Yıldırımdan Korunmanın Yolları

 

Dünyada saniyede 100; bir günde de 8 milyon civarında yıldırım oluşmaktadır. Bir yıl içinde bir kişinin yıldırım tarafından çarpılma olasılığı 1/600,000'dir. Diğer meteoroloji karakterli doğal afetlerde olduğu gibi, yıldırım tarafından çarpılma ihtimalini ve yıldırımlardan dolayı olan can ve mal kayıplarını en aza indirebilmemiz için insanlarımızın öncelikle bilgilendirilmesi şarttır. 
Ayrıca kamuoyunda yıldırımın oluşumu ve yıldırımdan korunma konusunda yerleşmiş çok eksik ve yanlış olan bilgilerin de düzeltilmesi gerekiyor. Yıldırım kurbanlarını daha çok tarlada çalışırken, ata binerken, bisiklet sürerken, dağa tırmanırken, dışarıda oynarken, balık tutarken, ağaç altında dururken, çobanlık yaparken, normal telefonla konuşurken, banyodayken, yüzerken veya küçük teknelerle denize açılmışken yakalamaktadır. Nerede olursanız olun öncelikle yıldırımdan korunmak için şu 30/30 kuralına uyun: Şimşek çaktıktan sonra 30 saniyeden daha az bir süre içinde gök gürültüsünü duyduğunuz andan en son gök gürültüsünden 30 dakika geçene kadar yıldırım tehlikesi içindesiniz. Gök gürültülü bir fırtınaya yakalandığınız zaman en iyi korunma İÇERİ girmektir. Eğer bina ve otomobil gibi kapalı bir sığınak mevcut değilse yüksek yerlerden ve tek kalmış ağaçlardan mutlaka uzak durmalısınız. Açık arazide eğer saçınız dikleşmeye başlıyorsa, deriniz sızlıyorsa ve/veya çatırdama gibi bir ses duyuyorsanız, DİKKAT! size her an yıldırım çarpabilir.

Tehlike durumunda hemen ya hızla alçak bir yere kaçın ya da yere çömelin ve başınızı dizlerinizin arasına alarak hedef küçültünüz. Asla yere yatmayın. 

Eğer yüksek ve düz bir yerdeyseniz başımızı mümkün olduğu kadar alçakta tutun, fakat yere uzanmayın. Bazen elektrik yükünün büyük kısmı yıldırımın çaktığı noktanın yakınındaki yüzeyde yoğunlaşır. Bu yüzey akımı vücuda geçerek, ölüme ve yaralanmaya sebep olabilmektedir. Bunun için, mümkün olduğu kadar yere çökmeli ve ayak parmaklarının üzerinde durarak yerle teması en aza indirmeliyiz. Voltaj farkı yaratmamak için de ayaklarımızı birleştirmeliyiz.Gök gürültülü ve şimşekli bir fırtınanın hüküm sürdüğü hava şartlarında, bulunulan yere göre aşağıda özetlenen kurallara dikkat edilmelidir:

Açık Arazide:
1. Sığınabileceğiniz bir bina veya otomobil arayınız.
2. Bina veya otomobil yoksa, mağaralar, kuru hendek ve arklar, vadiler,kanyon veya en az boyunuzla aynı yüksekliğe sahip alçak ağaç kümeleri arasındaki boşluklar sığınabileceğiniz en güvenli yerlerdir.
3. Eğer sığınabileceğiniz hiç bir yer yoksa bulunduğunuz yerdeki en yüksek cisimden uzak durunuz. 
4. Eğer etrafınızda dağınık şekilde bir kaç tane ağaç bulunuyorsa, en yakınınızdaki ağaca, o ağacın Yüksekliğinin iki katı kadar uzaklıkta bir yerde başınızı dizlerinizin arasına koyarak yere çömeliniz. Asla tek başına duran bir ağacın altına girmeyin.
5. Kamp araç ve gereçleri, balık oltası, golf sopası, kazma ve kürek gibi metal cisimleri elinizde bulundurmayın. Bisiklet, motosiklet, traktör gibi üstü açık araçları da terk ediniz.
6. Dağ ve tepelerin doruklarından, açık alanlardan, tel örgülerden, tren yolundan, metal çamaşır iplerinden, açık sundurma ve barakalar ile her türlü elektrik iletebilen cisimlerden kaçınınız.
7. Tel örgü, telefon ve elektrik hatları, metal boru döşenmesi, ray ve çelik yapılardaki çalışmalara ara veriniz. 
8. Yüzüyor veya su yüzeyindeki bir kayıkta bulunuyorsanız, sudan derhal çıkınız, kayığı terk ediniz. Nehir, göl ve benzeri sulardan uzak durunuz.
9. Yerle metal bir ekipman ile ilişkili olan traktör veya saban gibi alet ve araçla çalışmayı bırakınız.
10. Grup halindeyseniz, bir birinizden en az 1.5 m uzakta durunuz.
11. Dağda ağaç sınırından daha yüksekteyseniz, hemen ağaçlık alana ininiz. 

Bina İçinde:
1. Bahçe ve balkonunuzdaki hafif eşyaları ve taşınabilir metal araçları içeriye alınız.
2. Pencere ve kapıları kapatınız. Yıldırım sizi açık pencereden girerek de çarpabilir. 
3. Kapatılamayan kapı ve pencerelerden, soba, ocak ve şöminelerden,radyatörlerden, metal borulardan, lavabo ve küvetten, fişi prize takılı elektrikli ev aletlerinden uzak durunuz.
4. Banyo yapmayınız, duş almayınız. Elle bulaşık yıkamayınız. Metal su tesisatından uzak durunuz.
5. Açık kaplardaki yanıcı ve parlayıcı maddelerden uzak durunuz.
6. Çamaşır ipindeki çamaşırları toplamaya kalkışmayınız.
7. Fırtına anında çok gerekmedikçe kablolu telefonla konuşmayınız, kablolu televizyon seyretmeyiniz. Elektronik ev aletlerinin fişini çekiniz.
8. İnsan vücuduna yakın tutulan saç kurutma makinası, tıraş makinesi gibi elektrikli aletleri de asla kullanmayınız veya tamir etmeye kalkışmayınız.

Otomobilde:
1. Eğer seyahatteyseniz taşıtın içinde kalınız. Üstü kapalı otomobiller yıldırımdan korunmak için bulunulabilecek en güvenli yerlerden biridir.
2. Gök gürültülü fırtına geçene kadar aracınızı yolun kıyısında güvenli bir yere çekiniz. Aracınızın üzerine ağaç devrilmemesine, sel sularına kapılmamaya ve olası bir trafik kazasına neden olmamaya dikkat ediniz.
3. Fırtına sonrası, yolun yüzeyi sudan görülemiyorsa o suya asla girmeyiniz.

433 yorum

 • Yorum Linki 欧美牲交Av Salı, 27 Ekim 2020 23:52 yazan 欧美牲交Av

  欧美av无码高清 http://www.childrensweater.com/

 • Yorum Linki Rubin Salı, 27 Ekim 2020 11:56 yazan Rubin

  Remove card boldenona e enantato “Theoretically, air or missile strikes on Syria would represent a significant threat to Hezbollah as well as the Syrian government,” said Charles Lister, an analyst at IHS Jane’s Terrorism and Insurgency Centre in London.

 • Yorum Linki Joshua Salı, 27 Ekim 2020 11:56 yazan Joshua

  Three years ghr1000 Thursday’s sendoff was probably fitting for the greatest closer who’s ever lived, anyway. It was a weepfest that charmed a sold-out Stadium. Rivera came out of the game with two out in the ninth inning, taken out by his grinning fellow Core Four members, Andy Pettitte and Derek Jeter. Rivera melted into tears in their arms as fans cheered wildly.

 • Yorum Linki Darwin Salı, 27 Ekim 2020 11:56 yazan Darwin

  We'd like to offer you the job aciclovir vademecum argentina A shotgun is not an assault weapon, even though there is no such thing anyways. That did not keep this guy from killing 12 people with a firearm that only holds "five" shells. That is not high capacity, which again proves that capacity of a firearm means nothing. You have to insert new shells one at a time, and yet, no one could stop him while he did it. Just as limiting an AR-15 to 15 rounds would do nothing against a person motivated to kill as many people as they could.

 • Yorum Linki Tyrone Salı, 27 Ekim 2020 11:56 yazan Tyrone

  I'd like to open a business account oral bisoprolol to iv metoprolol conversion It is hard to perceive Dortmund as underdogs, having reached the Champions League final, boasting great fans, a centre-forward of Lewandowski’s calibre and attackers like Marco Reus and Henrikh Mkhitaryan, who scored the opener after 16 minutes. When Marcel Schmelzer cut in from the left, Reus took over, playing the ball in. Mikel Arteta intercepted, laying it to Aaron Ramsey who attempted to dribble out.

 • Yorum Linki Lowell Salı, 27 Ekim 2020 11:56 yazan Lowell

  Where's the postbox? minoxidil wiki hindi Having regular eye tests is important for general eyecare, but they can also detect a range of other health problems. There are also a number of things people can do to look after their eyes and help to maintain good eye health.

 • Yorum Linki Virgil Salı, 27 Ekim 2020 11:14 yazan Virgil

  A company car amaryl apt complex barbados DiMaggio, a telecommunications technician at The Scripps Research Institute in San Diego, was planning to move to Texas and invited Christina Anderson and the children to his home last weekend to say goodbye, said Christopher Saincome, Anderson’s father.

 • Yorum Linki Gerry Salı, 27 Ekim 2020 11:14 yazan Gerry

  Have you seen any good films recently? atenolol precio farmacia guadalajara "For a lunar eclipse to occur, the sun, Earth and moon must be nearly in a straight line with the Earth in the middle of this alignment," he said. "The reason why lunar eclipses do not occur monthly is because the moon usually passes north or south of the Earth's shadow in space.

 • Yorum Linki Jonah Salı, 27 Ekim 2020 11:14 yazan Jonah

  We're at university together cipro 14 film tablet ciprofloxacin 500 mg Anyone can use these pools if they have membership and feesare typically lower than trading stocks using traditionalstockbrokers. The biggest users of these networks are large fundmanagers and banks who regularly trade large volumes of stocks.

 • Yorum Linki Mitch Salı, 27 Ekim 2020 11:14 yazan Mitch

  Stolen credit card clindamycin and benzoyl peroxide side effects The judge, Col. Tara Osborn, denied that request Thursday, saying it was clear the lawyers simply disagreed with Hasan's defense strategy. But the attorneys were adamant and said they would appeal her ruling to a higher court.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.