Bu sayfayı yazdır

Abant Yamaç Paraşütü

 

Çatalca’da yaptığımız yer çalışması “çalışmalarından” sonra karar verildi artık bir Abant paklardı bizi. Cuma günü erken sayılabilecek bir saatte buluştuk, alışverişimizi yaptık, Yiğit’lerde bir soluklanıp buz gibi olmayan birer bira içtik. En sonunda yola hazırdık. Epey geç bir saatte Abant’a vardık. Yiğit’le ikimiz daha yeni gerçek kampçılık işine soyunmuştuk. Zifiri karanlıkta ilerlerken en sonunda varacağımız yere geldik. Göz gözü görmüyordu karanlıktan. İlk kampçılık dersi: kafa lambası kampın ana malzemesidir, bırakın çadır kurmayı zaruri ihtiyaçlarınızı gidermek için de şart.
 

Çadırla kuruldu ve sabah erken saatte kalkmak üzere tulumlara girildi. Haziran başı yayla geceleri soğuk oluyormuş sabah çadırdan kafamı çıkarttığımda ancak anladım nereye geldiğimiz. Yaylanın arkasında kalan daha küçük bir yaylaya kurmuştuk kampı. Etrafta yemyeşil bir düzlük, ağaçlar ve de otlayan hayvanlar var. Muhteşemdi.


Sabah yogasından sonra kahvaltı ve ardından da uçuş yapmak üzere yaylaya yola koyulduk. Paraşütler yanımızda ve her türlü yiyecek. Yaş-kuru meyveler, çokoprensler…
Kısa bir keşif gezisinden sonra rüzgarın güney esmesi nedeniyle, yukarıda küçük bir tepede birkaç uçuş denedik. Ama oranın rotor yaptığını fark edince indik yaylaya. O zamanlar daha bilmiyoruz tabi ki güney yamacını. Gün bol bol yer çalışmasıyla geçti. Uçma aşkıyla gelen bizler pek oturmayı yediremedik ilk gün.
 

Abant’a gelirken Atina Üniversitesinin yaptığı hava tahminlerine bakmıştık. Akşam saatlerinde yağmur görünüyordu ve de gerçek oldu. Biz kızlar çadırda yemek yapmak istemedik. Arabada oturduk, sonra da akşam kamp kutlaması için eksiklerimizi almak için doluştuk araca.

Kamp yerine ulaştığımızda yağmur dinmiş, hummalı bir çalışma başlamıştı. Hülya’yla ikimiz bir yandan ayşekadın fasulye, diğer yandan bulgur pilavını hazırlıyorduk. Menüde sarımsaklı yoğurtlu, közlenmiş patlıcan salatası ve cacık da vardı. Pandülcüler hazır mamalara pek prim vermez. Alpay’la Yiğit’se ateşten sorumluydular. Bir de Yiğit sucuktan sorumluydu tabi afiyetle yenen yemekten sonra herkes çadırına…

Pazar günü biraz daha hareketli geçti. Yaylaya gelen paraşütçüler, piknikçiler oldu. Ama rüzgar ancak akşam saatlerinde istediğimiz yöne döndü. O zamana kadar ne mi yaptık. Bol bol yer çalışması, manda kovalamaca, manda .okuna basıp kaymaca ve de tabi ki camışlama. Abant’ın en sevdiğim yönü belki de…

Bu arada gelen paraşütçülerin arasında THK eğitmeni Orhan Özgülbaş’ın olduğunu duyar duymaz Alpay araya girdi. Harness’ıyla kavuşamamış bir yedek paraşütümüz vardı. E tabi sağ olsunlar yardımlarını esirgemediler. Kısa bir katlama eğitimiyle bu iş de aradan çıktı.

Asıl tepenin aşağısında küçük bir tepe vardır. İrtifası 20 mt bile olmayan. Uzun zamandır uçmamış bizler rüzgarın doğru yönden esmesiyle davrandık kanatlara. Önce bayanlar. 

Güzel birkaç uçuştan sonra yukarıya çıkmaya karar verdik. Bir yada iki çıkış yapılmıştı bizden evvel ama hava tahminleri yine tuttu ve hava bozdu. Hızla toplanan paraşütlerin ardından bir yağmur boşandı… Kimimiz mutlu kimimiz buruk çıktık dönüş yoluna.
İlk Abant’tan bana kalanlar, güzel bir manzara, lezzetli yemekler, huzur ve yere serilmece. 

Özet: yumak olmuş paraşütler, yorgunluktan uykuya dalmış insanlar, ağaç altı gölgesi ve karpuz. Ancak böyle yaşadığımı hissediyorum aslında…

 

Okunma 7587 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 16 Kasım 2011 11:21

1533 yorum

 • Yorum Linki Automatic Brick Machine Pazartesi, 11 Ocak 2021 23:53 yazan Automatic Brick Machine

  本物と同じカルティエ指輪コピー http://nswschoolanimals.com/sheep/sheep-handling/
  Automatic Brick Machine https://www.blockbrickmachine.com/automatic-brick-machine/

 • Yorum Linki johnanz Cumartesi, 09 Ocak 2021 17:49 yazan johnanz

  caOrmn http://waldorfdollshop.us/ waldorf doll

 • Yorum Linki Lenny Cumartesi, 09 Ocak 2021 09:01 yazan Lenny

  magic story very thanks http://spadeindex.com/maxalt-mlt-generic-jsiw maxalt lingua 10mg preis Though the National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism says a standard serving is 5 ounces, varieties of wine glass shapes, sizes and colors make it hard to keep track of just how much goes into a glass.

 • Yorum Linki Wallace Cumartesi, 09 Ocak 2021 09:01 yazan Wallace

  Can you hear me OK? http://www.sp42.sosnowiec.pl/ibuprofen-dosage-adults-eosc what if you take ibuprofen before surgery During his latest attempt to apply for a license in November 2012, he wrote: "I feel my actions do not rise to the level of a denial of my Medical Licensure Application. I have been aggrieved and adversely affected by not being able to work as a physician in the state of Indiana."

 • Yorum Linki Korey Cumartesi, 09 Ocak 2021 08:52 yazan Korey

  this is be cool 8) https://www.weber.co.za/ventolin-hyperkalemia-tezr ventolin 90 mcg inhaler M-Bone, a member of the popular hip-hop group Cali Swag District, was shot and killed on May 15, 2011. According to TMZ, the 22-year-old rapper was the victim of a drive-by shooting in Inglewood, Calif. M-Bone, whose real name was Montae Talbert, was standing next to his car in front a liquor store at 11:32 p.m. when the shots were fired. TMZ's sources also say the shooter was alone and raced down La Brea Ave. after firing on M-Bone. Cali Swag District is best known for their 2010 hit, 'Teach Me How To Dougie,' about the popular 'Dougie' dance, which went all the way to No. 1 on Billboard Heatseekers chart.

 • Yorum Linki Felix Cumartesi, 09 Ocak 2021 08:48 yazan Felix

  Where's the nearest cash machine? https://premiumparts-global.com/naproxeno-1gr-vjcr naproxeno con carisoprodol para que sirve Spanish and Italian bonds' yield premia - a gauge of theextra return investors demand for lending to lower-rated eurozone governments - have more than halved from levels hit at theheight of the debt crisis in 2011 and mid-July 2012.

 • Yorum Linki Mitch Cumartesi, 09 Ocak 2021 08:48 yazan Mitch

  Whereabouts in are you from? http://xtremepaint.ro/pristiq-vs-zoloft-vjcr cost of pristiq at costco "Whilst the settlement draws a line under the legal action and we are pleased the Trust has admitted wrongdoing, we cannot begin to think about rebuilding our lives until the NMC investigations are complete.

 • Yorum Linki Eblanned Cumartesi, 09 Ocak 2021 08:48 yazan Eblanned

  Could you tell me the number for ? http://thai.frf.or.th/mua-thuc-risperidone-tezr harga obat risperidone 2 mg generik The Nasdaq-styled ChiNext Composite Index ofmainly high-growth, high technology start-ups listed in Shenzhenwas an underperformer, diving 3.6 percent. It is still up nearly71 percent on the year. (Reporting by Clement Tan; Editing by Richard Borsuk)

 • Yorum Linki Micah Cumartesi, 09 Ocak 2021 08:48 yazan Micah

  How much is a First Class stamp? https://www.sushigamers.com/pms-valacyclovir-eosc valacyclovir dose mims Greenblatt has slowly accumulated smart machines to go with his smart staff, starting in 1999 with a $200,000 piece of gear that does wire bending and butt welding. (Incredulous Marlin workers likened the purchase to using a howitzer for killing mosquitoes.) Marlin now has $3.5 million worth of computerized industrial robots--a couple that can pull and bend hundreds of feet of wire a minute; an automated router; an automated welder; a steel-punch press; a cutting laser. These aren't the kinds of robots you see on newscasts about assembly-line work; they don't have jointed, anthropomorphic arms wheeling in every direction. They're really just highly automated, highly computerized, and very fast manufacturing machines. Greenblatt nods at one of them. \"I could have had a yacht instead of that,\" he says, though Greenblatt isn't really a yacht guy.

 • Yorum Linki Alonzo Cumartesi, 09 Ocak 2021 08:34 yazan Alonzo

  What do you like doing in your spare time? http://thai.frf.or.th/omeprazole-40-compendium-eosc mylan esomeprazole monograph Two men have been charged with more than 100 counts of animal cruelty in connection with a Lake Elsinore breeding facility where thousands of rodents and reptiles had to be euthanized because of the conditions inside.