Kas İskelet Sistemi Yaralanmaları

 

BURKULMA: 
Burkulma ve incinme bir eklemin kemiklerini bağlayan ve eklemin hareketindeki sağlamlığı sağlayan dokuların yaralanmasıdır. Eklem çevresinde şişlik, morarma ve ağrı oluşur. Burkulma bağın gerilmesi ve yırtılmasıdır; incinme ise kas gerilmesidir. Burkulma ve incinme ani dönme ya da gerilme gibi eklemi normal hareket sınırları dışında harekete zorlayan bir travmadan sonra meydana gelir. Bütün eklemlerde mümkün olmakla birlikte, en çok ayak bileklerinde, dizlerde ve parmaklarda meydana gelir. Burkulma ve incinmelerin şiddeti, hafif dereceden ameliyat gerektirecek dereceye kadar olabilir. Genellikle kendi kendine tedavi yeterlidir. Yaralı bir eklem genelde 24 saat içinde yük taşımaya başlar ve 2 hafta içinde iyileşir. 

Tedavi; yaralının değerlendirilmesi yapıldıktan hemen sonra soğuk tedavi ye başlanmalıdır. İlk 24-48 saat yada ağrı ve şişme durana kadar günde 3-4 sefer tekrar edilirse daha hızlı iyileşir.

1. Dinlenme; yaralanan bölge en az 30 dakika kullanılmadan dinlendirilir.

2. Soğuk kompres; bir torbaya doldurulmuş ezilmiş buz tişörte veya çoraba sarılarak yaralı bölgeye konur. Buz yoksa soğuk suya sokulur yada sıcak havalarda ıslak pamuklu örtüyle sarılabilir.

3. Elastik bandaj; iyice oturacak şekilde olmalı fakat kan dolaşımını bozmamalı. 

4. Kaldırma; yaralı bölge kalp seviyesinden yukarı kaldırılmalı. 

5. Soğuk tedaviden sonra eklemi kullanmaya başlamadan önce 10-15 dakika kendi kendine ısınması beklenir. 

6. Şişme ve morarma durmuşsa sıcak tedaviye geçilir.

7. Isıtmak; sıcak ve nemli pamuklu örtüyle yaralı bölge sarılarak ısıtılır.

8. Egzersiz; yaralı bölgeyi kullanmaya başlamadan önce ağrı sınırında normal eklem hareketleri yaptırılır. 

9. Yaralı bölgeyi hareket ettirtemiyorsa kullanılmaması önerilir. Eklem sabitlenir ve yaralı tahliye edilir. 

KIRIKLAR; 
Bir kuvvet zoruyla kemik bütünlüğünün bozulmasıdır. 

Çeşitleri: 
Kapalı kırık; deri bütünlüğü bozulmamıştır. 
Açık kırık; deride açık yara vardır ve kemik uçları dışarı çıkmıştır.

Önemli kırık belirtileri 

1. belirgin şekil bozukluğu
2. dolaşım, duyu ve hareket bozukluğu
3. şişlik, morluk
4. kırık kemiklerin birbirine sürtünme sesi
5. dayanılmaz ağrı
6. açık yara 
7. hareket kısıtlılığı ve kuvvetsizlik
8. dokunmaya karşı hassasiyet

Kırık olup olmadığını kontrol ederken yavaş hareket etmek ve karşı tarafla karşılaştırmak gerekir. Açık yara varsa steril pansumanla sarılmalıdır. Kanama varsa bilinen yöntemlerle durdurulur. Ağrıyı azaltmak, damar ve sinirlere verilebilecek hasarları önlemek için atellemek gerekir. Kırık kemikte şekil bozukluğu varsa normal doğrultusuna getirilir. Bunun için hafif çekme uygulanarak düzeltilir. Bir atel malzemesi bulunur. Tespit için kullanılan baton, mat, çantanın sırt destekleri, karton, tahta,... ve benzeri malzemeler bir üst ve birde alt tarafındaki eklemleri içine alacak uzunlukta olmalıdır. Uyluk kemiği için kalça ve diz, baldır kemiği için diz ve ayak bileği, ön kol kemiği için dirsek ve el bileği eklemleri sabitlenmelidir. Atel malzemesi yerleştirilip aşağıdan yukarı doğru sarılır. Sargı sonunda atel hareket etmemeli ve kan dolaşımı engellenmemeli. Dolaşım, his, hareket testi yapılır. Kırık yerin üzerine havluya sarılı buz konabilir. Kırık bölge kalp seviyesinin üzerine kaldırılır.

Açık kırıkta; tahliye süresi uzunsa dışarıda ki kemik ucu çekme uygulanarak içeri sokulur, enfeksiyon ve oradaki damarlara verilen hasar riski göze alınır.

ÇIKIKLAR: 
Bir eklemi oluşturan kemiklerden bir veya hepsinin birbiri üzerinde yer değiştirerek normal eklem ilişkisinin değişmesidir. Kemik uçları normal doğrultusunda değildir, eklem yanlış pozisyonda görünür. Yaralı eklemde aşırı ağrı duyar ve normal hareket sınırı kaybolur. Eğer yakında bir doktor varsa eklem bulunduğu gibi sabitlenir. Doktor uzaklardaysa, sabitlemeden önce çıkığı yerine oturtmayı denemek gerekir. 

Çıkık eklemin iki tarafından tutarak kemiklerin doğrultusu boyunca çekilir. Nazikçe çekerken kemikler normal yerlerine doğru hafifçe itilir. Güç kullanmadan kasların yorulup, gevşemesi beklenir. Yaralı artan ağrıdan şikayet ederse daha ileri gidilmez. Yerine oturtulduktan sonra eklem atellenmelidir.
Okunma 8534 defa

11 yorum

 • Yorum Linki Normand Çarşamba, 13 Mayıs 2020 21:08 yazan Normand

  It's OK https://imanzana.eu/index.php/stmap_911yppw.html cytotec del laboratorio pfizer de 200 mg c u "It would've meant putting Kashmir on the back burner for the time being. But now all this has happened. And all the lobbies that have been talking about peace between India and Pakistan ... have been scuttled," Gul said.

 • Yorum Linki Paige Çarşamba, 13 Mayıs 2020 21:08 yazan Paige

  Hello good day http://www.lifecatc.com/stmap_36u4tyy.html finasteride 5 mg uk The Chambers brothers booked a semi-final place with a win in their lightweight doubles heat, as did the lightweight men's pair, while second place was enough to take Fran Houghton and Victoria Meyer-Laker to the doubles final.

 • Yorum Linki Tyree Çarşamba, 13 Mayıs 2020 21:08 yazan Tyree

  I'm in my first year at university https://lamonterrubiana.com/stmap_8211id5.html can celexa cause low heart rate This apartment used to be somebody’s bachelor pad, and the high-tech entertainment system that the previous owner installed has been a bit of a problem. Nicks, a self-confessed luddite, only recently bought her first mobile phone.

 • Yorum Linki Alexandra Çarşamba, 13 Mayıs 2020 21:08 yazan Alexandra

  I don't like pubs https://www.miamimangoes.com/stmap_91as4nq.html oral use of cytotec for abortion LONG DRIVES: The Chargers held the ball most of the second quarter in outscoring the Colts 10-3. Allen scored to cap a 12-play, 74-yard drive that consumed 6:14 to take a 7-3 lead, and Novak kicked a 31-yard field goal to end a drive that went 79 yards on 17 plays in 7:58. The Chargers had a drive later in the game of 15 plays, 74 yards and 9:13.

 • Yorum Linki Donte Çarşamba, 13 Mayıs 2020 21:08 yazan Donte

  A few months http://novin-form.ir/stmap_829rw2w.html buy viagra professional uk “I couldn’t tell you,” the GM said when asked if Phelps would be a starter when he’s recovered. Phelps is likely to make a rehab start on Tuesday, Cashman added….INF Jayson Nix (hamstring strain) could be in a rehab game midweek next week, Cashman said.

 • Yorum Linki Desmond Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:06 yazan Desmond

  Do you need a work permit? http://www.jsross.com/stmap_8269m07.html misoprostol 800 mcg orally "It's the latest addition to a stellar line-up of world class sport events coming to Britain as part of the legacy from London 2012. I am sure the British public will be hugely supportive and pack the Aquatic Centre out on the Queen Elizabeth Olympic Park."

 • Yorum Linki Bobber Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:06 yazan Bobber

  I'd like to apply for this job https://abeatic.com/stmap_91gbr6x.html buy ofloxacin uk Despite the shutdown, the S&P 500-stock index fell just 0.1% last week, and with Monday's losses, it remains just 2.8¾low its all-time closing high of 1725.52 reached Sept. 18. Mr. Wiegand said that the Federal Reserve's surprisedecision to keep its full stimulus efforts intact was helping support markets amid the partial government shutdown.

 • Yorum Linki Wesley Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:06 yazan Wesley

  Could I borrow your phone, please? https://www.lovelakemont.com/stmap_910yom4.html buy lopid online The shares will begin conditional trading on the London Stock Exchange on Friday, priced between 300 pence and 330 pence (roughly $4.80 to $5.30), with 30% going to retail investors and 70% to institutional investors.

 • Yorum Linki Jimmi Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:06 yazan Jimmi

  I'm doing a masters in law https://www.idaekmyr.com/stmap_825ltzf.html voltaren gel uk A continued shutdown, as well as inching closer to the debt ceiling deadline, could significantly dent consumer confidence, if the last near-default is any indication. According to a Treasury Department report released Thursday, consumer confidence fell by 22 percent in the weeks surrounding the summer 2011 debt ceiling showdown. A decline in consumer confidence can mean a significant hit to retail sales.

 • Yorum Linki Gracie Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:06 yazan Gracie

  When do you want me to start? https://dannhealthcare.com/stmap_82bwemt.html effexor rx cost A prolonged delay in getting Healthcare.gov to work couldjeopardize White House efforts to sign up as many as 7 millionpeople in 2014, the first full year the law takes effect. Theadministration this week began what it called a "tech surge,"bringing in experts led by the administration's top economicaide Jeffrey Zients to analyze and fix the problems.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.