özen gösterin ve bütün malzemelerinizi düzenli bir şekilde yerleştirip paketleyin. Mümkün olduğunca malzemeleriniz doğal renklerde olsun ve de çöplerinizi çöp torbalarına koyun. 
İşitsel Etki — Bütün kampçılar ve de etrafta yaşayan diğer tüm canlılar için gürültüyü minimuma indirgemeye çalışın özelliklede güneş battıktan sonra. Normal bir ses tonuyla konuşun ve de radyolarınızı evde bırakın.Eğer bir nehir ya da göl kenarındaysanız suyun sesi geçirebileceğini unutmayın. 
Kaynak :www.rei.com

Çeviren : Ayça OĞUŞ

 

192 yorum

 • Yorum Linki Infest Salı, 27 Ekim 2020 11:53 yazan Infest

  What do you study? omeprazole 40 mg side effects weight loss Costa Coffee, a unit of Britain's Whitbread Plc, isfinding better deals on high streets than in malls, with pricesdown 10-15 percent in the past two to three months, its Indiamanaging director, Santhosh Unni, said. He expects rents to keepfalling in the next 6-8 months.

 • Yorum Linki Fausto Salı, 27 Ekim 2020 11:53 yazan Fausto

  I'm not interested in football augmentine plus 1000 mg/62.5mg On Friday, Robert Greifeld, chief executive officer ofNasdaq OMX said the exchange resolved the technicalproblems that led to the halt but could not guarantee therewould never be future glitches. Nasdaq shares gained 1.2 percent to close at $30.83.

 • Yorum Linki Antone Salı, 27 Ekim 2020 11:53 yazan Antone

  I'm sorry, he's is toprol xl and metoprolol succinate the same The research, by Halifax, found that UK-wide, people buying a three-bedroom house face typical costs of £672 a month, which is £73 less than the average £745 a month cost of renting.

 • Yorum Linki Louis Salı, 27 Ekim 2020 11:53 yazan Louis

  I came here to study generic alli orlistat Scientists have long known about a layer of volcanic material deep in the ice of Antarctica and Greenland, evidence of a colossal eruption during the late Middle Ages. The material told scientists the year of the eruption – 1257 or 1258 — and the chemical composition of the ejected material, but no more.

 • Yorum Linki Winfred Salı, 27 Ekim 2020 11:53 yazan Winfred

  Do you know each other? what is the dose of claritin for dogs The bank is also trying to simplify by getting rid ofbusinesses that are not core to its business model, Dimon said.For instance, JPMorgan has stopped selling identity theftprotection and credit insurance to customers, Dimon said.Earlier this month, the bank said it was getting out of thestudent loan business, and is also planning to exit physicalcommodities trading.

 • Yorum Linki Ambrose Salı, 27 Ekim 2020 11:11 yazan Ambrose

  A few months hydroxycut original formula ephedra The celebration of Latino athleticism wasn't limited to nine innings. Before the game, several players received awards, including Cepeda, who was given a trophy for "most popular Latin American player of the year."

 • Yorum Linki Mauro Salı, 27 Ekim 2020 11:11 yazan Mauro

  I'm on business omeprazole tablet uses in tamil Given the current single-digit status of congressional approval, a government shutdown spurred by an ultimatum over ObamaCare is not likely to make Republicans more popular. Instead, it's at least as likely to backfire on them as it did in 1995 when the fight was between a Democratic president and a fully Republican Congress, which Bill Clinton manipulated to his advantage. Conservatives argue that the media tipped the scales at that time, but their media position has hardly improved in the 18 years since that standoff. In a prelude to a midterm election in which the ObamaCare rollout plays to Republicans' strengths, the GOP doesn't need a credibility-damaging budget disaster to derail that momentum before it starts.

 • Yorum Linki Seth Salı, 27 Ekim 2020 11:11 yazan Seth

  It's OK finasteride proscar dosage "Reviewing Wall Street's expansion into commercialactivities is essential," Senator Sherrod Brown, a Democrat fromOhio, said in a statement. "Congress, regulators, and the publicneed to understand what has happened in the 14 years since thefinancial floodgates were opened, and reconsider what we wantbanks to do."

 • Yorum Linki Haley Salı, 27 Ekim 2020 11:11 yazan Haley

  We used to work together fluticasone inhaler adverse effects If I could draw a graph depicting Rio de Janeiro’s trajectory and status against these factors as it prepares to host the 2016 Olympics it would currently be somewhere in the middle, but heading in one direction - upwards.

 • Yorum Linki Nicky Salı, 27 Ekim 2020 11:11 yazan Nicky

  We've got a joint account allegra models mexico fraude In designing its smart TV, Xiaomi wanted to make the device more accessible and easier to use than competing products, Xiaomi's CEO said. The device comes with a remote that has fewer buttons, and along with the ability to stream online video, the TV also features games and can download and install apps.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.