Oluşum Türlerine Göre Dağlar

 

Dağların oluşmasında çeşitli faktörler rol oynar. Oluşumları itibariyle dağları 4 gruba ayırabiliriz: 

I- Dağların bir kısmı kıta kenarı çukurlarında ( Jeosenklinallerde ) birikmiş tortul tabakaların ( kireçli-karbonatlı tabakaların ) yan basınçların etkisiyle kıvrılıp, yükselmesi sonucu oluşmuşlardır. Bunlara KIVRIMLI DAĞLAR adı verilir. Örnek: Kuzey Anadolu Dağları ile Toroslar

II- Dağların bir kısmı yerkabuğu bloklarının faydalanarak yani kırılarak yükselmesi sonucu meydana gelmişlerdir. Bunlara Horst, çöken kesime Graben adı verilir. Bu tipte oluşan dağlara da FAYLI DAĞLAR yada KIRIKLI DAĞLAR denir. Örnek: Ege Bölgesinde 
Bozdağlar (Horst ) 
Gediz Ovası (Graben ) 
K.Menderes Ovası ( Graben ) 
Aydın Dağları (Horst ) 
K.Menderes Ovası ( Graben ) 
B.Menderes Ovası (Graben ) 


III - Dağların diğer bir kısmı ise, volkanizma esnasında yeryüzüne çıkan volkanik (piroklastik ) malzemenin ve lavların üstüste yığılmasıyla meydana gelmişlerdir. Bunlara VOLKAN adı verilir. Örnek B. Ağrı, Erciyes, Süphan, Nemrut, Hasandağ. 

III- Bir kısım dağların oluşumunda ise farklı aşınma rol oynamıştır. Üzerlerinde yumuşak örtü tabakalarının sıyrılıp, süpürülmesiyle ortaya çıkan dağlardır. Bunlara da FARKLI AŞINIM DAĞLARI denir. Örnek: Kayışdağ, Aydos Dağı, Çenedağ, Alemdağ. 

2 ) Dünya Üzerinde Dağların Oluşumu ve Önemli Zirveler: 
Jeoloji devirlerinden 1. Zaman adını verdiğimiz Paleozoik' te (yani günümüzden yaklaşık 350 milyon yıl önce) yeryüzünde biri kuzeyde ( Laurasia), diğeri güneyde (Gondwana ) iki kıta bulunuyordu. Bu 2 kıta arasında da, günümüzde Türkiye'nin yeraldığı kesimde Tethis Denizi uzanıyordu. Eski kıta çekirdekleri adını verdiğimiz kuzey kıtasını Kanada, İskandinavya, Sibirya, güney kıtasını Brezilya, Afrika-Arabistan, Hindistan, Avustralya gibi büyük kara parçaları oluşturuyordu. II. zaman başlarında (yani günümüzden yaklaşık 100-150 milyon yıl önce ) Tethis Denizinde biriken materyaller bu sırada kendini gösteren iç kuvvetlerin baıncı ile deniz dibinden yükselerek, kıvrılmışlar ve yer yerde kırılmış, eski masiflere ya da diğer adıyla biraz önce saydığımız eski kıtalara yamanıp, lehimlenmişlerdir. Böylece Alp-Himalaya Kıvrım Sistemi meydana gelmiştir. Yerkürenin çeşitli bölgelerinde farklı şiddette ve zamanlarında oluşan bu dağoluş hareketlerine topluca ALP OROJENEZİ adı verilmektedir. Bu hareketler, N-S yönünde Kayalık Dağları ve And Dağları şeklinde; W-E yönünde ise, Tel Atlaslar, Pireneler Alpler, Apeninler, Dinaritler, Balkanlar ve Rodoplar, Kuzey Anadolu Dağları, Toroslar, Kafkaslar, Elbruzlar, Zagroslar, Hindikuş, Karanlık, Tanrı (= Tien-Şan ), Karakurum, Himalayalarla Asya güneydoğusuna kadar uzanır. Plaka Tektoniği görüşüne göre, dünyada dağların oluşumu ise şöyledir: 6000 km' lik yeryuvarın bir kesitine bakacak olursak, en dışta silisyum-alüminyum ve silisyum-magnezyumdan oluşan Kabuk' ta yoğunluk 2.7-3' tür. Bunun altındaki nikel-demir ve silisyum-magnezyumdan oluşan Manto' da ise yoğunluk farkından dolayı mantonun üzerinde plakalar (= levhalar) yüzmektedir. 
Örneğin AVRASYA plakası, AFRİKA plakası gibi. Plakalar adalar şeklindedir. Yerküre üzerinde görünen parçaları ise kıtalaruı oluşturur. Bunlar, yani kıtalar aynen aysbergler ( buzdağları ) arasına sıkışmış gemilere benzerler. Bu levhaların birbirine yaklaşıp, uzaklaşmaları neticesi meydana gelen basınç ile kıtalar ve kıtalar üzerindeki (kenarındaki) kıvrımlı dağlar oluşmuştur. İşte II. Zaman sonu III. Zaman başlangıcında ALP KIVRIM SİSTEMİ bu şekilde meydana gelmiştir. Dünya üzerindeki önemli zirvelerden örnekler verecek olursak: Himalaya' lar, dünyanın en yüksek 12 zirvesine sahiptir. Dünyanın en yüksek 12 zirvesine sahiptir. Dünyanın en yüksek tepesi 8848 m ile EVEREST' e aittir. Atlas ve duvar haritalarındaki 8611 m yükseltisine rağmen, bir diğer ölçüme göre ise Everest' ten 30 m daha yüksek olan ve Karakurum Dağları üzerindeki 8878 m yükseltili K2 zirvesi dünyanın en yüksek tepesidir. Batı Pasifik' te ise 5029 m yükseklikteki Jaya doruğu Yeni Gine' deki ve 3776 m ile Japonya' daki Fujiyama önemli yükseltilerdir. Avusturalya' nın en yüksek noktası güneydoğudaki Avustralya Alpleri üzerindeki Kosciusko (2230 m ) Dağıdır. Kuzey Amerika' nın en yüksek doruğu olan Mc. Kinley (6194 m ), ayrıca Logan (5951 m) ve Meksika' da yeralan Orizaba (5700 m ) önemli dağları oluştururlar. Güney Amerika' da ise; And Dağları üzerinde 6000 m' yi geçen birçok zirve vardır. Bunlardan Aconcagua 6960 m yüksekliğinde olup, güney Amerika' nın en yüksek zirvesidir. Afrika' nın en yüksek dağı ise, 5895 m ile Klimanjaro dağlarıdır. Avrupa' nın en yüksek zirvesi ise, Kafkas' larda yeralan 5642 m ile Elbruz doruğudur.Mont Blanc ise Alplerin en yüksek noktası olup 4807 m' dir.

Bu kategoriden diğerleri: « Dünya Üzerinde Dağlar Dağ Tipleri »

109828 yorum

 • Yorum Linki Florencio Salı, 29 Eylül 2020 23:35 yazan Florencio

  I'm sorry, I didn't catch your name http://opposition.zp.ua/novosti-uk/regionalnye-novosti-uk/deputat-oppozicionnogo-bloka-kupil-uchebniki-dlja-detej-selskoj-shkoly/?lang=uk buy biaxin Claims data, however, have been thrown into disarray since an update to government computer systems in California, the nation's most populous state, and Nevada created a backlog in the processing of new claims two weeks ago.

 • Yorum Linki Jerold Salı, 29 Eylül 2020 23:35 yazan Jerold

  I'll text you later http://www.ynyxcdc.com/show.asp?id=198 buy bisacodyl Four of the fallen — Sgt. Patrick Hawkins, 25; Pfc. Cody Patterson, 24; Lt. Jennifer Moreno, 25; and Special Agent Joseph Peters, 24 — were killed Sunday by an improvised explosive device in Kandahar Province, Afghanistan.

 • Yorum Linki Lillian Salı, 29 Eylül 2020 23:35 yazan Lillian

  Punk not dead http://www.backyardboss.com/mfg_Echo/HC-200.aspx buy aristocort There is little public appetite for funding more euro zone bailouts, a YouGov survey showed last week, nor much desire for closer integration unless this would make it easier for Germany to impose budget discipline on its partners.

 • Yorum Linki Aaron Salı, 29 Eylül 2020 23:35 yazan Aaron

  We used to work together http://taxivietthanh.net/vi/du-lich/nhung-dia-diem-trong-phim-hut-khach-du-lich/ buy confido You know the Australian people do not want American, or any other foreign troops stationed in Australia. Australia was forced to accept American troops by the US Government. Fight your wars in your own country not ours.

 • Yorum Linki Earle Salı, 29 Eylül 2020 23:35 yazan Earle

  Could you tell me the number for ? http://taxivietthanh.net/vi/du-lich/nhung-dia-diem-trong-phim-hut-khach-du-lich/ buy glucotrol xl Getting his name as close as possible to the top of Google’s search rankings, one of his main concerns, is an ongoing project that requires smarts, hours of time and a major investment in advertising. Brandon says he spends a minimum of $1,000 a month on marketing.

 • Yorum Linki Forest Salı, 29 Eylül 2020 23:35 yazan Forest

  I'm on work experience http://www.pixy.cx/~kamosika/anqmini/vote.cgi buy famotidine However, in April this year, Cowell said he no longer ruled out children: "If I knew I could be – how do I put this delicately – faithful, I would. I do like kids, I’m just not sure I’d be any good for the first six months. I don’t think I’d adopt because I’d rather have my own. I’d have to say I’d like a little girl."

 • Yorum Linki Rosario Salı, 29 Eylül 2020 23:35 yazan Rosario

  How much were you paid in your last job? http://puntosoficialesshimano.com/archives/4188 buy clonidine Livingston, who was replaced by Gavin Patterson earlier this month, was named in July as David Cameron’s trade minister. He joined the Lords as a Conservative life peer, with the title Lord Livingston of Parkhead.

 • Yorum Linki Pedro Salı, 29 Eylül 2020 23:35 yazan Pedro

  A packet of envelopes http://www.necvancouverblog.com/studentblog/student-field-trips/the-totem-poles-at-brockton-point/ buy zelnorm The new update also will allow for better resolution to accommodate larger phones. Currently, the system supports a maximum resolution of 1280 pixels by 768 pixels, which is adequate for phones with screens no larger than 5 inches on the diagonal. But video and image quality degrades when stretched out on larger phones, such as a 6.3-inch Android phone from Samsung Electronics Co.

 • Yorum Linki Elisha Salı, 29 Eylül 2020 23:34 yazan Elisha

  What's the last date I can post this to to arrive in time for Christmas? http://phdmarket.ir/product/%da%a9%d9%86%da%a9%d9%88%d8%b1-%d8%a7%d8%b1%d8%b4%d8%af-%d8%af%da%a9%d8%aa%d8%b1%db%8c-%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d8%aa%d8%ad%d9%82%db%8c%d9%82-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%db%8c%d8%aa/ buy albenza A leading Brazilian newspaper reported on Tuesday that the U.S. National Security Agency targeted most Latin American countries with spying programs that monitored Internet traffic, especially in Colombia, Venezuela, Brazil and Mexico.

 • Yorum Linki Garfield Salı, 29 Eylül 2020 23:34 yazan Garfield

  What's the interest rate on this account? http://www.sumarine.co.kr/eng_board/view.php?TName=EngBoard_Bbs_Public_bbs&USeq=50 buy vasotec Troops will be removed from 13 camps in the Jaffna peninsula and the locations, "for which the army paid rent, will be handed over to the original owners," said military spokesman Brig. Ruwan Wanigasooriya.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.