Necdet Turhan - Söyleşi

 

NECDET TURHAN İLE SÖYLEŞİ


Dağcılık, diğer bir çok spor dalı ile karşılaştırıldığında oldukça zorlu ve çetin sayılabilecek bir spor dalı. Doğa sporları arasında da özel bir yeri var. Güçlü bir fiziksel kondüsyon ve iradenin yanı sıra iyi bir eğitim ve tecrübe gerektiriyor. Herhangi bir problemi olmayan insanlar için bile zorluklarla dolu olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğimiz dağcılık sporunda son yıllarda engelli sporcuların başarılarına tanık oluyoruz. Bunlardan belki de en dikkat çekeni görme engelli dağcı Erik Weihenmeyer tarafından 2003 yılında gerçekleştirilen Everest tırmanışı. Bir çan sesinin ardından, hiç görmeden buz seraklarını, kaya etaplarını geçip binlerce metre tırmanmak ve dünyanın zirvesine ulaşmak! Bir çok insan için ancak gerçekleşmesi imkansız bir hayal olarak nitelenebilir belki, ama azmin ve çalışmanın sonucu olarak tarihte yerini almış bir gerçek artık.


Bütün imkansızlıklara rağmen ülkemizde de başarılı bir çok engelli sporcu bulunuyor. Basketbol, futbol, yüzme, kayak gibi birçok spor dalında uluslar arası başarılara da imza atan engelli takımlarımız ve bireysel sporcularımız var. Sayı olarak az olmakla birlikte, doğa sporları ile ilgilenen engelli sporcularımız da bulunmakta. Bu sporculardan biri de Necdet Turhan. 1990’ların başından itibaren dağcılık yapan ve son yıllarda atletizmle de ilgilenmeye başlayan Turhan, her iki spor dalında da ülkemizde bir çok ilki gerçekleştirmeyi başarmış bir sporcu. ODTÜ Dağcılık ve Kış Sporları Kolu’nda (DKSK) dağcılık eğitimlerini tamamlayan Turhan, Uludağ, Beydağları ve Erciyes gibi dağların ardından 2002 yılı Temmuz ayında Ağrı Dağı’na tırmanarak ülkemizin en yükseğe tırmanan görme engelli sporcusu oldu. 2002 New York, 2004 Atina ve 2005 Kasumigaura maratonlarına da milli sporcu olarak katılan ve hepsini başarı ile tamamlayan Necdet Turhan ile tırmanış tekniği, Ağrı tırmanışı, maraton koşuları ve 5 kıtada 5 maraton ve 5 zirve tırmanışını da içeren gelecek planları ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik. İlginizi çekmesi ümidiyle,


Serkan Girgin, 28/05/2005   Sayın Necdet Turhan, Türkiye’de dağcılık yapmakta olan görme engelli bir sporcu olarak kendinizden kısaca bahseder misiniz? 
Ben dağcılık dışında atletizmle de ilgileniyorum ve var olan durumu ifade etmek gerekirse: halen Türkiye’de maraton koşan ve dağcılık yapan ilk ve tek görme engelli konumundayım. Geçmişte dağa giden ya da götürülen görme engelli arkadaşlar olmuş, örneğin Erciyes’e gitmişler. Fakat sporcu değiller, bir heves olarak kalmış dağ ile olan ilgileri. Alana dair herhangi bir eğitim ya da disiplinleri olmamış. Benim durumum daha farklı. Elimden geldiğince gerek atletizmde, gerekse dağcılıkta bir sporcu formasyonu ile hareket etmeye çalışıyorum. Gerçi son süreçte dağlar biraz geride kalırken atletizm bir parça öne çıktı. Fakat son tahlilde her iki alanın da  benim yaşam tarzım olduğunu söylemeliyim. Doksanlı yıllarda ODTÜ’de öğrenciydim. Spor öyküm orada başladı diyebilirim. Gerçek anlamda atletizm ve dağcılık ile ODTÜ’de tanıştım. Benim spor ocağım ODTÜ. 1994 yılında Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden şeref öğrencisi statüsüyle mezun oldum. Değişik işlerde çalıştım. Şu an ise Bursa Nilüfer Belediyesi Engelliler Danışma Masası sorumlusuyum.


“Spor öyküm ODTÜ’de başladı diyebilirim” dediniz. Daha öncesi de mi var? Örneğin dağcılık anlamında?


Evet, dağlar anlamında öyle. Dağcılık demiyorum dikkat ederseniz. Ben sonradan görme engelli oldum, 23 yaşındaydım. Gördüğüm yıllarda dağa gitmeye başladım. Örneğin Uludağ benim meskenimdi. Uludağ’ın derelerinde alabalık avlardım. Bir tür doğaya çıkıştı bu; özgün, bana özgü bir çıkış. Yıllarca devam etti, fakat dağcılık değildi bizim anladığımız tarzda. Dağlara, doğaya gönül veriş, bir  motivasyondu o... Görme engelli olduktan sonra da bu motivasyon yüreğimde kaldı ve ODTÜ  yıllarımda dağlara taşıdı beni. Üniversitenin Dağcılık ve Kış Sporları Kolu’nda (ODTÜ-DKSK) buldum kendimi. Tabii önceleri bazı sıkıntılar oldu, arkadaşlar için alışık olmadıkları bir durumdu bu. Bir görme engelli gelmiş ve dağlara gitmek istediğinden, Dağcılık ve Kış sporları Kolu’na üye olmak istediğinden söz ediyor. Fakat dağlar riskli. O riskler ile karşılarında duran körü bir araya getirdiklerinde doğal olarak arkadaşlar kaygılanıyor, kafaları karışıyordu. Bu anlamda ilk yıl yadırgandım, etkinliklerin büyük bölümüne götürülmedim. Böyle olmasında beni tanımıyor olmalarının payı büyüktü. Fakat inat ettim ve ayrılmadım koldan.  Atletizmle tanışmama vesile olan antrenmanlara düzenli olarak geldim. Koşma tekniğim de yok o zamanlar, bir arkadaşın kolundan tutup koşuyorum. Bazen kolunu tutacak arkadaş bulamadığım oldu. Buna rağmen yılmadım, kimseye de küsmedim. İlk yıl böyle antrenmanlarla geçti. Bu arada beni tanıdılar, farklılığım ve motivasyonum gözlemlenildi zannederim. İkinci yıl eğitimlerimi almaya başladım. Sorunlar yine oldu; aşama, aşama çözdük hepsini... Üç yıl boyunca faal üye olarak etkinliklerde yer aldığım için Onur Üyeleri arasına seçildim ODTÜ  Dağcılık ve Kış Sporları Kolu’nun. Yani sonuçta yüreğimdeki motivasyon kazanmıştı. Gördüğüm yıllardan beynimde, yüreğimde kalan anılar kazanmıştı.


Dağlara tırmanmak sıradan insanlar için bile oldukça zor bir aktivite. Görme engelli olmanın getirdiği ek zorluklar tırmanışı daha da zorlaştırıyor şüphesiz. Bu durumla nasıl başa çıkıyorsunuz?

Doğal olarak zorluklarla tek başıma değil de ekip kolektivitesi ile başa çıkmaya çalışıyoruz. Benimle birlikte olanların sabırlı ve gönüllü olmaları gerekir. Aslında çok yormam ve üzmem arkadaşları dağlarda. Fakat her şeye rağmen dağlar riskli ve bu risklerin ortasında her ne kadar özgün bir tekniği ve bazı yetenekleri olsa da bir kör var. Sonra uzun etkinliklerde durum daha da farklı, özellikle partnerim açısından. Bir görme engelli ile aynı çadırı uzun süre paylaşacak arkadaşın hadiseyi ve bu hadise karşısında kendisini iyice tartması gerekir. Konu partnerliğe gelmişken ODTÜ-DKSK antrenörü Nevzat Öntaş’a teşekkür etmek isterim. 2000 ve 2002 yıllarında yaptığım her iki Ağrı çıkışında partnerim olduğu ve kahrımı çektiği için... Aslında teşekkür edilecek çok arkadaş var: Mete Hacaloğlu gibi, Erdem Tuç ve Burçin Didinedin gibi, Murat Özdemir gibi. Hepsinin bana emeği var. Hepsi önümün açılmasında katkı yaptılar ve özverili davrandılar.


Tırmanma tekniğinizden bahsedebilir misiniz?

Temelde ya da olağan durumlarda kullandığım teknik iki baton ve bir çandan oluşuyor. Deneme yanılma ile buldum bu tekniği, öneren ya da şöyle yap diyen olmadı. Tesadüfen Ilgaz’daki bir etkinlik esnasında belirginleşti bu durum. Kesin hatırlamıyorum, yıl 1992 veya 1993, ana kamp yerinde kalmam kaydıyla götürülmüştüm Ilgaz’a. Gıda Bölümü’nden bir arkadaş vardı, Murat Özdemir, onunla birlikteyiz... Kamp attığımız düzlükte kar var. Murat bir filmde görmüş körlerin ses ile yönlendirildiklerini. Bana önce uzun bir sopa bulup verdi, baston ya da baton niyetine. Sonra benden uzaklaştı ve seslendi. Sesine yürüdüm Murat’ın. Tekrar uzaklaştı ve tekrar seslendi, yine yürüdüm daha doğrusu yürüyebildim bağımsız olarak. Bu müthiş bir şeydi benim için. Sevincim, mutluluğum anlatılır gibi değil. Sonra baktım Murat benim yanımdan ayrılırken ayakları karda ses çıkartıyor, ayak seslerini duyuyorum. Bunu söyledim ona, “Murat, sen benden uzaklaşıp seslenme. Senin hemen ardından gelebilirim herhalde, ayak seslerini duyuyorum senin.” dedim. Öyle de yaptık; o yürüdü, ben onun karda çıkan ayak seslerini izledim. Ertesi gün kampı söktük, Kastamonu asfaltına yöneldik. Ekip düzeni içinde yürüyen bir kör vardı  artık, arkadaşının kolunu tutmadan yürüyen. Bir kör... ODTÜ 6. Yurtta kalıyorum o dönem. Yurttaki odamda değerlendirdim olup biteni. Hep yapardım bunu, her etkinlik dönüşünde kabartma yazı ile. Kendim için hazırladığım teknik raporlardı bunlar.  Yine yazdım kabartma yazıyla, nasıl yürüdüm? nasıl oldu? gibi. Şu an kesin hatırlamıyorum yazarken veya yazdığım notları daha sonra okurken beni sürekli yönlendirebilecek sesin bir çan olabileceğini, sopa yerine de baton kullanabileceğimi düşündüm. Daha sonra katıldığım Beydağları etkinliğinde her şey yerli yerine oturdu. İki baton ve bir çan ile aştım Beydağları’nı, Tahtalı’da zirve yaptım.  Kesme Boğazı’ndan Kındıl Çeşme’ye indik Antalya-Elmalı çıkışından bir hafta sonra. Ardından ikinci ve üçüncü Beydağları geçişim oldu sonraki yıllarda, kendime daha hakim ve daha deneyimliydim bu geçişlerde.

Uyguladığınız belli bir antrenman programı var mı?


Düzenli koşuyorum. Koşularımda hedefim uzun mesafe yarışlarına kendimi hazırlayabilmek. Şu an bire bir benimle ilgilenen bir atletizm antrönörüm yok. Uzun mesafe koşucularının dikkat etmesi gereken antrenman kurallarına uymaya gayret ediyoruz. Bir koşu partnerim var, Harun Karaağaç. O da benim gibi Master sporcu. İhtiyar delikanlılarız yani biz, üç yıl sonra yarım asırlık olacağız. 2000 yılından bu yana elden geldiğince istikrarlı bir tarzda yarışlara gidiyorum. Üç yurt dışı maraton deneyimim oldu, 2002 New York,  2004 Atina Maratonları ve bu yıl 17 Nisan Günü Japonya'da koştuğum Kasumigaura Körler Maratonu... Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu’nun yurt dışına gönderdiği ilk görme engelli atlet ben oldum. Yine Atina Maratonu’nu koşan ilk görme engelli Türk atlet olduğum gibi. İşin gerçeği her iki alana da, yani atletizm ve dağcılığa, Türkiye’de soyunan ilk görme engelli sporcu olduğum için nereye gittiysem, ne yaptıysam hep ilk oldu. Örneğin Avrasya Maratonu’nun 15 km etabına ilk katılan kör atlet oldum. Geçtiğimiz yıl, yani 2004 Yılı'nda  beşinci kez koştum Avrasya’yı. Yine yanlış anımsamıyorsam dört de yarı maratonum var katıldığım. Hiç görmediğim için yarış ve antrenmanlarda kısa bir ip koordinasyonuyla koşuyorum. İpin bir ucu yanımdaki sporcuda diğer ucu da benim elimde oluyor. Atletizm doğal olarak dağ performansımı da destekliyor. Bir ara Bursa-Narlıdere’de kaya çalışırdım. Lider çıkış yapamıyorum. Denemedimde zaten. Emniyeti öncesinde alınmış çıkışlar tam bana göre.


2002 yazında gerçekleştirdiğiniz tırmanış ile ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’na tırmanan ilk görme engelli sporcumuz oldunuz. Bu tırmanış hakkında bilgi verir misiniz?

2002 Temmuz ayında yaptığım ve zirve ile sonuçlanan o çıkış benim ikinci Ağrı deneyimim oldu. İlk kez 2000 yılında gittim Ağrı Dağı’na. 4500 m. kadar yükseldim. O etkinlik benim için düşünülmemiş, genel nitelikteydi. Sofya Üniversitesi’nden misafir dağcılar vardı. İşin en kritik yanı buzul eğitimim yoktu. Gerçi 2002 yılında yaptığımız çıkış esnasında doğa gezileri dışında hiç dağ deneyimi ve eğitimi olmayan, bir büroda kendilerine teorik olarak kazma ve krampondan söz edilmiş insanların zirveye götürüldüklerini gördüm. Tabii bu hoş bir durum değil. Benim 2000 yılında Ağrı’ya gitmem sonrası için çok yararlı oldu. Dağı iyice anlattırdım arkadaşlara, adeta kafama yazdım. Zihin fotoğraflarımı oluşturdum beynimde Ağrı’ya dair. Biliyorsunuz Ağrı’da ikinci kamp yeri 4200’e kadar pek sorun yok eğer yaz çıkışı yapıyorsanız. Problem olarak iş dönüp dolaşıp ikinci kamp yerinden sonrasına ve Buzul’a geliyordu benim için... Önce buzul ile tanışmam gerektiğini biliyordum. Kaçkar’a gitim Bursa Uludağ Üniversitesi’nden arkadaşlarla.Yarım yamalak bir çalışma oldu benim için Kaçkar Buzulu, fakat yine de yararlıydı. En azından kısa kazma ile bu işin olmayacağını gördüm. Elimdeki kazma uzun olmalı, aynı zamanda baton işlevini de görmeliydi. Gerçi Ağrı zirve tırmanışım esnasında uzun bir kazma kullanmama gerek kalmadı buzulu geçerken. Kar vardı, arkadaşlar ile ip birliği içinde kolaylıkla geçtim riskli olan buzul başlangıcını. Temmuz’da gittik Ağrı’ya. Buna rağmen 4200 metreden başlıyordu kar. Çadırların hemen üstünde krampon taktık ve ip birliği içine aldılar beni. En büyük sıkıntı yükseldikçe artan rüzgardı. Öyleki bir yerden sonra çan sesini duyamaz oldum. Bir süre sonra birbirimizin sesini de eğer yan yana değilsek ve birbirimizin kulaklarına bağırmıyorsak duyamaz hale geldik. Rüzgarın iyice arttırdığı soğuk da işin cabası. Hiç hesapta olmayan, o ana değin hiç düşünmediğim bir olanak doğdu yürüyebilmem için o an. Önümdeki arkadaşa beni bağlayan ipi takip etmeye başladım. Yani önümdeki çanı duyamıyor, fakat Bora Balya ile aramızdaki ipin yönlendirmesiyle yürüyebiliyordum. Sonuçta o çetin koşullara rağmen zirveye ulaştık. Ben dağcılığın ne demek olduğunu o etkinlik esnasında  anladım. Benim bir görme engelli olarak karşılaştığım en zorlu dağ ortamıydı. Örneğin kendimce idmanlıydım, hazırlık olsun diye neredeyse bir yaz koştum Bursa Atatürk Stadyumu’nda. Ama yetmedi, sık sık tükendim, sık sık mola istedim. Özellikle 5000 sonrasında. Her molada da kendimi telkin ettim, direnmek ve başarmak için. Sporcu olmanın ne anlama geldiğini net olarak kafama yazdım Ağrı zirve tırmanışım esnasında... Tırmanışta bana destek olan ORDOS ekibine, Nevzat Öntaş, Hakan Kocakulak, Bora Balya, Serkan Girgin ve Tuncay Canpolat’a teşekkür ederim.

Ağrı tırmanışınız dışında daha önce gerçekleştirdiğiniz başka ilkler oldu mu?


Daha önce de belirttiğim gibi, bir sporcu formasyonu ile dağcılık ve atletizmi ülkemizde ilk deneyen görme engelli ben oldum. Bu yüzden her iki alanda yaptıklarım doğal olarak ilk oluyor, bilinse de, bilinmese de bu böyle. Örneğin 2000 yılı Avrasya Maratonu’nun 15 km olan etabı var, New York ve Atina Maratonları var, Japonya'daki maraton var... Türkiye’de katıldığım diğer yarışlar ve tırmandığım diğer dağlar var. Alanya Yarı Maratonu var, Tarsus Yarı Maratonu var. Düşündükçe listeyi daha da uzatmak mümkün. Mesela değişik dönemlerde ve birden fazla sayıda gidilmiş dağlardan düşünürsek: Ağrı, Erciyes, Beydağları, Uludağ, Sonra Kaletepe var. Umarım yakında da Süphan olacak.


Maraton koşusu gerçekten oldukça zor ve yoğun hazırlık gerektiren bir spor dalı. Koşu öncesi hazırlık sürecinizi anlatır mısınız?

Evet, maraton koşmak zor. Aslında koşmak değil de hazırlanmak zor. Ben hep söylerim, atletizm dağcılığa kıyasla daha yoğun emek gerektiriyor. Düzenli, fazlaca ara vermeksizin çalışmanız şart. Bedeninize sürekli yatırım yapmalı, onu koşacağınız yarış öncesinde fit konumda tutmalısınız. Bir de benim gibi görme sorununuz varsa, körseniz yani, işler daha da çatallaşıyor. Antrenmanlardan yarışlara değin atletizm pistinde ya da koşu parkurunda hep bağımlısınız, hep bir ikinci sporcuya ihtiyacınız var. Düzenli ve uzun süreli hazırlık gerektirdiği için benim atletizmdeki bağımlılığım dağcılığıma kıyasla daha fazla. Başlangıçta Bursa Atatürk Stadyumu’na gider, pistin kıyısında durur, elimde koşmam için gerekli ip çevreme seslenirdim: “Benimle koşacak yok mu? Benimle koşacak yok mu?” diye. Kimseyi bulamayıp mahzunluk içinde geri döndüğüm günler oldu Stadyum’dan. Bir anda iletişim olmuyor, bir anda insanlar sizi benimseyemiyorlar. Pistte ortalık cıvıl, cıvıl ama siz geri dönüyorsunuz. Koşturacak kişi yok... Şimdi bir milli sporcu olarak epeyce mesafe katettim. Fakat antrönörüm halen yok, Koşu partnerim var. Belediye bir miktar para veriyor ona. Size garip gelebilir ancak halen takip ettiğim antrenman programım yok. Partnerim Harun ile birlikte uzun mesafe koşabilmek için gereken genel kurallara uymaya çalışıyoruz.


Yakın zamanda gerçekleştirmeyi planladığınız etkinlikler neler?

Yakın zamanda dağ olarak Süphan’a gitmek istiyorum. Atletizm olarak ise Avusturalya ya da Afrika'da bir maraton koşmak istiyorum; Örneğin Sidney Maratonu olabilir ilk etapta. Niye Avusturalya ve Afrika derseniz? Şu ana değin New York, Atina ve Japonya'daki Maratonları koştum. Beş kıtada beş maraton koşup beş de dağa tırmanmak istiyorum. 2002 Amerika dönüşü bu proje  oluştu kafamda. New York Maratonu’nu koşmuştum. Baktım bu iş oluyor, yani maraton koşabiliyorum.  Serde zaten dağcılık var. Niye "Beş Kıtada Beş Maraton Beş de Zirve" olmasın dedim. Ya da olduğu yere kadar dedim ve çıktım yola. Tabii işin en güç yanı para. Dilim bir türlü alışamadı “sponsor” kavramına. Ben bu işi beceremiyorum. Birileri yapar bana sponsor bulursa belki... Atina Maratonu’nu ve Ağrı zirve tırmanışını Bursa Nilüfer Belediyesi adına gerçekleştirdim. Milli sporcu olmamı getiren New York ve  Japonya’daki maratonları ise Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu olanakları ile koştum. Bakalım bundan sonrası ne olacak? İşin gerçeği artık hedefleri değil de, hedeflerin bana sunduğu yaşam tarzını önemser durumdayım. Ben böyle mutluyum.


Peki son olarak engellilere ilişkin söylemek istediğiniz söz, vermek istediğiniz mesaj nedir? diye sorarak bitirsek...

Valla ne diyebilirim ki? Hani beylik, tumturaklı sözler vardır: şöyle spor yapın, böyle mutsuz durmayın, çalışın, başarırsınız gibi... Bu ifadeleri dile getirmem Türkiye’deki engelli arkadaşların büyük çoğunluğu için lüks olur. Ben şanslı bir körüm, yaşadığım tüm problemlere karşın. Oysa Türkiye’de işi olan, geçimini temin eden, çevresine muhtaç olmayan engellilerin, şanslı engellilerin sayısı hayli az... En iyi rakamlarla ülkemizdeki görme engellilerin %98’i işsiz. Bir o kadarı da okuma yazma bilmiyor. Karnı doymayan bir arkadaşa sporu şöyle yap, böyle koş demek abes olmaz mı? Fakat biz engelliler için spor sihirli bir değnek adeta. Ortalama kişilere kıyasla bizlerin spora olan ihtiyacı bence daha da fazla. Bunun bilinip algılanılması bile bence yeterli. Dağcılık çok özel bir alan bir görme engelli için. Ben dağcılık alanında gördüğüm günlerin birikimini de kullanıyorum. Fakat kaslarına hakim, denge sorunu olmayan her görme engelli bence dağcılık yapmasada doğaya bir tarzda çıkabilir. Sonra atletizm var. Görme Engelliler Spor Federasyonu katkılarıyla giderek gelişiyor. Benim dışında maraton koşan bir başka kör niye olmasın? Tek sorun olanaklar... Yani engelimiz bize engel değil...


Teşekkürler.

Ben teşekkür ederim.


İLETİŞİM:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Hazırlayan Serkan Girgin
Okunma 18069 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 22 Aralık 2012 20:25

57422 yorum

 • Yorum Linki abrata64313 Pazartesi, 30 Kasım 2020 18:28 yazan abrata64313

  http://www.flipsidemedia.co.za/activity/p/3008/ Казино онлайн лицензионный софт, казино онлайн бонус бездеп. Это доступное, увлекательное и нередко выгодное азартное развлечение, которое пришло на просторы интернет из игорных казино и уже успело занять свою, достаточно значимую нишу в сфере азарта. http://indiestreecorp.com/activity/p/1372/ Игровые автоматы играть бесплатно без регистрации для андроид, игровые автоматы играть бесплатно сумашедшие фрукты. В казино Вулкан можно в два клика начать игру в самые востребованные среди геймеров лицензионные онлайн эмуляторы и рулетку, ассортимент находится в соответствующем разделе. http://goodprice.click/activity/p/4490/ Игровые автоматы играть на вертуальные деньги, игровые автоматы бесплатно в метро джекпот. Также у нас вы найдете онлайн автоматы от таких производителей, как Belatra, Unicum, MegaJack, Playtech и многих других. https://services.marketplaceafrica.co.za/activity/p/631/ Принцип работы игровых автоматов crazy monkey, принцип работы интернет казино в компьютерных клубах. Все они могут принимать участие в играх из разных уголков нашей планеты. https://www.madabout.media/activity/p/1307/ Игровые автоматы онлайн бесплатно резидент, игровые автоматы скачать crazy mankey. Играть на автомате приятно и удобно. https://lavgin.com/activity/p/146/ Видеочат рулетка зарубежная онлайн, видеочат рулетка по всему миру онлайн. Что делать если не везет в игровые автоматы. https://nactal.org/activity/p/11298/ Скачать слот машину lucky hunter, скачать слот ля ля табулатуру. Ведь всего за 15 копеек можно было ощутить себя и крутым гонщиком, и героем-подводником. https://terranchat.com/activity/p/6409/ Игровые автоматы мега джек играть бесплатно, игровые автоматы плэйтек онлайн бесплатно. Несмотря на всю развитость Древнего Египта, по объективным причинам с развлечениями дело там было не очень. http://coquinacoastna.org/activity/p/2264/ Рулетка пивное казино, скачать слот конец света бесплатно. Это такие игровые онлайн автоматы, как Крейзи Манки, Клубнички, Печки и другие. https://course.neurotherapyindia.in/activity/p/1730/ Аппаратное казино скачать игру, игровые автоматы картбланш. Vulkan Demo постоянно следит за новинками игорной индустрии, поэтому в клубе представлена продукция выдающихся разработчиков программного обеспечения с мировым именем: Игровые автоматы в казино Вулкан имеют демо версии, воспользоваться которыми в бесплатном режиме могут как новички, так и опытные геймеры, не желающие рисковать. https://www.uromivoice.com/activity/p/1559/ Онлайн казино при регистрации бездепозитный бонус, онлайн казино fruit cocktail. Авторизация на ресурсе комфортная и необременительная, предоставляются варианты создания личного кабинета. https://masenofinest.com/activity/p/1072/ Booi казино онлайн бесплатно, booi казино регистрация. По сути, они являются аналогами настоящих слотов-машин, перенесенные в просторы интернета. https://mumgmusic.com/activity/p/68476/ Эмуляторы онлайн игровых автоматов, эмуляторы онлайн и оффлайн казино. Таких легких бабок никогда еще не видел. https://socialmedia.blurdrive.com/activity/p/717/ Играть казино без регистрации без денег, играть казино бесплатно без регистратции. Мы используем современные разработки всех ведущих производителей слотов: Igrosoft, Novomatic, Playtech, Net Entertainment и других компаний, не забывая регулярно выкладывать все лучшие новинки. https://bodaciousshops.com/activity/p/1748/ Как выйграть crazy monkey, как выйграть интернет казино. Это признаки игромании, которая не приводит ни к чему хорошему. dfgw123ewqasd

 • Yorum Linki abrata44802 Cuma, 27 Kasım 2020 21:14 yazan abrata44802

  https://seeyourwall.com/activity/p/2435/ Call of duty black ops 3 blackjack, call of duty world at war zombies poker. The errors that are significant for your bankroll are most likely unknown to you. http://maketakes.com/activity/p/1538/ No deposit min payout 1 cent casino online, no deposit bonus codes for lucky nugget casino. This includes: Bingo Blackjack Roulette Video Poker. https://mofficeacademy.com/activity/p/3118/ Public slots vs private slots, public slots vs private slots. Although the casino is open 24 hours a day, alcohol service stops at 1:15 AM. http://mango54.org/activity/p/3112/ Family guy online gameplay, family guy slot chicken fight. Si vous avez beaucoup de matériels, préférez les grandes valises pour coiffeur. https://www.geelongsportshub.com.au/activity/p/6849/ Qt slot function return value, qt slot function with parameter. Following that investigation, in early 2017 the commission considered whether to sanction two personal management licence holders at Park Lane Club with responsibility for preventing money laundering. https://www.mypethome.in/activity/p/1510/ Play all free games online now, play all free slot games. Ya No Quiero Ir Al Casino. https://app.wheninroamtravelapp.com/activity/p/3754/ Wipeout game to play, wipeout game free online. Edward was pretty unpopular by this point, largely because people hated the Despensers, and many rose up against Edward in support of Isabella, forcing the king to flee London. https://www.publicsectoragility.com/activity/p/298/ Freespin casino bonus codes no deposit 2018, freespin casino no deposit bonus codes 2019. Clean and spacing was respected, situated on 185 acres along the Thames River in scenic southeastern Connecticut 200 room luxury hotel, in most cases. https://www.teachmetoo.com.my/activity/p/3345/ Da vincis gold casino, da vincis gold casino. The Shipyard Pub also features a unique menu of flatbreads, salads, fish & chips, bourbon glazed chicken wings and more. http://medicentrofamiliar.com/activity/p/1830/ Reporting casino winnings to irs, reporting casino winnings on taxes. But when he continued gambling on Aug 1, the dealer made the same mistake. http://sparklingmirror.com/activity/p/139/ Little river casino camping rates, little river casino age requirement. In tournament play, the blinds are raised at set intervals, or levels. https://rightcourse.com.au/activity/p/3568/ Greens poker face angus bull, greens poker face angus bull. Larry Flynt’s Lucky Lady Casino (Gardena) – 12 miles. http://thepodexchange.com/activity/p/240/ 121 casino dr farmingdale nj 07727, 121 casino dr farmingdale nj 07727. I was like, wow!. http://girlunlimited.co.za/activity/p/873/ Full tilt poker home page, full tilt poker customer support. Dukungan Transaksi dan Pelayanan Berkualitas di Agen Poker Deposit Pulsa Terpercaya. https://www.zingcourses.com/activity/p/4326/ Harrahs casino san diego gambling age, harrahs casino san diego gambling age. Tutte le camere sono dotate di un bagno privato interno alla camera o esterno con doccia o vasca. dfgw123ewqasd

 • Yorum Linki abrata42589 Cuma, 27 Kasım 2020 19:57 yazan abrata42589

  https://luloot.com/activity/p/10434/ Игровые автоматы вулкан официальный мобильная, игровые автоматы пирамида резидент обезьянки игры скачать бесплатно. Попасть в тренд новому азартному клубу все тяжелее и тяжелее. https://luloot.com/activity/p/9601/ Игровые автоматы в германии правила выдачи, игровые автоматы sclient psy ab. Для участия нужно набрать наибольшее количество баллов, которые начисляются за ставки. https://admitportal.asucollegeoflaw.com/activity/p/6522/ Рулетка игровой автомат секреты выйграть, рулетка игровой автомат эмулятор скачать. Играть в игровые автоматы онлайн. https://www.artdunia.com/activity/p/1409/ Скачать игровые автоматы бесплатно resident, скачать игровые автоматы бесплатно атроник. В казино 1Х Слотс доступно повышение статуса. https://allsafedrivingschool.com/activity/p/1033/ Lucky lady s charm игровые автоматы, lucky lady s charm интернет казино. Все перечисленные выше игровые автоматы представленные в версии бесплатно онлайн, доступны и для игры реально в приведенных игровых залах, подробнее о каждом можно ознакомится в обзоре. https://weareatheist.com/activity/p/14590/ Игровые автоматы около метро кунцево есть, игровые автоматы слоты играть бесплатно без регистрации и смс сейфы. На всех сайтах двойниках есть огромный выбор аппаратов. https://os-berta-kucera.mozks-ksb.ba/activity/p/2780/ Реальныуе игровые автоматы в новокосино, мопс казино официальный сайт регистрация. Вывести выигрыш можно только на ту карту или кошелек, с которых производилось пополнение депозита. https://promofast.com.br/activity/p/2500/ Играть в казино на wmr, играть в азартные онлайн игры бесплатно клубнички. Зато вы сможете насладиться любимыми игровыми автоматами и сохранить свои финансы. http://phxpbp.com/activity/p/583/ Игровые автоматы скачать бесплатно в торенте, игровые автоматы на 1905 года. При первом пополнении депозита есть возможность удвоения суммы. http://vlura.com/activity/p/5638/ Бесплотно игровые автоматы, играть онлайн игровые автоматы дельфины. Он представляет собой множитель, указывающий, во сколько раз нужно увеличить сумму поощрения, чтобы казино вывело его. https://corsi.djworld.it/activity/p/644/ Онлайн игровые автоматы без регистрац, онлайн игровые автоматы спервым копиталом. Поэтому, если вы ищите официальные казино онлайн в россии вы можете нажать на ссылку выше. https://iklou.com/activity/p/924/ Играть бесплатно в рокс казино, играть бесплатно в игровые автоматы фрут коктель. Опытные гемблеры рекомендуют обращать внимания на казино, где действует контроль честности. https://mundoalbiceleste.com/activity/p/1315724/ Слот пули скачать, слот пули скачать бесплатно. Сайт Rox casino внешне смотрится просто, потому и пользоваться им легко. http://com.brainwire-ng.com/activity/p/37454/ Как играть в казино покер старс, как играть в казино на красное ч рное. Отзывы игроков о казино Vavada. https://temorajobs.com.au/activity/p/361/ 888 казино игровые, 888 казино бонусы. Как мы выбираем лучшие казино. dfgw123ewqasd

 • Yorum Linki abrata32427 Cuma, 27 Kasım 2020 15:28 yazan abrata32427

  https://kig.chpcjie7-liquidwebsites.com/activity/p/2812/ Testosterone 400 benefits, testosterone 400 blend. It seems like men often find that the supplement helps to give them that extra push they need later in life. http://integritytg.com/activity/p/1897/ The side effects of taking testosterone, ayurvedic testosterone capsules. Zinc and Testosterone: A zinc deficiency can lead to low testosterone. https://fitworkingmom.co.za/activity/p/1755/ How to build testosterone with food, how to get testosterone up naturally. Too much exercise can take your T level in the other direction. https://evodynasty.com/activity/p/1149/ Bodybuilding test booster, what testosterone made of. Since it can aromatize, you may want to use anti-estrogenic or aromatization blocking medications (e. http://sealhhomes.com/activity/p/8467/ Reviews on prime time boost testosterone, reviews on test boost supplement. In this scenario, my T response was less attuned to the vicarious fight on the field than to the potentially real one I hoped to avoid in the stands. https://fitworkingmom.co.za/activity/p/645/ What is the best testosterone booster supplement on the market, what is really in nugenix. Black, white, lima, and kidney beans are some of the top choices to get these vital nutrients. https://www.learntek.org/activity/p/4693/ Should i take fish oil with testosterone booster, should i take testosterone with creatine. Please confirm you are human. https://www.animal.my/activity/p/1290/ Evl test bodybuilding, evl test testosterone booster review. Kyle Dennis took a leap of faith and decided to invest his savings of $15K in the stock market — $2. https://allsafedrivingschool.com/activity/p/620/ Best test booster natural, best test booster anabolic minds. The package of buying multiple packs and get discounts is available on the official site of Andro400. https://alhhacademy.com/activity/p/602/ Testosterone building stack, testosterone building tips. You can make 3, 6 or 12 monthly payments – whatever works best for your budget. https://www.nair-san.com/activity/p/274/ Bulk powders complete t booster review, bulk powders test booster review. In a 10-year study, The National Institute of Health found that men between the ages of 40 – 79 with higher testosterone levels were more likely to live longer than those men with lower testosterone levels!. https://bmashop.eu/activity/p/295/ At home remedies for low testosterone, muscle booster apk mod premium. For muscle strength : Many different dosing regimens have been used; however, most use a short-term "loading dose" followed by a long-term maintenance dose. https://youthdevelopmentprogram.org/activity/p/3194/ Effects of taking low testosterone, effects of testosterone injections in females. Once you get to a point where you're forced to use an AI just to use a higher dose of Testosterone, was it a wise choice to use that much Testosterone in the first place?. https://apcogunchapter.com/activity/p/1024/ Muscle supplements without working out, muscle supplements for growth. If creatine does increase your testosterone, it will affect you sexually. https://foodsheikh.com/activity/p/4980/ Testosterone training food, testosterone support at costco. Stinging Nettle – This ingredient has been shown to bound to globulin in the place of testosterone thus increasing the amount of desired free testosterone in the body. dfgw123ewqasd

 • Yorum Linki abrata48712 Cuma, 27 Kasım 2020 08:13 yazan abrata48712

  http://sisc-bd.com/activity/p/502/ Казино франк украина, казино франк играть бесплатно без регистрации. Насладиться всем разнообразием существующих слотов, получить удовольствие от бесплатной игры и даже рискнуть реальными деньгами смогут все посетители нашего виртуального зала My-Azart. http://vpi.creativelearning.org/activity/p/20717/ Казино 777 мобильная версия скачать зарегистрированную, казино 777 официальный сайт azino777 регистрация. Так же легко вы сможете заменить одну забаву на другую, получая свои выигрыши. https://forum.ikpi.or.id/activity/p/5540/ Игровые автоматы бесплатно без регистрации вулкан 777, игровые автоматы рядом со мной. За это время игрок может: изучить функциональное назначение кнопок на панели управления; разобраться с принципами формирования комбинаций; ознакомиться с таблицей выплат; понять зависимость размера наград от величины ставки; активировать дополнительные возможности слота: фриспины, бонусные игры, риск-игру и другие. http://sosogames.com.ng/activity/p/2329/ Spin palace casino отзывы, spin palace казино отзывы. В казино Вулкан можно играть на компьютере или смартфоне бесплатно. https://www.pokerstub.com/activity/p/1109/ Игровые автоматы качать бесплатно в мой мир, игровые автоматы невероятный халк. Официальный сайт Eldorado Casino. https://virtualescorting.com/activity/p/4607/ Игровые автоматы вулкан играть без звука, игровые автоматы google. Бесплатные игровые автоматы онлайн без регистрации. https://www.fca.training/activity/p/2279/ Скайп рулетка бесплатно зачем она нужна, скайп рулетка скачать. Для тех, кто предпочитает игру по-настоящему, а не на виртуальные фишки, мы публикуем обзоры казино на реальные деньги. https://www.escanada.org/activity-streams/p/686/ Игровые автоматы золото партии играть онлайн бесплатно, игровые автоматы онлайн бесплатно африка. Некоторые аналогичные проекты специально подтасовывают результаты для своей выгоды. https://seeyourwall.com/activity/p/493/ Заложено определенное преимущество казино над гранд азар цель игры гранд, самоубийство игровые автоматы. Изучите все представленные видеослоты и составьте список любимых, поставив во главу угла не только яркость дизайна или оригинальность игрового сюжета, но и вероятность получения реальных денежных бонусов. https://www.cebutraveller.com/activity/p/4569/ Ява эмуляторы игровых автоматов скачать, ява эмуляторы игровых автоматов. Любители новинок найдут оригинальные приложения с увлекательными сюжетами и популярными героями. https://blksociety.com/activity/p/1601/ Игровые автоматы от карт бланш, игровые автоматы онлайн официальный сайт. Неважно, пришли ли вы играть бесплатно или делаете реальные ставки, мы всегда поможем решить возникшую проблему или ответим на возникшие вопросы. https://www.theperformancecorner.com/activity/p/3989/ Где поиграть в игровые автоматы резидент, где поиграть в игровые автоматы в воронеже. Лудоману будет выслано уведомление. http://www.footracedatabase.com/activity/p/1119/ Заработок в казино на первых 8 минутах игры, заработок в интернете без вложений рулетка. Чтобы начать играть, не обязательно регистрироваться или вкладывать свои деньги. http://mobeesadventures.com/activity/p/639/ Игровые автоматы адмирал вулкан играть, игровые автоматы sphinx ii играть на фишки. Не стоит заострять внимание на проигрышах, и вносить новые депозиты с мыслью: «Ну, вот сейчас я отыграюсь!. https://shentertainments.com/activity/p/1598/ Эмульгатор игровые автоматы, мобильное казино на деньги онлайн с выводом. Если у вас возникли затруднения, вы можете заглянуть в подробное меню FAQ, где даны ответы на самые часто встречающиеся вопросы, или обратиться к администрации сайта напрямую. dfgw123ewqasd

 • Yorum Linki Metal Powder Filter Tube Çarşamba, 25 Kasım 2020 22:33 yazan Metal Powder Filter Tube

  Metal Powder Filter Tube https://www.poroyalfiltertech.com/metal-powder-filter-tube/

 • Yorum Linki China Car Toys and Car Toy Remote Control price Pazartesi, 23 Kasım 2020 06:32 yazan China Car Toys and Car Toy Remote Control price

  China Car Toys and Car Toy Remote Control price https://www.ccic-fct.com/china-car-toys-and-car-toy-remote-control-price/

 • Yorum Linki ythwbytwml Pazar, 22 Kasım 2020 21:52 yazan ythwbytwml

  Necdet Turhan - Söyleşi
  [url=http://www.gnw62g051v52eg0yhq7ruzn0534z1d08s.org/]uythwbytwml[/url]
  aythwbytwml
  ythwbytwml http://www.gnw62g051v52eg0yhq7ruzn0534z1d08s.org/

 • Yorum Linki Eric Pazar, 22 Kasım 2020 13:12 yazan Eric

  Hello, my name’s Eric and I just ran across your website at pandul.org...

  I found it after a quick search, so your SEO’s working out…

  Content looks pretty good…

  One thing’s missing though…

  A QUICK, EASY way to connect with you NOW.

  Because studies show that a web lead like me will only hang out a few seconds – 7 out of 10 disappear almost instantly, Surf Surf Surf… then gone forever.

  I have the solution:

  Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to TALK with them - literally while they’re still on the web looking at your site.

  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works and even give it a try… it could be huge for your business.

  Plus, now that you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation pronto… which is so powerful, because connecting with someone within the first 5 minutes is 100 times more effective than waiting 30 minutes or more later.

  The new text messaging feature lets you follow up regularly with new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship.

  Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable.

  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business, potentially converting up to 100X more eyeballs into leads today!

  Eric
  PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now.

  If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=pandul.org

 • Yorum Linki Ductile Iron Valve Cumartesi, 21 Kasım 2020 18:05 yazan Ductile Iron Valve

  Ductile Iron Valve https://www.otsvalves.com/ductile-iron-valve/

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.