1. Türkiye Açık Yamaç Paraşütü Yarışması

 

16 Eylül Cuma akşamı. Saat epey bir ilerlemiş ve Yiğitle ben Denizli otobüsünü bekliyoruz; heyecanla. Başlayalı iki gün olan 1. Yamaşüt yarışmasına gidiyoruz. Epey bir kıpırdamalı yolculuktan sonra (buna dizlerimdeki sorunun neden olduğunu ancak öğreniyorum) sabah güneşiyle beraber varıyoruz Denizli’ye. Gözlerim sırtında paraşüt çantası taşıyan insanlar arıyor ancak anlaşılan herkes bizden önce ulaşmış Pamukkale’ye. 

Büyük bir heyecan ve buruklukla (kilo limitleri yüzünden uçmamaya karar vermiştim) otele geldik. Havuz kenarında kayıt masaları kurulmuş, kah bizzat tanıştığımız kah resim yada isimlerini internette gördüğümüz pilotlar ortalıkta dolaşıyor. Odaya yerleş, üstünü değiştir, kimlik kartını al, kumanyanı unutma, otobüse yerleş derken çıktık yola. Yolda emektar otobüsümüz yokuşta kaldı. Herkes yola yayıldı. Biraz bekledikten sonra bizi Çökelez’e götürecek ikinci bir araç geldi. Tabi en son biz vardık yukarıya.


Geniş bir take-off ve üzerinde bir sürü insan. İlk kez bir yamaçparaşütü etkinliğine gidiyordum ve görüntü benim için inanılmazdı. Her yerde çantalarından çıkmış paraşütler, kümelenmiş pilotlar… Manzara güzeldi de ben aşağıdaki güzelim havaya kanıp ne kadar polar üstüm varsa otelde bırakmıştım, siftahını yaptığımız pandül poları dahil. Gökyüzünü bulutlar kaplamış esiyordu Çökelez. E biraz dondum tabi o gün.

Brifingten sonra ilk önce serbest uçucuların çıkmasına izin verildi. Ne de olsa pencere yarışmaya katılanlar için açılacaktı. Önümde bir sürü pilot havalandı. Yiğit de tabi. Bense üşümüş, kedinin ciğerci vitrinine baktığı gibi bakıyordum sağıma soluma.
Havada uçurtma şenliği misali renk renk sağa sola giden paraşütler vardı, kimi irtifa kazandı kimi de deyim yerindeyse patladı ovada. İzlemesi de bir o kadar keyifli bir şey aslında. Biri take-off üzerinde irtifa kazanıp, doğru hedefe gitti, diğeri de tam indi inecek yere derken ova termiğiyle tırmandı da tırmandı. Uzaklaşıp gittiklerini görmek gerçekten güzeldi. 


Yiğit 2 çıkış yapabildi cumartesi Çökelez'den. Bense araçla beraber aşağıya indim. Otelde çoğu yorgun pilot havuzda stres atıyordu, diğerleriyse havuzun hemen yanındaki sıcak su havuzunda insanı kıskandıracak kadar çok eğleniyordu. Akşam yemekten sonra herkes toplandı GPS kayıtları, panodaki sıralamalar derken o gün çekilmiş ham videoyu izledik. Ve de benim için daha önemlisi kim kimdir onu öğrendim. Ehavk’taki eğitmenlerimi de görme fırsatım oldu bu arada. Yorgun geçen bir günün ardından herkes yavaş yavaş odasına çekildi.

Ertesi sabah benzer bir telaş, herkes malzemesini almış kim nereden uçacak tartışmaları yapılıyordu. Sonunda serbest uçucuların Dinamit Deposundan uçmasına karar verildi. İniş alanında basın ve bölgenin yetkilileri uçuşları görmeyi bekliyordu. Bu sefer de sıcaktan kavrulan ben Yiğit’in birkaç çıkışından sonra iniş alanına indim. Oturacak yer, soğuk su, gölge ve yiyecek… Asıl seyir böyle olur. Yarışmacılardan bazıları Çökelez'den çıkıp tesislerin oraya indi. Susamış ağızlar ferahlatıldı, gıcır gıcır kanatlar özenle katlandı. 
Camları bile açılmayan binalarına geri dönmek zorunda olan bizler ne yazık ki ödül törenine kalamadık. Herkesin toplandığı bir anda biz de bavullarımızı toplamış dolmuş bekliyorduk. Yarışma sonunda genel klasmanda erkeklerde Barış Aydınsoy, bayanlarda ise Tülay Aydın birinci oldular.

Geri dönmek her defasında zor. Ama yine de seneye orada olmak fikri biz büyük şehrin, ofislerde çalışan insanlarına teselli olabiliyor.

Nevin Vatansever

 

Okunma 5370 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 16 Kasım 2011 11:21
Bu kategoriden diğerleri: « Kartepe Ilgaz Dağı »

900 yorum

 • Yorum Linki gnclmur Çarşamba, 12 Ağustos 2020 20:40 yazan gnclmur

  4Pntyy pkafvmwlxnlg, [url=http://bmtecroguwlc.com/]bmtecroguwlc[/url], [link=http://zixewtdneqej.com/]zixewtdneqej[/link], http://nfvgmcoislpj.com/

 • Yorum Linki nsooqg Çarşamba, 12 Ağustos 2020 20:17 yazan nsooqg

  qNCqv5 krgogvzowhzn, [url=http://gtvadoigrfxr.com/]gtvadoigrfxr[/url], [link=http://ovgjjxnanypm.com/]ovgjjxnanypm[/link], http://bvgqbjvhpvkp.com/

 • Yorum Linki Eusebio Cuma, 07 Ağustos 2020 13:41 yazan Eusebio

  Could you tell me the dialing code for ? https://nutenttherapeutics.com/stmap_158uphs.html best price for omeprazole 40 mg McCluskey was one of three prisoners who escaped from a medium-security prison near Kingman, Ariz., in July 2010 with the help of his cousin and fiance, Casslyn Welch. One of the inmates was quickly captured after a shootout with authorities in Colorado, while McCluskey, Welch and inmate Tracy Province embarked on a crime spree that sparked a three-week nationwide manhunt.

 • Yorum Linki Mauro Cuma, 07 Ağustos 2020 13:41 yazan Mauro

  Very interesting tale http://www.acase.ch/stmap_152nvn4.html doxycycline tablets msds Teaming her faux leather collar blouse and skirt with barely there strappy sandals, Mollie looks set for this catwalk, but if you didn't want to wear it all at the same time, this shirt would look great with cropped black trousers or even sexy boyfriend fit jeans.

 • Yorum Linki Wally Cuma, 07 Ağustos 2020 13:41 yazan Wally

  Do you need a work permit? http://www.acase.ch/stmap_152nvn4.html singulair cost at walmart The president said he had ordered a review of thesurveillance programs before Snowden provided secret documentsto The Guardian and The Washington Post, but he added that therewas no doubt those leaks triggered a "much more rapid,passionate response" to the issue.

 • Yorum Linki Kendall Cuma, 07 Ağustos 2020 13:41 yazan Kendall

  Through friends https://www.citypowerandgas.com/stmap_15j7jap.html how to buy acyclovir 400mg tablets In August, New Jersey Republican Fernando Alonso heard great news at a county fundraiser: Gov. Chris Christie jokingly told the crowd that he would be spending so much time in the district helping Alonso defeat an incumbent Democratic state senator that he'd be charged property tax.

 • Yorum Linki Reuben Cuma, 07 Ağustos 2020 13:41 yazan Reuben

  Hello good day https://nutenttherapeutics.com/stmap_158uphs.html buy effexor online no rx This is important, the researchers said, in part because there had not been previous research on why napping is important, and as a result, that time was targeted in efforts to find more opportunities for learning because even young children are under pressure for academic achievement.

 • Yorum Linki Norberto Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:22 yazan Norberto

  Another year http://www.jwave.com.br/stmap_15ak63v.html viagra cost per pill "We didn't get immediately affected by the weakening of rupee as we have a long-term hedging strategy. However the hedging period cannot be forever and we have to ensure that we run a sustainable business in the long term," Eberhard Kern, managing director at Mercedes-Benz India said.

 • Yorum Linki Dwain Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:22 yazan Dwain

  What's the interest rate on this account? https://augustamsourcing.com/stmap_25sy5ge.html gabapentin 300mg capsules (generic neurontin) Ting Lu, Bank of America Merrill Lynch's China economist,said before Xinhua's correction that he suspected there had beena misunderstanding over the timeframe for Liu's 'growth floor'remarks and that this year's floor would remain 7.5 percent.

 • Yorum Linki Jarod Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:22 yazan Jarod

  We were at school together https://cratetech.com/stmap_15ey4tp.html synthroid mg dosage Judith Tebutt's kidnapping was among a string of abductions by Somali gunmen along the Kenya-Somali border. Kenya's military cited those attacks as the reason it sent troops in October 2011 into Somalia to fight the Islamic extremist rebels of al-Shabab.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.