1. Türkiye Açık Yamaç Paraşütü Yarışması

 

16 Eylül Cuma akşamı. Saat epey bir ilerlemiş ve Yiğitle ben Denizli otobüsünü bekliyoruz; heyecanla. Başlayalı iki gün olan 1. Yamaşüt yarışmasına gidiyoruz. Epey bir kıpırdamalı yolculuktan sonra (buna dizlerimdeki sorunun neden olduğunu ancak öğreniyorum) sabah güneşiyle beraber varıyoruz Denizli’ye. Gözlerim sırtında paraşüt çantası taşıyan insanlar arıyor ancak anlaşılan herkes bizden önce ulaşmış Pamukkale’ye. 

Büyük bir heyecan ve buruklukla (kilo limitleri yüzünden uçmamaya karar vermiştim) otele geldik. Havuz kenarında kayıt masaları kurulmuş, kah bizzat tanıştığımız kah resim yada isimlerini internette gördüğümüz pilotlar ortalıkta dolaşıyor. Odaya yerleş, üstünü değiştir, kimlik kartını al, kumanyanı unutma, otobüse yerleş derken çıktık yola. Yolda emektar otobüsümüz yokuşta kaldı. Herkes yola yayıldı. Biraz bekledikten sonra bizi Çökelez’e götürecek ikinci bir araç geldi. Tabi en son biz vardık yukarıya.


Geniş bir take-off ve üzerinde bir sürü insan. İlk kez bir yamaçparaşütü etkinliğine gidiyordum ve görüntü benim için inanılmazdı. Her yerde çantalarından çıkmış paraşütler, kümelenmiş pilotlar… Manzara güzeldi de ben aşağıdaki güzelim havaya kanıp ne kadar polar üstüm varsa otelde bırakmıştım, siftahını yaptığımız pandül poları dahil. Gökyüzünü bulutlar kaplamış esiyordu Çökelez. E biraz dondum tabi o gün.

Brifingten sonra ilk önce serbest uçucuların çıkmasına izin verildi. Ne de olsa pencere yarışmaya katılanlar için açılacaktı. Önümde bir sürü pilot havalandı. Yiğit de tabi. Bense üşümüş, kedinin ciğerci vitrinine baktığı gibi bakıyordum sağıma soluma.
Havada uçurtma şenliği misali renk renk sağa sola giden paraşütler vardı, kimi irtifa kazandı kimi de deyim yerindeyse patladı ovada. İzlemesi de bir o kadar keyifli bir şey aslında. Biri take-off üzerinde irtifa kazanıp, doğru hedefe gitti, diğeri de tam indi inecek yere derken ova termiğiyle tırmandı da tırmandı. Uzaklaşıp gittiklerini görmek gerçekten güzeldi. 


Yiğit 2 çıkış yapabildi cumartesi Çökelez'den. Bense araçla beraber aşağıya indim. Otelde çoğu yorgun pilot havuzda stres atıyordu, diğerleriyse havuzun hemen yanındaki sıcak su havuzunda insanı kıskandıracak kadar çok eğleniyordu. Akşam yemekten sonra herkes toplandı GPS kayıtları, panodaki sıralamalar derken o gün çekilmiş ham videoyu izledik. Ve de benim için daha önemlisi kim kimdir onu öğrendim. Ehavk’taki eğitmenlerimi de görme fırsatım oldu bu arada. Yorgun geçen bir günün ardından herkes yavaş yavaş odasına çekildi.

Ertesi sabah benzer bir telaş, herkes malzemesini almış kim nereden uçacak tartışmaları yapılıyordu. Sonunda serbest uçucuların Dinamit Deposundan uçmasına karar verildi. İniş alanında basın ve bölgenin yetkilileri uçuşları görmeyi bekliyordu. Bu sefer de sıcaktan kavrulan ben Yiğit’in birkaç çıkışından sonra iniş alanına indim. Oturacak yer, soğuk su, gölge ve yiyecek… Asıl seyir böyle olur. Yarışmacılardan bazıları Çökelez'den çıkıp tesislerin oraya indi. Susamış ağızlar ferahlatıldı, gıcır gıcır kanatlar özenle katlandı. 
Camları bile açılmayan binalarına geri dönmek zorunda olan bizler ne yazık ki ödül törenine kalamadık. Herkesin toplandığı bir anda biz de bavullarımızı toplamış dolmuş bekliyorduk. Yarışma sonunda genel klasmanda erkeklerde Barış Aydınsoy, bayanlarda ise Tülay Aydın birinci oldular.

Geri dönmek her defasında zor. Ama yine de seneye orada olmak fikri biz büyük şehrin, ofislerde çalışan insanlarına teselli olabiliyor.

Nevin Vatansever

 

Okunma 4603 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 16 Kasım 2011 11:21
Bu kategoriden diğerleri: « Kartepe Ilgaz Dağı »

11 yorum

 • Yorum Linki Sophie Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:41 yazan Sophie

  Do you need a work permit? http://www.carolkaminsky.com/stmap_36kkgh9.html can you order doxycycline online In 2011, during the last major battle over the debt limit, adeal was announced the night of July 31 of that year. By Aug. 1,the House of Representatives had passed a bill; the next day theSenate went along and hours later, Obama had signed it into law.

 • Yorum Linki Philip Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:41 yazan Philip

  I live here https://www.intexom.us/stmap_91j6apk.html venlafaxine hcl er 150 mg c Maybe Google should buy Samsung. "Consumers' awareness and consideration for Microsoft's smartphone offerings are much lower than Apple and Google, so this is a game changer for their go to market strategy," Kamon opines. "It will be very interesting to see how the Google-Samsung relationship fares in the next 12 to 18 months."

 • Yorum Linki Whitney Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:41 yazan Whitney

  I've only just arrived http://www.newenglandred.com/stmap_91pvszq.html generic fluconazole price The company's performance plastics unit, which makesproducts for toy manufacturers, builders and carmakers, remainedits largest business, accounting for nearly a quarter of totalsales. Margins grew for a sixth straight quarter.

 • Yorum Linki Gavin Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:41 yazan Gavin

  Could you send me an application form? https://imanzana.eu/index.php/stmap_82j04yv.html amoxicillin price per pill The SEC sued Tourre and Goldman in April 2010. It accused Tourre of fraud, negligence and aiding and abetting Goldman Sachs in violating securities laws. Paulson was not sued, and Goldman agreed in July 2010 to pay $550 million to settle the lawsuit.

 • Yorum Linki Rashad Çarşamba, 13 Mayıs 2020 20:41 yazan Rashad

  I'm doing an internship http://www.carolkaminsky.com/stmap_8256a6x.html ib motrin pain reliever The latest push on Iran comes as Obama has expressed cautious optimism about the new Iranian president, Rouhani, who has made overtures to Obama about finding a political solution to resolve years of crippling international economic sanctions over its nuclear programs.

 • Yorum Linki Danilo Çarşamba, 13 Mayıs 2020 19:39 yazan Danilo

  Where do you study? https://lazzolux.com/stmap_362ombl.html do you need prescription rogaine canada Fifty years after the March on Washington and the I have a dream speech, obviously weve made enormous strides.  Im a testament to it, the president said. That impulse towards making sure everybody gets a fair shot is one that found expression in the civil rights movement but then spread to include Latinos and immigrants and gays and lesbians. & Each generation seems wiser in terms of wanting to treat people fairly and do the right thing, and not discriminate, and thats a great victory that we should all be proud of.

 • Yorum Linki Homer Çarşamba, 13 Mayıs 2020 19:39 yazan Homer

  Languages https://thestoryofteaching.com/stmap_82fc0p1.html proextender australia All eight carriages of the train - packed with more than 200 passengers - careered off the tracks into a concrete wall as they sped around the curve on the express route between Madrid and the port city of Ferrol on the Galician coast.

 • Yorum Linki Tommy Çarşamba, 13 Mayıs 2020 19:39 yazan Tommy

  We work together https://ambtec.com.ve/stmap_82ev714.html tofranil reviews He won gold in the 10-km in 2004 and 2009 and is also the only athlete to have won an open water medal at two Olympic Games, taking silver in the 10-km swim in London last year and bronze in Beijing in 2008.

 • Yorum Linki Getjoy Çarşamba, 13 Mayıs 2020 19:39 yazan Getjoy

  My battery's about to run out https://ambtec.com.ve/stmap_82ev714.html enalapril maleate 5mg Xiaomi's latest smartphone, the Hongmi, sells for $130, much lower than the $770 price tag of the iPhone 5 or the $470 for the latest Galaxy model by Samsung Electronics Co Ltd, the market leader in China.

 • Yorum Linki Eugenio Çarşamba, 13 Mayıs 2020 19:39 yazan Eugenio

  Whereabouts are you from? https://lazzolux.com/stmap_824gks5.html buy ventolin inhalers online uk Finally the reliability of Dell systems is not what it was when their systems were manufactured in the United States. Now a Dell is no different than another Chinese made IBM clone system which is usually ½ the price.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.