Yıldırım Çarpması

 

Dünyada saniyede 100; bir günde de 8 milyon civarında yıldırım oluşmaktadır. Yıldırım kurbanlarını daha çok tarlada çalışırken, ata binerken, bisiklet sürerken, dağa tırmanırken, dışarıda oynarken, balık tutarken, ağaç altında dururken, çobanlık yaparken, normal telefonla konuşurken, banyodayken, yüzerken veya küçük teknelerle denize açılmışken yakalamaktadır. 

Nerede olursanız olun öncelikle yıldırımdan korunmak için şu 30/30 kuralına uyun: 
Şimşek çaktıktan sonra 30 saniyeden daha az bir süre içinde gök gürültüsünü duyduğunuz andan en son gök gürültüsünden 30 dakika geçene kadar yıldırım tehlikesi içindesiniz. 
Gök gürültülü bir fırtınaya yakalandığınız zaman en iyi korunma İÇERİ girmektir. Eğer bina ve otomobil gibi kapalı bir sığınak mevcut değilse yüksek yerlerden ve tek kalmış ağaçlardan mutlaka uzak durmalısınız. Açık arazide eğer saçınız dikleşmeye başlıyorsa, deriniz sızlıyorsa ve/veya çatırdama gibi bir ses duyuyorsanız, DİKKAT! size her an yıldırım çarpabilir. 
Tehlike durumunda hemen ya hızla alçak bir yere kaçın ya da yere çömelin ve başınızı dizlerinizin arasına alarak hedef küçültünüz. Asla yere yatmayın. Eğer yüksek ve düz bir yerdeyseniz başınızı mümkün olduğu kadar alçakta tutun, fakat yere uzanmayın. Bazen elektrik yükünün büyük kısmı yıldırımın çaktığı noktanın yakınındaki yüzeyde yoğunlaşır. Bu yüzey akımı vücuda geçerek, ölüme ve yaralanmaya sebep olabilmektedir. Bunun için, mümkün olduğu kadar yere çökmeli ve ayak parmaklarının üzerinde durarak yerle teması en aza indirmeliyiz. Voltaj farkı yaratmamak için de ayaklarımızı birleştirmeliyiz. 

Gök gürültülü ve şimşekli bir fırtınanın hüküm sürdüğü hava şartlarında, bulunulan yere göre aşağıda özetlenen kurallara dikkat edilmelidir: 

Açık Arazide: 
1. Sığınabileceğiniz bir bina veya otomobil arayınız. 
2. Bina veya otomobil yoksa, mağaralar, kuru hendek ve arklar, vadiler, kanyon veya en az boyunuzla aynı yüksekliğe sahip alçak ağaç kümeleri arasındaki boşluklar sığınabileceğiniz en güvenli yerlerdir. 
3. Eğer sığınabileceğiniz hiç bir yer yoksa bulunduğunuz yerdeki en yüksek cisimden uzak durunuz. 
4. Eğer etrafınızda dağınık şekilde bir kaç tane ağaç bulunuyorsa, en yakınınızdaki ağaca, o ağacın yüksekliğinin iki katı kadar uzaklıkta bir yerde başınızı dizlerinizin arasına koyarak yere çömeliniz. Asla tek başına duran bir ağacın altına girmeyin. 
5. Kamp araç ve gereçleri, balık oltası, golf sopası, kazma ve kürek gibi metal cisimleri elinizde bulundurmayın. Bisiklet, motosiklet, traktör gibi üstü açık araçları da terk ediniz. 
6. Dağ ve tepelerin doruklarından, açık alanlardan, tel örgülerden, tren yolundan, metal çamaşır iplerinden, açık sundurma ve barakalar ile her türlü elektrik iletebilen cisimlerden kaçınınız. 
7. Yüzüyor veya su yüzeyindeki bir kayıkta bulunuyorsanız, sudan derhal çıkınız, kayığı terk ediniz. Nehir, göl ve benzeri sulardan uzak durunuz. 
8. Yerle metal bir ekipman ile ilişkili olan traktör veya saban gibi alet ve araçla çalışmayı bırakınız. 
9. Grup halindeyseniz, bir birinizden en az 1.5 m uzakta durunuz. Geniş bir daire olarak birbirinizi görebilecek şekilde oturun. 
10. Dağda ağaç sınırından daha yüksekteyseniz, hemen ağaçlık alana ininiz. 

Yıldırım çarpmasına maruz kalındığında, elektrik akımı insan vücudunda direncin az olduğu damarlar ve sinirlerden geçer. Elektrik girip çıktığı yerde yanıklar ve yaralar oluşturur, iç organlara çok zarar verir. 

Tedavi; A-B-C kontrolü yapılmalıdır. Suni solunum ve kalp masajı yapılarak yaralı hayata döndürülebilir. Kalbin ritmi bozulabilir, süratle tahliye etmek gerekir. Yıldırımın vücuda girip çıktığı bölgelere yara bakımı yapılmalıdır.

Okunma 7171 defa
Bu kategoriden diğerleri: « Doğada İlkyardım

845 yorum

 • Yorum Linki Tommie Pazar, 26 Temmuz 2020 09:43 yazan Tommie

  Three years http://desixvideos.site/ tubestack "The idea of using a fluid to both power and cool strikes me as very novel engineering - killing two birds with one stone," says Prof Alan Woodward, of the University of Surrey's computing department.

 • Yorum Linki Esteban Pazar, 26 Temmuz 2020 09:43 yazan Esteban

  I can't stand football http://xnxxbarat.site/ hamsterporn And with a 17 per cent rise in the number of Havering residents calling an ambulance in the past 12 months, we need to be working closely with London Ambulance Service and our community colleagues to get to the bottom of this complex situation.

 • Yorum Linki Sophie Pazar, 26 Temmuz 2020 09:43 yazan Sophie

  I don't like pubs http://desixvideos.site/ secz The Special Electoral Court canceled the candidacy of President Andry Rajoelina and Lalao Ravalomanana, who is the wife of Marc Ravalomanana, the leader that Rajoelina overthrew in 2009. Former president Didier Ratsiraka was also removed from the list on Saturday.

 • Yorum Linki Giuseppe Pazar, 26 Temmuz 2020 09:43 yazan Giuseppe

  I'd like to cancel this standing order http://xnxxmovies.site/ xnxx He was scratching me and biting me in a playful manner, but its not playful when Im not a lion, she said. I think that he thought that I was a lion because he wasnt growling.

 • Yorum Linki Megan Pazar, 26 Temmuz 2020 09:43 yazan Megan

  I like watching TV http://desixvideos.site/ xvideos "You want to vary the side of the head that you're putting your infant to sleep on," Mawji told Reuters Health. "If their head automatically turns to the right … what you need to do the next night is turn their head to the left."

 • Yorum Linki Thaddeus Pazar, 26 Temmuz 2020 09:38 yazan Thaddeus

  Very Good Site http://xnxxselingkuh.site/ fetishbank BEIJING/HONG KONG - China reiterated its opposition on Thursday to a European Union plan to limit airline carbon dioxide emissions and called for talks to resolve the issue a day after its major airlines refused to pay any carbon costs under the new law.

 • Yorum Linki Benny Pazar, 26 Temmuz 2020 09:38 yazan Benny

  I'd like to cancel this standing order http://xnxxsexvideo.site/ bigtitsdb Krebs wrote on his blog, KrebsonSecurity.com, on Thursday that the two men discovered the code while investigatingbreaches at Dun & Bradstreet Corp, Altegrity Inc's Kroll Background America Inc and Reed Elsevier's LexisNexis Inc.

 • Yorum Linki Kareem Pazar, 26 Temmuz 2020 09:38 yazan Kareem

  Could you ask him to call me? http://xnxxsexvideos.site/ greengaytube With the government's borrowing authority set to run out on Thursday, House of Representatives Speaker John Boehner said he would allow the deeply divided House to vote on the Senate plan for a short-term increase in the debt limit and a government reopening. It is expected to pass with mostly Democratic votes.

 • Yorum Linki Marquis Pazar, 26 Temmuz 2020 09:38 yazan Marquis

  I'm in a band http://xnxxselingkuh.site/ freelivechat
  The impact on ethics is that the elite, in their own bubble, tend to succumb to group-think. If they all understand a few dangerous basic principles of economics, they can (and have) built up an ethos that justifies their actions, such as tales that they tell themselves about how layoffs (really done to boost this years short-term bottom line and their bonuses) make the company stronger in the end, despite the suffering they may cause. Or that offshoring jobs will help raise the economies of 3rd world nations and therefore all boats, including their ex-workers in the US. The elite will come up with systems of thinking that help them sleep at night.

 • Yorum Linki Ricardo Pazar, 26 Temmuz 2020 09:38 yazan Ricardo

  It's serious http://xnxxsexvideo.site/ imagepost Two kinds of companies in China are able to recruit workers and send them abroad, he says: labor-export organizations, approved by local governments, and Chinese companies — often state-owned behemoths — that have branches or programs abroad. But the situation is complicated by recruitment agencies that promise a lot, and may deliver little, says Huang.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.