Kızılcahamam Gebeler Yaylası-Çamkoru

Etkinlik : Kızılcahamam Gebeler Yaylası-Çamkoru
Tarih: 4 Mart 2007 Pazar

4 Mart Pazar sabah 6.30 da kalktım yatağımdan büyük bir heyecanla. Çünkü 5 yıllık uzun bir aradan sonra yeniden doğa yürüyüşlerine başlıyordum. Son hazırlıklarımıda tamamlayıp saat 8.30 da Ankara Carrefour’ un önünde Ayakizi ile gideceğim servisi beklemeye başladım. Ayakizini beklerken 3 farkli yürüyüş grupunun servisleri geçti. Ne hoş. Genç yaşlı bir çok doğa sever pazar günlerini değerlendirmek için kendilerini doğanın kuçağına bırakıyorlar. 8.30 u biraz geçe ayakizi iki servis ile durağa geldi. İlk defa iki servisle yürüyüşe çıkıyorlarmış. Toplam sayımız 39 kişiydi. Biri ekmek ve ihtiyaç diğeri sıcak bir çorba ve çay molası olmak üzere verdiğimiz iki moladan sonra 10.45 sularında yürüyüşümüze başladık. Rehberimizin “yer yer karlı olacak, fazla karlı olmasını beklemiyoruz” cümlesinin aksini ispatlarcasına orman içi karlı yürüyüşümüze başladık.


İnişli çıkışlı ve ilk başlarda daha sık aralıklarla dinlenerek yürüyüşümüze devam ettik. Kar bazı noktlarda dizlerimize kadar çıkmaya başladı. Tozlukları olan ve tecrübeli arkadaşlarımız bu durumdan fazla etkilenmesede tozluksuz ve tecrübesiz arkadaşlar zorluklar yaşadılar. Böylece malzemenin ve tecrübenin doğa sporlarında nekadar önemli olduğu birkez daha ortaya çıkmış oldu. 
Yürüyüşümüz sırasında karşılaştığımız avcılarımız yine boş durmuyorlar tüfekleriyle yine can almaya devam ediyorlardı. Bizi gördüklerinde hemen oradan uzaklaşdılar elbette.


39 kişiki bir grupla ve yoğun karlı zemine rağmen grupda kopmalar hemen hemen hiç yaşanmadı. 
Yürüyüşde bana oldukça ilginç gelen ve konuştuğum diğer kişilerede tuhaf gelen bir olay oldu: Gebeler yaylasında inişler ve çıkışlardan sonra yola çıkmış ve uzakdan önce bir caminin minaresini sonrada bir yayla köyünü görüp yoldan devam ederken camiden vaaz verildiğini duyduk. Yol köyün etrafından köye doğru dönerken vaaz bitmiş ve ezan okunmuş bizlerde köy çeşmesine ulaşmıştık. Köyün içinden geçerken köyde kimsenin olmadığını fark ettik(aslında kış ayında yayla köyünde kimsenin olmasınıda beklemiyorduk ama-camiden ezan sesleri yükselince birilerinin olabileceği düşüncesi ister istemez akla geliyor).


İlginç bir anı olarak hatıralarımdaki yerini alacak.
Köyün çıkışında kardan ve kullanılmamasından kapanan yoldan devam ettik ve yarım saat sonra tırmanış öncesi mola verdik. Enerji verecek yiyecekler yendikden sonra tırmanışa başladık. Çokda zorlu olmayan ama yinede bu karlı zeminde nefes nefese bırakan bir tırmanışdan sonra öğle yemek molamızı vereceğimiz noktaya geldik. Ağaçlar arasında karla kaplı olmayan yerlere yerleşip yemeklerimizi yemeğe çalışırken ve kendimize gelirken grup rehberlerimizin öncülüğünde ateş yakıldı. Tabii kuru dal bulmak mümkün olmadığı için oldukça zorlu uğraşlardan sonra gruptaki herkese özellikle kardan dolayı botlarının içine su kaçan arkadaşlarımıza ilaç gibi gelen bir ateş yakıldı. Sucuk ekmek ve sıcak meyve çaylarımızın kanımzı ısıttığı ve parkurun geri kalanı için bize yeniden enerji vermesiyle düştük tekrar yollara. Yürüyüşün ikinci yarısında başlayan yağmur bizi engellemeye yetmesede tepelerde gördüğümüz sis bizleri biraz endişelendirdi.


Yoldan devam eden yürüyüşümüz yer yer dizüstüne kadar ulaşan kar sebebiyle ciddi efor sarf etmemize neden oldu. Saat 4.30 a kadar süren bu yürüyüş sonlara doğru yerini hafif kar ve yer yer akan erimiş kar sularına bırakınca yürüyüşümüzün son yarım saati oldukca rahat geçti. Çamkoru tesislerinde bizleri bekleyen servislerimize binmeden önce ıslak giysilerimizden kurtulduk. Daha sonra mola vereceğimiz Kızılcahamam Öğretmen Evine doğru yola çıktık. Öğretmen evine vardığımızda içtiğimiz çay ve kekik suları içimizi ısıtsada esas supriz Ayakizi ekibinin hazırladığı kestane ve mantarlardı.  Burada verdiğimiz çay ve kestane molasında yürüyüş hakkında sıkı bir sohbet başladı. Herkesin yüzünden yorgunluk ama bir okadarda mutluluk okunuyordu. Doğaya karşı verilmiş bir mücadelenin ne kadar keyifli ama dikkat edilmez isede ne kadar zorlu olabilceğinin bizlere verdiği bilincin ifadesiydi tüm bunlar.Murat Öz

Okunma 18084 defa

55971 yorum

 • Yorum Linki Alfredo Salı, 04 Ağustos 2020 13:43 yazan Alfredo

  Are you a student? alendronate sodium 70 mg tablets usp LEVERKUSEN (Alliance News) - German pharmaceutical giant Bayer AG (BAYZF.PK, BAYRY.PK, BYR.L) Tuesday said it plans to accelerate the development of five promising drug candidates that are currently undergoing phase I and II clinical studies. The goal is to progress these experimental drugs - in the areas of oncology, cardiology and women's health - into phase III clinical studies by 2015.

 • Yorum Linki Wilford Salı, 04 Ağustos 2020 13:43 yazan Wilford

  Withdraw cash generic duloxetine cost Italy has had a flip-flopping attitude towards foreigninvestors for a while. In 2011, following national outrage atthe purchase by France's Lactalis of dairy group Parmalat, Italy set up a strategic equity fund, FSI, to turnmid-sized firms into large companies that could create jobs anddevelop skills at home.

 • Yorum Linki Darrel Salı, 04 Ağustos 2020 13:43 yazan Darrel

  The manager doxepin mylan 4250 Even as analysts said that AT&T would be paying a high pricefor Leap, they have been holding out hope for a rival bid forLeap from a company such as T-Mobile US, Dish Network or Verizon Communications.

 • Yorum Linki Allen Salı, 04 Ağustos 2020 13:43 yazan Allen

  I've got a full-time job ou acheter apcalis forum The strategy has increased speculation that the FinancialTimes will eventually be sold, and bankers have been looking forways to persuade the company to do a deal, saying that sellingthe group in parts would maximise value.

 • Yorum Linki Haley Salı, 04 Ağustos 2020 13:43 yazan Haley

  An envelope buy diamox in singapore
  But the bill faces an uncertain fate in the House, where Republican rebels said they will not back down from their fight to strip away funding for Obamacare — a position that is unacceptable to Senate Democrats and the President.

 • Yorum Linki Garrett Salı, 04 Ağustos 2020 13:43 yazan Garrett

  I never went to university viagra master onde comprar Authorities have cracked down hard on the Brotherhood, whichwon every election after Mubarak's fall but became unpopularduring Mursi's rule, with many Egyptians accusing him of tryingto acquire sweeping powers and mismanaging the economy,allegations he has denied.

 • Yorum Linki Thebest Salı, 04 Ağustos 2020 13:43 yazan Thebest

  I'm not working at the moment mylan valacyclovir
  "In spite of the pain, I wouldn't have ever missed this moment," Carey wrote dramatically after the show, posting a glamorous photo of her costume. "Thanks for helping me get through it and sharing it with me."

 • Yorum Linki Booker Salı, 04 Ağustos 2020 13:43 yazan Booker

  I'll call back later can you buy arimidex online JP Morgan Asset Management's global market strategist DanMorris also pointed to support from the Chinese economic data,which showed 7.5 percent economic growth in the second quarter -better than some had forecast.

 • Yorum Linki Brett Salı, 04 Ağustos 2020 13:43 yazan Brett

  Insufficient funds xenical (orlistat) 120 mg capsules
  Despite frustration with the ruling party, the various opposition coalitions have failed to unite and have not presented a coherent message to voters, said Comi Toulabor, a French-Togolese expert on West African politics at France's National Foundation of Political Science.

 • Yorum Linki Virgil Salı, 04 Ağustos 2020 13:43 yazan Virgil

  Where are you calling from? is zyrtec d available by prescription If otherwise sound-looking cooking apples start falling off the tree, pick promptly. For dessert apples, pre-empt this by checking on a weekly basis. When cupped in the hand, a ripe apple should come away from the tree with just a gentle twisting action and be sweet but firm to the bite. If you plan to store your apples, pick them slightly underripe. Store them in a cool location, ideally around 2.5-4.5C (36-38F).

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.