Dağ Bisikleti ile Tırmanış Teknikleri. ( Evren Atvur )

 

Bisikletinizle bir tepeye tırmanış sırasında arka tekerleğiniz patinaj yapmaya ve olduğu yerde kaymaya başlar. Böyle bir durumda, oturmak veya ayağa kalkmak fayda etmez, doğru sürüş tekniğini kullanmadığınız sürece düşme tehlikesi geçirebilirsiniz.Tırmanışa geçebilmek için, “çekiş gücü”nü gözönünde bulundurmanın vakti gelmiştir. Şehir bisikletlerinde çekiş gücü sadece havanın kötü olduğu durumlarda problem yaratabilir. Dağ bisikletlerinde ise çekiş gücü hemen her zaman kötüdür. Sağlam olmayan kayalar, kökler, çamur ve kum, fazla zorlu olmayan bir tepeyi bile işkenceye çevirebilir.

Bu problemle başedebilmenin yolu, gücü arka tekerleğe aktarıp tekerlek patinaj yapmaya başladığında bunu engellemeyi i öğrenmektir.

Nasıl Yapılır:

Rüzgarlı ve yolların karla kaplandığı havalarda, kamyonet sürücülerinin, araçlarının arka tekerleklerine yeterli ağırlığı sağlayabilmek için, araç kasalarına kum torbaları veya araba tekerlekleri koyduklarını görürsünüz. Bu, bisikletinizin arka tekerleği patinaj yapıp yolu kavrayamaz hale geldiğinde kullanacağınız bir tekniktir: Vücudu bisiklet selesinin arka tarafına doğru kaydırmak.

Denge 

Vücudu bisikletin arka tarafına kaydırmanın dezavantajı, ön tekerlek üzerindeki ağırlığı azaltıyor olmanızdır. Bu durumda ani manevra yapıp bisikleti arkaya doğru kaydırabilirsiniz. Yapmanız gereken şey, ağırlığınızı arkaya verirken ön tekerleğinizdeki ağırlığı sabit tutmaktır. Bunu yapabilmek için;
- Kalçanızı arkaya doğru kaydırırken, öne doğru eğilin
- Belinizi bükün
- Dirseklerinizi vücudunuza yakın ve rahat bir şekilde tutun.
- Başınızı dik tutun.

Bu şekilde olmak, ağırlık merkezinizi düşürecek ve ağırlığınızı bisiklete eşit bir şekilde dağıtacaktır. Ne kadar öne eğileceğiniz, yolun eğimi ve yolun çekiş gücüyle orantılıdır. Yol ne kadar pürüzlü ve eğimliyse, vücudunuz yere o kadar paralel olmalıdır.

Biçimsiz görünmekle beraber, çenenizi bisiklet didona yaklaştırıp, sırtınızı düzleştirip, kalçanızı hafif havaya kaldırabilirsiniz. Bu duruş komik olmasına rağmen oldukça etkilidir. Ne kadar geri kaykılacağınız ve öne eğileceğinizi öğrenmek, bisikletle tırmanışa geçmenin ustalığının başladığı yerdir. Bu da deneyim gerektirir. Zamanla basit öne ve geriye doğru kaykılma hareketlerinin engelleri aşarken ve uzun ve dik yokuşları tırmanırken size ne kadar faydalı olabileceğini göreceksiniz. 

Pratik yapmak: 
Değişik koşulları ve yokuşları barındıran bir yol bulun. Yokuşu çıkmanıza yardımcı olacak düşük bir vites ayarlayın. Öne eğilmeden ağırlığınızı arkaya kaydırın. Şimdi öne doğru eğilin. Bu hareketi değişik koşullarda ve değişik eğimlerde deneyin.

Pedal Çevirmek: 
Bir yokuşa yaklaşırken, genel eğilim vitesi düşürüp eğime doğru hızla atağa geçmektir; fakat bu yol genelde işe yaramaz. Bu işlem, arabanızın tekerleklerini buz üstünde patinaj yaptırmaya benzer; dengenizi kaybeder ve tekerleklerinizin kaymasına neden olursunuz. Bunun yerine, sizi çok hızlı pedal çevirmekten veya pedalların üstünde ayağa kaldıracak kadar sert olmayan doğru vitese geçmeye (zamanla hangi vitesin doğru olduğunu öğreneceksiniz) ve pedal devrinizi sabit tutmaya çalışın. Pedal çevirme teknikleri üzerinde durun.

Vites Değiştirmek:
Vitesi, yokuşu tırmanmaya geçmeden önce, henüz yokuşa girmeden değiştirmek genel bir eğilimdir. Yeni başlayanlar için bu, yapılacakların en iyisidir. Fakat dengeyi sağlama amaçlı olarak vücudunuzu öne ve arkaya hareket ettirmeyi öğrendiğinizde, vites değişimlerinizi hızınızı sabit tutarak ayarlayabilirsiniz. 

Tırmanırken kendinizi daha rahat hissetmeye başladığınızda, selede ayağa kalkma ihtiyacı hissedene kadar pedal devrinizi mevcut viteste sabitleyin. Bu noktada, daha düşük bir vitese geçin. Bu, hızınızı korumaya yardımcı olurken, tırmandığınız yokuşu daha kısa hissettirecek, tırmanışı daha kolay hale getirecektir. 

Doğru Rotayı Seçmek:
Tırmanışa geçmeden önce doğru rotayı seçmek de işinize yarayacaktır. Yeni başlayan bir bisiklet sürücüsü, en az engelle karşılaşacağı rotayı seçmeye eğilimlidir. Bu, mantıklı görünmekle beraber, en iyi rota olmayabilir. Herhangi bir engelden kaçınmak için bisikletinizin gidonunu sağa veya sola kırmak, size engelin üzerinden geçmekten daha fazla denge kaybettirebilir. 

Zaman geçtikçe, hangi engellerden kaçınıp, hangilerini rahatlıkla aşabileceğinizi öğreneceksiniz. Büyük kayalar ve geniş, ıslak kökler hızınızı tamamen kesecektir, ama küçük engellerden rahatlıkla geçebilirsiniz.

Bisikletinizle yolda ilerlerken, gözleriniz bir yandan gittiğiniz yolu taramalıdır. Büyük kaya kütlelerini , geniş kökleri, kumluk bölgeleri ve hızınızı kesecek engelleri bulmaya çalışın. Bir süre sonra bisikletinizin geçebileceği ve geçemeyeceği arazileri ve patikaları gözünüze kestirmeye başlayacaksınız. Deneyim kazandıkça, birçok insanın “dağ keçileri bile geçemez” dediği yollardan geçiyor olduğunuzu farkedeceksiniz!

Bakın, Ama “Bakakalmayın” :

Hem tırmanış hem de aşağı iniş sırasında yapılan hataların bir diğeri de, ilerlerken bir sonraki tehlikeli olabilecek engeli görmeye çalışmaktır. Bunu yapmayın. Araba sürerken manzara seyretmek uğruna yoldan bir anda ayrıldığınızı farketmek gibi, bisiklet sürüşü sırasında da dikkatinizi yoldan ayrımak tehlikeli sonuçlar yaratabilir. Bunun yerine, engeli görüp, dikkatinizi engelin etrafından dolaşabileceğiniz en kestirme yola vermeniz en doğrusu olacaktır. Yani engele “bakakalmayın”. Böyle yaparsanız, doğru rotayı bulup, engeli ortadan kaldırma ihtimaliniz %99.9 olacaktır. Engelden kurtulduğunuzda, yukarıda tarif edildiği gibi yolu taramaya devam etmelisiniz.

Çeviren : Evren Atvur©
Kaynak : www.rei.com

584 yorum

 • Yorum Linki johnanz Cumartesi, 09 Ocak 2021 18:38 yazan johnanz

  7tn0JZ http://waldorfdollshop.us/ waldorf doll

 • Yorum Linki dobson Cumartesi, 09 Ocak 2021 14:20 yazan dobson

  A9klyy https://writemyessayforme.web.fc2.com/octavio-paz-essay-day-of-the-dead.html

 • Yorum Linki johnan Pazar, 13 Aralık 2020 02:00 yazan johnan

  RnOleh http://xnxx.in.net/ xnxx videos

 • Yorum Linki pprroetep Salı, 24 Kasım 2020 23:50 yazan pprroetep

  qBC5TE jxbjojpvygec, [url=http://ttsdgbdpgsrp.com/]ttsdgbdpgsrp[/url], [link=http://kwemsuylbkjj.com/]kwemsuylbkjj[/link], http://ykdaxkpmnetx.com/

 • Yorum Linki kipwvuolf Salı, 24 Kasım 2020 22:59 yazan kipwvuolf

  fawNBV lhmlxpeltuzm, [url=http://vhxdgayysfpf.com/]vhxdgayysfpf[/url], [link=http://iugmrwithruk.com/]iugmrwithruk[/link], http://mcklheaboitp.com/

 • Yorum Linki Logan Çarşamba, 18 Kasım 2020 15:28 yazan Logan

  About a year buy tylenol 2 online If Reid succeeds, and if the right combination of HouseRepublicans and Democrats join forces to pass the retooledSenate bill, Congress will have side-stepped governmentshutdowns like the ones that roiled Washington in late 1995 andearly 1996.

 • Yorum Linki Johnson Çarşamba, 18 Kasım 2020 15:28 yazan Johnson

  Could you tell me the dialing code for ? how much is an albuterol inhaler at walgreens A Russian state news agency quoted the head of PMI, which organized Madonna's concert in St. Petersburg, as saying the new rules could be used by the Russian authorities to keep out performers not to their liking.

 • Yorum Linki Bruce Çarşamba, 18 Kasım 2020 15:28 yazan Bruce

  Other amount clonidine hcl doses Several key Democratic senators, along with others who have worked professionally with Yellen in the past, are voicing their vast admiration, if not outright support, for her confirmation. The early accolades suggest a far warmer welcome than the one that greeted Summers, who ultimately dropped out of the running amid tough questions from Democrats on his views of financial regulation and his ability to work well with others.

 • Yorum Linki Johnathan Çarşamba, 18 Kasım 2020 15:28 yazan Johnathan

  Pleased to meet you clonidine 1 Big Blue, as it is commonly known, was joined by a pair of underwhelming results from fellow Dow members Goldman Sachs Group and UnitedHealth Group - and all three stocks dropped Thursday. That was balanced, however, by gains in other components such as American Express, Verizon and Coca-Cola, which have all reported better-than-expected results.

 • Yorum Linki Harland Çarşamba, 18 Kasım 2020 15:28 yazan Harland

  Excellent work, Nice Design price of bactrim forte Brotherhood activists at Rabaa said they would not be cowed and warned of worse bloodshed if the security forces did not back down. "We will stay here until we die, one by one," said Ahmed Ali, 24, helping treat casualties at the field hospital.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.