Cumartesi, 12 Kasım 2011 20:42

MADAG-Mağara Dalgıcı Kendini Geliştirme ve Yetenek Tekrarı Çalıştayı

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)


Hedefler 
1. Kazanılan yeteneklerin tekrarlanması ve acil durum modüllerinin çeşitlendirilerek örnek durum çalışmaları ile pekiştirilmesi. 
2. Su üstü, su altı nefes çalışmaları ile stres ile mücadele, baskı altında iş yapma ve acil durumlarda uygun ve zamanlı tepki verme gibi becerilerin geliştirilmesi. 
3. Çok tüplü ve devre tüplü dalışlar için yeni becerilerin kazanılması; arkaya bağlı veya yanlara bağlı malzeme kuşanımlarına uyum sağlama; mağara ortamı örnek durumları oluşturularak yeni malzeme kuşanım çeşitleri ile mağara becerilerinin tekrarlanması. 

Nefes Alıştırmaları 
Soluk alıp verme birebir hayatımızı sürdürmek ile ilintili olduğu kadar nasıl yaşadığımız ile de alakalıdır. Doğru nefes alıp vermek, içinde bulunduğu durumun insanı etkileyip yönlendirmesini engelleyecek; insanın kendi içinde bulunduğu durumunu ve hislerini düzenlemesine ve bu süreç içinde sakinliğini korumasına yardım edecektir. 

Kapalı ortam, derin dalış, teknik dalış gibi insanı yabancı bir ortama sokarak, yüksek fiziksel beceri ve dayanıklılık yanında zihinsel kontrol, konsantrasyon gerektiren; aynı zamanda da boğulma, karanlıkta kalma, kaybolma, sıkışma gibi ilkel korkuların mekanizmalarını tetikleyen uğraşlarda bulunan insanların kendi korku ve streslerini kontrol etmeleri; duygularını belirli bir seviyede tutmaları ve içinde bulundukları duruma bakmaksızın yapması gereken işleri zamanında ve doğru olarak tamamlaması gerekir. Bu yüksek zihinsel savaşta insanın en verimli silahı nefes kontrolüdür. Bu bakımdan doğru nefes alıp verme, zor durumlarda nefes kontrolü kazanılması gereken önemli alışkanlıklardır. 

Birinci Alıştırma Grubu
Doğru nefes alma göğüs kafesini ve kaslarını kullanarak değil diyafram yoluyla yapılan durumdur. Bu egzersizlerle diyafram kullanımın kazanılması amaçlanmıştır. 
Kişi sırt üstü yatar bir eli göğüs kafesinin üzerine diğer el de göğüs kafesinin hemen bittiği yere karın boşluğunun üzerine konur. Daha sonra derin bir nefes alınır. Soluk alınırken dikkat edilmesi gereken şey alt karın boşluğunun kalkması sırasında üst göğüste ve omuzlarda az bir yükselmenin gözlenmesidir. 

İkinci düzey ritmik solunumdan harmonik solunuma geçilmesidir. Yukarda bahsedilen diyafram solunumu ciğerlerin ve alveollerin tam kullanımını sağlar bu şekilde solumak dakikada 16-20 defa alınan nefesin daha uzun ve derin nefeslerle solumayı 6-10 tekrara düşürülmeye çalışılır. Egzersiz gün boyu (oturup kalkarken, yürürken, çalışırken, yüzerken, dalarken…) akla geldiğince tekrarlanmalı ve diyafram solunumu alışkanlık haline getirilmelidir

Diğer bir egzersiz ciğer kullanım kapasitesini arttırmaya yönelik alıştırmadır. Kişi ayakta, bacaklarını omuz genişliğinde açarak durur. Dizlerini biraz kırar, ellerini ileri uzatır ve omurgasını düz tutar. 6-8 saniye zorlamadan ağızdan nefes verilir. Burundan zorlamadan ciğerler 6-8 saniye soluk alarak doldurulur ve bu döngü en az 5 defa tekrarlanır. 

Bundan sonraki safha dokuların oksijene doyurulmasını amaçlar. Egzersiz soluk alma ve verme dönüşümleri sırasında ciğer hacmini kollarımızı kafamızın üzerine yavaşça kaldırıp indirilme sayesinde arttırmaya dayanır. Bu egzersiz yürürken beşer adımlık periyotlar halinde sırayla nefes alınıp verilmesi ile uygulanabilir. 

Bu egzersizleri yeterince ve en iyi şekilde uygulayan kişi bir sonraki safhaya geçebilir. Bu sefer her soluk alıp verme periyodunun sonuna 2-3 saniyelik duraklamalar eklenir. Bu durakalmalar önce dinlenme pozisyonuna, sonra sırasıyla yürüme, egzersiz, yüzme ve dalış uygulamalarına eklenir. En verimli nefes tekniğidir. 

Doğru nefes almanın önemini yukarıda vurgulamıştık, aslında nefes alıp verme ve nefesi yönlendirme meditasyonun başlangıcıdır. Konsantrasyon ve kendi bütünlüğünün tam kontrolü ( ki bu psikolojik ve fizyolojik koşullandırma mağara, teknik dalış ve derin dalışlarda içine girilmesi gereken bir durumdur) serbest veya objeye yönlendirilmiş meditasyonla sağlanabilir ve bu uygulama aslında nefes alıştırmalarının üst noktasıdır…

İkinci Alıştırma Gurubu 
Bu alıştırma gurubu ile amaçlanan kişiye malzemeli ve malzemesiz su altı ve su üstünde gerçekleştirilecek durum çalışmaları ile stres kontrolü, havasız kalma, stres altında iş yapma gibi konularda ileri düzeydeki becerileri sağlamaktır. 

Egzersiz 1: Standart tek tüp dalış konfigürasyonla 5 metre derinlikte malzeme sökülüp yüzeye çıkılır sonra tekrar serbest dalınıp malzeme kuşanılır. 
Egzersiz 2: Standart tek tüp dalış konfigürasyonla 5 metre derinlikte malzeme sökülür 10 metre dipten yüzülür, dalış eşiyle hava paylaşılır, geriye dönülüp malzeme kuşanılır. 
Egzersiz 3: Egzersiz 1 ve 2 mağara dalış konfigürasyonu ile tekrarlanır. 
Egzersiz 4: İki maskesi bantlanmış dalış eşi 10 metre döşenmiş hattın iki ucunda durur. Birinci dalıcı ağzından regülatörü çıkarıp hattı takip ederek dalış eşini bulur ve aralarında önceden anlaştıkları biçimde hava paylaşımı yaparlar. 
Egzersiz 5: Dalıcı malzemesiz bir şekilde direkt tüpten soluyarak 5 metreye iner 15 metrelik dipten yüzüşü gerçekleştirip başlangıç noktasına dönüp yüzeye çıkar. Tüpten solumada dikkat edilecek nokta vana tahliyenin iyi yapılması ve hava çıkışının yavaş debide sağlanmasıdır. 

Mağara Dalış Becerilerinin Tekrarı ve Geliştirilmesi
Temel olarak kazanılan becerilerin tekrarı ve yeni dalış konfigürasyonlarıyla bu becerilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Dalıcılar teknik dalışın gerektirdiği çoklu tüp taşıma modülleri ile tekrarlayacakları yüzerlik, hat, palet vurma ve acil durum çalışmaları ile bu tip dalışlarda gereken becerileri edineceklerdir. 

Egzersiz 1: Mağara dalış konfigürasyonu kuşanılarak sırasıyla frog, flutter, modifiye flutter, tek ayakla modifiye flutter ve shuffle tekniklerini kullanarak uygun pozisyonda ilenir. 
Egzersiz 2: Mağara dalıcı eşleri 25 metre döşenmiş hatta sırasıyla normal, maskesiz, ve kapalı maske ile hava paylaşım modüllerini yaparlar. 
Egzersiz 3: Mağara dalıcısı sırasıyla ve kapalı maske ile yedek elemge yardımı ile kayıp hattı arar. 
Egzersiz 4: Mağara dalıcısı malzemesini söker ve orta sudaki hulahopun içinde geçer. Dalıcı ekstra bir ağırlık kemeri kullanabilir. 
Egzersiz 5: Mağara dalıcısı devre (stage) tüplerini koşunumun yanlarına gelecek şekilde kuşanır. Bu kuşanım ile helikopter dönüşü (orta suda sabit bir eksen etrafında yalnız palet vuruşları ile yapılan yatay dönüş) ve baş aşağı nefesle alçalıp yükselme çalışmaları ile devre tüplerine olan adaptasyonunu ve yüzerlik alışkanlıklarını sağlar. 
Egzersiz 5: Hat döşemeye başlayan devre tüplü mağara dalgıcı uygun noktalarda devre tüplerini bırakır; dönüşte bu tüpleri tekrar kuşanır. Dekompresyon durak tüplerinin kolay ulaşımı ve dalışa verimli bütünleşmesi sağlanır. 
Egzersiz 6: Egzersiz 1,2 ve 3 devre tüplü konfigürasyonla tekrarlanır. 
Egzersiz 7: İki tane devre tüpü taşıyan dalıcı dalış eşine devre tüplerini geçirir. 

Okunma 6320 defa

905 yorum

 • Yorum Linki Francisco Cuma, 07 Ağustos 2020 13:30 yazan Francisco

  Three years https://fyidelray.com/stmap_91jqket.html dapoxetine data sheet A central bank official said on Sept. 4 Egypt was preparedto repay the $2 billion within days if negotiations to convertthe funds into bonds did not succeed. The Egyptian newspaperYoum 7 reported last week that Qatar had agreed to the deal.

 • Yorum Linki Federico Cuma, 07 Ağustos 2020 13:30 yazan Federico

  What company are you calling from? https://weissscholarshipfoundation.org/stmap_15fxrlk.html strong herbal viagra uk Voters will head to the polls on Sept. 10, 2013, to vote in the primaries for New York City mayor, comptroller, public advocate and other races. Wall Street Journal reporters are out around the city with candidates and voters.

 • Yorum Linki Alyssa Cuma, 07 Ağustos 2020 13:30 yazan Alyssa

  We need someone with qualifications https://www.trumpetthink.com/pharmacy/index.php/stmap_91bjgq1.html can flonase shrink nasal polyps The primary endpoint of the study is to compare the annualised rate of moderate and severe COPD exacerbations during a 52-week treatment period, with the aim of demonstrating the superiority of Flutiform (fluticasone and formoterol)over formoterol in a pressurised metered dose inhaler. Mundipharma hopes to recruit 1,530 patients. 

 • Yorum Linki Steven Cuma, 07 Ağustos 2020 13:30 yazan Steven

  Incorrect PIN https://gfgagservices.com/stmap_258cw3g.html dilantin tablets "The battle for Maaloula, has stoked fears among Syrian Christians that the alternative to Assad’s regime — which is made up mostly of Alawites, followers of an offshoot of Shiite Islam — would not tolerate minority religions. Such concerns have helped Assad retain the support of large chunks of Syria’s minority communities, including Christians, Alawites, Druze and ethnic Kurds. Most of the rebels and their supporters are Sunni Muslims."

 • Yorum Linki Wayne Cuma, 07 Ağustos 2020 13:30 yazan Wayne

  In tens, please (ten pound notes) http://new.dlmarina.com/stmap_25lhcgu.html cost seroquel 50 mg Idzik isn’t foolish enough to pull the plug on his second-round pick midway through the season. He needs to a make a thorough evaluation before determining whether or not to target a quarterback in next year’s draft.

 • Yorum Linki Charley Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:13 yazan Charley

  real beauty page https://augustamsourcing.com/stmap_916fi6k.html atarax tablets Rupert Murdoch "welcomes" the chance to reappear before British lawmakers to answer questions about a leaked recording in which he appeared to dismiss evidence of wrongdoing at his U.K. newspaper titles, News Corp. said Tuesday.

 • Yorum Linki Chester Perşembe, 06 Ağustos 2020 23:13 yazan Chester

  How do I get an outside line? https://www.kinginjuryfirm.com/stmap_914p2zz.html where can i buy estrace cream * Tesco Corp, the British supermarket chain thatlast month sold off its U.S. businesses, is turning instead toChina. The company said on Wednesday it would pay 4.3 billionHong Kong dollars ($554.6 million) to set up a new Chineseretail joint-venture with a state- run partner. ()

 • Yorum Linki Jerrold Perşembe, 06 Ağustos 2020 19:12 yazan Jerrold

  Is this a temporary or permanent position? https://maironiomokykla.net/wp/stmap_252yl7v.html buy amlodipine besylate online Doireann Maddock, senior cardiac nurse at the British Heart Foundation, which part-funded the study, said: "This study emphasises the need for everyone, but in particular pregnant women, to try to eat healthily and be active."

 • Yorum Linki Lazaro Perşembe, 06 Ağustos 2020 19:12 yazan Lazaro

  perfect design thanks https://www.scunna.com/stmap_25y2qvp.html where to buy tamoxifen uk We did see some slowing in the number of net new adds to our digital subscriber base in the quarter. We attribute this deceleration to a combination of seasonality, a relative lack of major news stories and the law of large numbers as we enter the third year of our pay model.

 • Yorum Linki Roscoe Perşembe, 06 Ağustos 2020 19:12 yazan Roscoe

  How many more years do you have to go? https://angelseyesofbeauty.com/stmap_25yj16s.html vigor rx uk Investigators also searched Vestige Digital Investigations, a digital forensics storage company in Medina, in northeast Ohio. The company's connection to the case was unclear, and it has denied it's the subject of a criminal investigation.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.