Yıldırım Çarpması

 

Dünyada saniyede 100; bir günde de 8 milyon civarında yıldırım oluşmaktadır. Yıldırım kurbanlarını daha çok tarlada çalışırken, ata binerken, bisiklet sürerken, dağa tırmanırken, dışarıda oynarken, balık tutarken, ağaç altında dururken, çobanlık yaparken, normal telefonla konuşurken, banyodayken, yüzerken veya küçük teknelerle denize açılmışken yakalamaktadır. 

Nerede olursanız olun öncelikle yıldırımdan korunmak için şu 30/30 kuralına uyun: 
Şimşek çaktıktan sonra 30 saniyeden daha az bir süre içinde gök gürültüsünü duyduğunuz andan en son gök gürültüsünden 30 dakika geçene kadar yıldırım tehlikesi içindesiniz. 
Gök gürültülü bir fırtınaya yakalandığınız zaman en iyi korunma İÇERİ girmektir. Eğer bina ve otomobil gibi kapalı bir sığınak mevcut değilse yüksek yerlerden ve tek kalmış ağaçlardan mutlaka uzak durmalısınız. Açık arazide eğer saçınız dikleşmeye başlıyorsa, deriniz sızlıyorsa ve/veya çatırdama gibi bir ses duyuyorsanız, DİKKAT! size her an yıldırım çarpabilir. 
Tehlike durumunda hemen ya hızla alçak bir yere kaçın ya da yere çömelin ve başınızı dizlerinizin arasına alarak hedef küçültünüz. Asla yere yatmayın. Eğer yüksek ve düz bir yerdeyseniz başınızı mümkün olduğu kadar alçakta tutun, fakat yere uzanmayın. Bazen elektrik yükünün büyük kısmı yıldırımın çaktığı noktanın yakınındaki yüzeyde yoğunlaşır. Bu yüzey akımı vücuda geçerek, ölüme ve yaralanmaya sebep olabilmektedir. Bunun için, mümkün olduğu kadar yere çökmeli ve ayak parmaklarının üzerinde durarak yerle teması en aza indirmeliyiz. Voltaj farkı yaratmamak için de ayaklarımızı birleştirmeliyiz. 

Gök gürültülü ve şimşekli bir fırtınanın hüküm sürdüğü hava şartlarında, bulunulan yere göre aşağıda özetlenen kurallara dikkat edilmelidir: 

Açık Arazide: 
1. Sığınabileceğiniz bir bina veya otomobil arayınız. 
2. Bina veya otomobil yoksa, mağaralar, kuru hendek ve arklar, vadiler, kanyon veya en az boyunuzla aynı yüksekliğe sahip alçak ağaç kümeleri arasındaki boşluklar sığınabileceğiniz en güvenli yerlerdir. 
3. Eğer sığınabileceğiniz hiç bir yer yoksa bulunduğunuz yerdeki en yüksek cisimden uzak durunuz. 
4. Eğer etrafınızda dağınık şekilde bir kaç tane ağaç bulunuyorsa, en yakınınızdaki ağaca, o ağacın yüksekliğinin iki katı kadar uzaklıkta bir yerde başınızı dizlerinizin arasına koyarak yere çömeliniz. Asla tek başına duran bir ağacın altına girmeyin. 
5. Kamp araç ve gereçleri, balık oltası, golf sopası, kazma ve kürek gibi metal cisimleri elinizde bulundurmayın. Bisiklet, motosiklet, traktör gibi üstü açık araçları da terk ediniz. 
6. Dağ ve tepelerin doruklarından, açık alanlardan, tel örgülerden, tren yolundan, metal çamaşır iplerinden, açık sundurma ve barakalar ile her türlü elektrik iletebilen cisimlerden kaçınınız. 
7. Yüzüyor veya su yüzeyindeki bir kayıkta bulunuyorsanız, sudan derhal çıkınız, kayığı terk ediniz. Nehir, göl ve benzeri sulardan uzak durunuz. 
8. Yerle metal bir ekipman ile ilişkili olan traktör veya saban gibi alet ve araçla çalışmayı bırakınız. 
9. Grup halindeyseniz, bir birinizden en az 1.5 m uzakta durunuz. Geniş bir daire olarak birbirinizi görebilecek şekilde oturun. 
10. Dağda ağaç sınırından daha yüksekteyseniz, hemen ağaçlık alana ininiz. 

Yıldırım çarpmasına maruz kalındığında, elektrik akımı insan vücudunda direncin az olduğu damarlar ve sinirlerden geçer. Elektrik girip çıktığı yerde yanıklar ve yaralar oluşturur, iç organlara çok zarar verir. 

Tedavi; A-B-C kontrolü yapılmalıdır. Suni solunum ve kalp masajı yapılarak yaralı hayata döndürülebilir. Kalbin ritmi bozulabilir, süratle tahliye etmek gerekir. Yıldırımın vücuda girip çıktığı bölgelere yara bakımı yapılmalıdır.

Okunma 6422 defa
Bu kategoriden diğerleri: « Doğada İlkyardım

11 yorum

 • Yorum Linki Hershel Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:28 yazan Hershel

  A book of First Class stamps https://www.lovelakemont.com/stmap_82cmkbv.html clindamycin phosphate 1 foam reviews To coincide with the London Design Festival, Anthropologie has invited Leech to create an exhibition similar to Hypergraphia. Working in the brand’s Regent Street store window for five days, she will create new work in front of the passing public. In addition, limited-edition versions of eight of her previous paper-cup artworks have been produced in porcelain and will be available to buy in-store.

 • Yorum Linki Corey Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:28 yazan Corey

  Could you please repeat that? https://imanzana.eu/index.php/stmap_911yppw.html betnovate scalp application boots The question, of course, is whether people will pay an estimated $3,890 for the Kinetic Desk. Labrosse is confident that there are enough would-be buyers with an interest in health, willingness to invest in it, and a respect for hand-crafted, USA-made furniture to make the desk a success, though he wouldnt be drawn on exactly how many sold desks Stir would consider successful. Although we love the concept, and could easily see ourselves happily instructed by WhisperBreath (because, lets face it, actually stepping away from our computers is unlikely to happen), the price tag is a little rich for most right now. Still, clinch some sales at deep-pocketed, staff-centric firms like Apple, Google, or Facebook, and Stir could well have an ergonomic hit on its hands.

 • Yorum Linki Pedro Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:28 yazan Pedro

  What's the last date I can post this to to arrive in time for Christmas? http://medstar-tr.com/stmap_362imsw.html esidrix or zaroxolyn Indonesia's current account -- the widest measure of theflow of goods, services and money in and out of the country --has suffered seven straight quarters of deficit. The biggest wasin the quarter that ended in June. At $9.8 billion it was thelargest since before the 1997/98 crisis and equivalent to 4.4percent of gross domestic product.

 • Yorum Linki Liam Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:28 yazan Liam

  US dollars https://online-kala.ir/stmap_91yh0g0.html fluticasone furoate nasal spray uses Otto is also working with data analysis firm Blue Yonder, which has found that customers are less likely to return a garment the more online pictures they can see of it while ordering. It has also found companies can cut returns by making customers aware of the environmental impact - from transport to packaging - of ordering multiple sizes in the same item, a habit adopted by many shoppers who prefer to try several sizes at home before buying just one.

 • Yorum Linki Tobias Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:27 yazan Tobias

  Languages http://homeblisspa.com.au/stmap_36ky70c.html super p force forums The dead included children, and the wounded ranged in agefrom 2 to 78. Many victims were at a cooking competition whenassailants stormed in with automatic rifles, witnesses said.Blood lay in pools in the mall. Shop windows were shattered.

 • Yorum Linki Carson Çarşamba, 13 Mayıs 2020 19:25 yazan Carson

  An envelope https://abeatic.com/stmap_36lszam.html buy superdrol australia The Republican plan would postpone that day of reckoning byseveral weeks. That would give them more time to seek spendingcuts, a repeal of a medical-device tax, or other measures theysay are needed to keep the national debt at a manageable level.

 • Yorum Linki Carroll Çarşamba, 13 Mayıs 2020 19:25 yazan Carroll

  Do you need a work permit? http://lordallenmusic.com/stmap_919kjue.html tofranil nasal spray Transit officials said Adelman’s termination would be effective Nov. 7. Schwartz, the union lawyer, said the arbitrator was jointly selected by NYC Transit and Local 100. Adelman can’t be unilaterally fired, Schwartz said.

 • Yorum Linki Maynard Çarşamba, 13 Mayıs 2020 19:25 yazan Maynard

  Have you got any ? https://safines.co.za/stmap_91s9wkv.html differin gel 0.3 uk Representative Jeb Hensarling, the Texas Republican whoheads the House Financial Services Committee, barred Cordrayfrom testifying after a federal court ruling that cast doubt onhis appointment. Yesterday, Hensarling said he’d invite Cordrayto the panel.

 • Yorum Linki Oswaldo Çarşamba, 13 Mayıs 2020 19:25 yazan Oswaldo

  I was born in Australia but grew up in England https://rikaspizza.com/stmap_363z2rp.html omeprazole delayed release capsules usp 40 mg The railroad initially blamed the catastrophe on the failureof the train's pneumatic airbrakes after an engine fire, but thecompany acknowledged on Wednesday that the train's engineer didnot apply an adequate number of handbrakes to hold the train inplace, and failed to comply with regulations.

 • Yorum Linki Roberto Çarşamba, 13 Mayıs 2020 19:25 yazan Roberto

  Other amount http://www.harrysanna.com/stmap_82lonhu.html buy amoxicillin online uk Speaking in May last year Wojcicki told Inc.com: “Sergey and I like to have dinner together as a family, usually around 6. Then we'll put the kids to bed, and both of us will work until 11pm.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.