ALADAĞLAR - SIYIRMALI KAPIZ

Başlığı okuyunca ‘burası da neymiş’ dediğinizi duyar gibi oluyorum. İşte yine acayip adı olan bir dağ! Aladağlar’ın ıssız , unutulmuş bir köşesindeki bu yassı kaya yığını, oldukça uzun bir süredir aklımda olan ama bir türlü denk düşürüp de gidemediğim bir tırmanıştı.Akşampınarı’ndan Sıyırma boğazına girerken,güney yönünde Little Trango olarak tanınan kulelerle ,Avcıbeli vadisinin sol duvarlarını oluşturan sırt hattı arasından gözükür Sıyırmalı Kapız, kırıklı ve uzun, altında dik duvarı olan bir kaya sırtıdır.Sonra,siz yürüdükçe gözden kaybolur,bir daha da görmezsiniz… Bu sefer , Kürşat ile amacımız Kaldı Dağı’nın kuzeyini tırmanmaktı ve gecenin bir köründe duvarın altına,buzulun yanında bivak atmıştık.Aladağ’ın Ağustos kuraklığında ,böyle gürül gürül dere akan bir yerde olmak ne güzeldi!


Alışkanlığımız olduğu üzere, uzun bir rotaya girmeden önceki gün ,alışma ve ısınma niteliğinde daha kısa bir rota tırmanırdık ve yine öyle olacaktı.Derin bir uykunun ardından ,ertesi sabah, keyifli bir kahvaltı ve kahve sonrasında gözlerimiz günün ehemmiyetine uygun bir rota aradı ve buldu:Sıyırmalı Kapız.Little Trango’nun Güneye devam eden sırtı ve Kaldıbaşı’nın kuzeye uzanan sırtının birleştiği yerde olan Sıyırmalı Kapız Dağı’nın ,Kaldı buzul çanağı’na bakan duvarları dik ve yekpare gözükür. Ancak gözüktüğünün tersine,bu dağ bir çok ayrı(ama birbirine yakın) kaya parmak ve kulesinden oluşmaktadır ve karmaşık bir yapı sunmaktadır.Dağla ilgili hiçbir kayıt olmadığından dolayı neresi tırmanılmış,kim çıkmış gibi bilgiler hiç yok ama pek az tırmanılmış bir yer olduğu da gerçek.
 

Tembelliği bırakıp,bivak yerimizi terkederek buzul çanağının curuflu sırtları arasından çanağın en ucuna doğru ilerlememiz biraz zaman aldı.Sıyırmalı Kapız’ın hemen kuzey sırtı üzerindeki bele ulaşan dik ve su aşındırmış görünümlü bir kulvara baktık. Kulvar’ın serbest gideceğini tahmin ederekbasit tırmanışlarla giriştik işe, gerçekten de ilk kısımlar rahattı,hızlı şekilde III derece ve sağlam olan kayada yükseldik.Arada etap etap karşımıza çıkan daha zor veya çürük yerleri de fazla dert etmeden geçtik. Böylece ,ipi açmadan bu 200 metrelik dik etabı tırmandık.Bu arada ikimiz de birbirimize ,hoşumuza gitmezse ip açmaktan çekinmemeyi önermiştik.Kürşat ile zevkli ve eski bir tırmanış arkadaşlığımız vardır. İkimiz gittiğimiz tırmanışlarda,o gün iyi olan lider gider,kötü hisseden artçı gelir, hiçbir zorlama olmaz ve garip bir mizah duygusunu paylaşırız. Uzun lafın kısası, dağa gitmeyi sevdiğim bir adamdır Kürşat.

Kulvarın bizi çıkarttığı sırt oldukça keskin ve hemen arkası Trango’nun çanağına düşen büyük bir boşluk.Sırtın kuzeyindeki duvar etaplarının hemenüzerindeki ufak,dar setler ve kısa ,dikçe etaplardan tırmanarak Sıyırmalı Kapız’ın kuzeyine yan geçiyoruz.Tırmanışın bu kısmı bile oldukça boşluk hissi veriyor. Dağın kuzeyinin tırmanmamız gereken etapları dik ve hatta negatifli ,ara noktası kıt ve sapsarı-kızıl renkli gözüküyor,bu da hiç hoşumuza gitmedi..Neyse,görürüz diyerek dik slab’lar, kısa bir çarşak yangeçişi ve yine bir slab tırmanarak rota altına varıyoruz.Artık, esas ve en yüksek zirvenin hangisi olduğu anlaşılıyor: hemen önümüzdeki kulenin üzeri.


Biraz bakınma,biraz sıvı alma, bir parça çikolata yeme gibi rutinleri takiben,malzemeleri kuşanıp kaya botlarını giyince,Kürşat lider girmek istiyor.İki kulenin sırtları arasında çürük,döküntülü ve sarımtırak renkli başlayan derin bir kaya kulvarı yukarı gidiyor,sevimli bir yer değil ve tamamen dik.Ara emniyet konusuysa adı var kendi yok gibi olsa bile ,Allahtan öyle değil ,Kürşat sağlam noktalar atmayı başarıyor.Bu şekilde , kırmızı-yeşil çift iple yükselen Kürşat,kısa duraklamalarla kulenin sırtı üzerine varıp görüş açımdan çıkıyor.Azsonra da istasyonu kurduğunu bağırarak beni yanına alıyor.Kaya kulvarının zorluğuna III+, IV- derece denilebilir ama çürüklük her tür derece tahminini saptırıyor bence. Bu tür yerlerde, görece kolay yerler bile son derece başbelası olabilir.. Kulenin omzuna tırmanınca Kürşat’ın istasyonunu görüyorum.Zirveye ulaşan yarım ip boyunu da ben lider gidiyorum,III derece ve tabii ki çürük. Ancak manzara etkileyici :Kaya parmakları arasında tırmanan iki dağcı! Zirveyi oluşturan küçük platformda bir taş baba var ama aradığımız halde hiçbir yazı,not vb. bulamıyoruz.Bizden evvel birileri elbette ki tırmanmış, ama bizim kuzey rotasından olması çok olası değil.Anlaşılan o ki, Avcıbeli vadisi veya Kaldı buzul çanağı tarafından daha kolay bir rotası var bu dağın,zaten zirveden bakınca da bu olasılık görülebiliyor.


Esas manzara Kaldı’nın kuzey duvarı ve buzulu , rota incelemek açısından mükemmel bir konumdayız.

Havada ince , mat bir bulut katmanı var,gerçi hiç de şikayetçi değiliz,çünkü güneşte pişmek yerine serin olmasını tercih ediyoruz.Ancak uzaktan uzağa gökgürültüsü duyar gibi olunca inişe başlıyoruz. İnişin ilk kısmını 25 metre kadar serbest alçalarak,sonrasınıysa bir adet halkalı sikke çakıp çift iple 60 metre kadar iniş yaparak hallediyoruz.Dağın kuzeyindeki ,slab’ları , çarşaklı etabı ve setleri inip, sırta,oradan da dik kulvarımızı izleyerek buzul çanağına…

Rota hakkında yapılabilecek yorum: Tırmanış,çürüklük nedeniyle zevkliliğinden yitirse bile,değişik,ilginç bir dağın farklı bir rotası.Tunç Fındık

Okunma 5708 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 22 Aralık 2012 23:11

189 yorum

 • Yorum Linki abrata17639 Çarşamba, 28 Ekim 2020 16:43 yazan abrata17639

  https://multi-gamer.de/community/profile/sarms1460851/ Best place to buy legal steroids, best place to buy ostarine uk. That is why you need to buy steroids UK if you want to build muscles in an effective, efficient and timely manner. https://minaspunovirtual.net/community/profile/sarms43257762/ Human growth hormone canada, human growth hormone help you grow taller. It also helps to increase strength, thus making your lifting training more effective. https://www.highlandfriends.com/community/profile/sarms38923017/ Female bodybuilding macro calculator, female bodybuilding competition diet. The drug might also be taken in a dose that is as low as 200 mg if it is being used as a booster in a steroid cycle. https://foodallergyhelp.org/community/profile/sarms14607833/ Mk 2866 with trt, mk 2866 for sale. Male pattern baldness is one of them. https://popideadeals.com/community/profile/sarms47968667/ Anadrol nz, steroids 2020. And is often known as the 'girl steroid' because it is considered safe for use by women as well as men. https://cmmprogrammer.co.uk/community/profile/sarms45393464/ Ostarine and pct, ostarine and gw results. Although tren doesn't cause much strain to the liver, it is very harsh on the body. https://indianmamas.com/community/profile/sarms42409843/ Anavar u apotekama, anavar u apotekama. We do not advocate the use of steroids or other banned substances. https://peetisalive.com/community/profile/sarms10072315/ Lyrics max jenmana ost 2gether, lyrics max herre 1ste liebe. The steroid stimulates the specific parts involved in metabolism and breathing problems. https://tuafertility.com/community/profile/sarms27833267/ Cardarine how to take, cardarine how much fat loss. For more experienced athletes and weightlifters, a more advanced supplement like HMB might be what you need to push past your current plateau and increase muscle mass and power. https://dev.eloi.com.au/community/profile/sarms29815140/ Zendava dbol, quanto dianabol assumere. Steroids are illegal, they can be expensive, and if you don't know what you're using. https://creativehealthcareconcepts.org/community/profile/sarms36452453/ Somatropin uk buy, somatropin uk price. As that would clog the filters and damage the car itself. https://movietvforums.com/community/profile/sarms30257294/ Sarms hgh, sarms hgh stack. Steroids taken for speed are often different than those for endurance. https://www.contapp.uk/community/profile/sarms21097027/ Best sarm cycle for mass, best sarm for over 50. This might have come off as a shock to you if you are not in favor of using steroids. https://techdreams.foundation/community/profile/sarms27263617/ Anavar 3 month results, anavar 3 week cycle results. However, you should be aware that the drug that is safe for you may be dangerous for another person. https://thetestimonyofchrist.com/community/profile/sarms40686457/ Women's bodybuilding vancouver, women's bodybuilding 80s. First Off, What The Hell Are Steroids?. 123ewqasd

 • Yorum Linki Sara Salı, 27 Ekim 2020 12:06 yazan Sara

  I'm not sure que es hydroxyzine hcl Fifty-four percent of Americans think capitalism is working well, the survey says, but the fact that the majority is so slim is seen as a warning sign of rising pessimism. "The idea that America is an opportunity society is a longstanding bedrock belief," said Robert P. Jones, CEO of the Public Religion Research Institute, which helped conduct the study. "But striking numbers of Americans, especially younger Americans, have become pessimistic about their prospects for economic mobility and doubt that hard work leads to success."

 • Yorum Linki Cletus Salı, 27 Ekim 2020 12:06 yazan Cletus

  A financial advisor ibuprofeno 600 mg como tomar In 2012, HP had to take a multibillion-dollar writedown for its takeover of Autonomy, enraging investors. The deal capped a tumultuous decade for the company that included the 2006 "pretexting" scandal, which led to the resignation of Chairwoman Patricia Dunn.

 • Yorum Linki Tanner Salı, 27 Ekim 2020 12:06 yazan Tanner

  Is there ? nizoral hair growth study "I've known him since I was 12 and when we finish playing I'm sure we'll get on really well with each other but right now it's hard to be best of friends because these matches are so tough physically and mentally," Murray said.

 • Yorum Linki Virgil Salı, 27 Ekim 2020 12:06 yazan Virgil

  I'm on a course at the moment my dnafit login “Being a fly ball pitcher, it makes it more difficult, there’s no doubt about it,” Girardi said of Hughes’ home-road splits. “He has had a hard time keeping the ball down in the zone, and teams are putting long at-bats on him and that has gotten him into trouble.”

 • Yorum Linki Clinton Salı, 27 Ekim 2020 12:06 yazan Clinton

  I'd like to open an account clindamycin phosphate 1.2 /tretinoin 0.025 gel Brett Anderson finds the suggestion that DiMaggio fathered the two children "disgusting," Hess said. She said the family had not yet received a DNA request directly from DiMaggio's family and declined further comment.

 • Yorum Linki Quincy Salı, 27 Ekim 2020 11:24 yazan Quincy

  I came here to work does isotretinoin cause hair fall We will find out, and soon, if Rodriguez walks away from baseball because he decides he is physically unable to perform. We will find out if retiring means he still gets the rest of his money from the Yankees, or if somehow that changes if baseball suspends him without pay whether he retires or not.

 • Yorum Linki Rogelio Salı, 27 Ekim 2020 11:24 yazan Rogelio

  I'm not interested in football flex now hfwu nrtingen Anyway, the Yanks lost, correctly. To nobody’s surprise, the votes were cast strictly by geography. In the Bronx, Robertson received 87% of the vote. In Canada, Steve Delabar got 78.7% of the vote. This had little to do with ERA or All-Star worthiness, and much to do with fan frenzy. Delabar also carried the South, big-time, because of his Kentucky roots, and finished with 9.6 million votes.

 • Yorum Linki Sylvester Salı, 27 Ekim 2020 11:24 yazan Sylvester

  Very funny pictures ondansetron hcl 4 mg para que sirve During pregnancy, labor and delivery, the expectant father often gets overlooked. So much of the focus is on the mother and baby (for good reason), but it is normal for dads-to-be to feel nervous, anxious or downright petrified.

 • Yorum Linki Getjoy Salı, 27 Ekim 2020 11:24 yazan Getjoy

  I'll put her on rogaine foam opiniones Albert Greco, a book-industry expert at the business school of Fordham University, said the remedy proposed by the department of justice "does not address the long term issue of book pricing in the United States."

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.